Рязкото поскъпване на кредита съвпадна и с новината за първия колапс на британска компания за вторични ипотеки в следствие на размекнатия пазар. Малкият кредитор Victoria Mortgage Funding влезе в процедура по несъстоятелност, след като линиите за финансиране на фирмата пресъхнаха.
Лондонският Libor (London Interbank Offered Rate), ключов показател относно цената на парите на отворения пазар на Сити, вчера отново нарасна, като особено засегната бе тримесечната лихва: важен жалон за цените на кредита за бизнеса. Тя се увеличи с почти цял базов пункт (0.01%) до 6.89625%, което значи, че тримесечният Libor в момента е с най-високо превишение спрямо базовата лихва на Bank of England от 20 години.
Това увеличение е знак, че пазарите са притеснени от решението на централната банка засега да не инжектира много ликвидност в системата, под формата на евтино кредитиране, както правят колегите в САЩ и Еврозоната. В контраст на ръста на пазара на стерлинга, Libor лихвите за евро и долар падат три поредни дни.
Президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише каза, че ситуацията „призовава за близко наблюдение и мониторинг", дори ако и световната икономика да остава силна.
„Не е време за задоволство", добавил е банкерът след заседанието на Банката за международни разплащания.
Увеличението в цените на кредитите „на едро" идва в особено неудобно време за британските банки и компании, тъй като не по-малко от 70 млрд. паунда от пазарните кредити на краткосрочни пари са с падеж между днешния ден и 18ти септември. Със засилването на строгостта на междубанковия кредитен пазар, банките започват да се боят, че ще трябва да финансират дълга със собствените си резерви, което ще се отрази в счетоводните им баланси.
Джон Райт от Royal Bank of Scotland предупреждава за потенциален домино ефект върху по-широката икономика, тъй като. бизнесът и потребителите започват се изправят пред по-високи цени на кредита.
„Това сериозно илюстрира, че много осезателният характер на монетарното затягане се появи заради отказа от риска на паричните пазари, без някаква директна промяна в обхвата на официалната монетарна политика".
„Голяма част от кредитите в корпоративния и частния сектор са обвързани с Libor и по-общо с плаващите лихви, и докато продължава ескалацията на междубанковите лихви, все по-голяма става опасността от пренасяне в реалната икономика, която вече ясно започва да показва последиците от монетарно затягане от 125 базови пункта от август 2006".
„Решение за постоянно нарастващите Libor лихви трудно може да бъде открито и по наше мнение може би е необходима инициатива от страна на Bank of England относно едно широко обхватно улесняване на условията за кредитиране, което предотвратява някакво по-нататъшно увеличение на междубанковите лихви, дори и да няма гаранция, че междубанковите лихви ще паднат по-съществено".