Цените на петрола растат като петролният пазар се опитва да намери долната си граница.

Днес сутринта фючърсите за сорта Brent поскъпнаха с 35 долара - до 70,89 долара за барел, а тези за американския WTI - с 50 цента - до 67,38 долара за барел. Двата еталона вчера поевтиняха с повече от 2 долара за барел, отбелязва Reuters.

След като миналата седмица ОПЕК не предприе нищо за поддържане на цените, пазарът се характеризира с резки сривове и качвания на котировките, които в понеделник се понижиха до 5-годишен минимум.

Инвеститорите се опитват да предугадят бъдещите събития. Цените са близки до долна граница, след която Русия, например, може да предприеме някакви мерки за стабилизация, смята Джонатан Барет от Ayers Alliance Securities.

Някои анализатори прогнозират, че понижението на цените ще продължи, като американският еталон може да слезе до 50 долара за барел.

Запасите от суровината в САЩ през миналата седмица са спаднали с 6,5 млн. барела, по данни на Американския институт по петрола, при прогноза за ръст от 1,3 милиона барела.