„Нови 380 000 души излизат от здравната система", предупреждава от първата си страница „Сега"
Нови 380 000 души ще изпаднат от здравноосигурителната система на 1 февруари, ако спешно не платят вноските си. След тази дата здравни права губи всеки, които не е платил повече от 3 вноски за последните 3 години. Ако не покрият задълженията си към осигуряването, тези хора ще трябва да си плащат за всички здравни услуги.
Това съобщи вчера Катя Кашъмова от Националната агенция за приходите.
През последните години броят на неосигурените се задържаше около 1 милион души, като по последни данни техният брой възлиза на 1 030 647 души. В края на миналата година обаче депутатите гласуваха промени в Закона за здравното осигуряване. Досега правата се прекъсваха, ако гражданинът не е платил повече от 3 вноски за последните 12 месеца. След 1 февруари обаче неплатените 3 вноски се броят за три години назад. Това значи, че дори и в момента някой да се води осигурен, тъй като си е платил всичко за последните 12 месеца, отново може да се окаже длъжник, защото му липсват повече от 3 вноски от предната и по-предната година.

Хората, които ще загубят правата си, могат бързо да се върнат в системата, ако платят в НАП всичките дължими вноски за последните 3 години. Всеки може да провери дали е с непрекъснати права на сайта на Националния осигурителен институт http://www.noi.bg. Размерът на дължимата сума заедно с лихвите обаче може да се научи само на място в офиса на НАП по постоянен адрес на гражданина, като парите се превеждат по банков път.

Здравноосигурителните права се възстановяват от датата на плащане на вноските. Ако невнасянето на осигуровките е по вина на работодателя или на университета например, гражданинът не губи здравноосигурителните си права.

Освен това от 1 януари данъчните могат да глобяват с между 500 и 1000 лв. всеки самоосигуряващ се, който не плаща вноските си за период, по-дълъг от 3 месеца. Досега глобата беше 10 пъти по-малка - от 50 до 100 лв. В последния момент при гласуването на закона отпадна идеята на управляващите освен дължимите суми неосигурените да превеждат и глоба от още 3 наказателни вноски.
Още от статията на „Сега"

„Чиновници бият по заплати премиера", разкрива от първата си страница „Стандарт"
Чиновници по различните министерства в предишното правителство са взимали повече пари, отколкото получава сега премиерът. Заплатата на Бойко Борисов е 3567 лева, докато в администрацията на кабинета "Станишев" са си докарвали до 5-6 хил. лева. Това обяви финансовият министър Симеон Дянков, който изнесе лекция в Софийския университет. Бонусите на чиновниците досега са били определяни "на тъмно". Ако основната заплата на служител е 600 лева, за работа по еврофондовете тя се удвоява. В това няма нищо лошо, но допълнително служителите са получавали твърде големи финансови стимули, допълни министърът. Само във финансовото министерство по времето на Пламен Орешарски 98 служители са взимали по-високи заплати от министъра. Ако се включат и служителите от Агенция "Митници" и данъчните, Орешарски се е нареждал почти към стотното място, допълни Дянков. Той обеща до края на февруари ще стане явно допълнителното заплащане в държавната администрация.

В момента бизнесът кредитира държавата, призна още финансовият министър. 440 млн. лева, които хазната дължи от ДДС на фирмите, ще бъдат сведени до минимум в края на март. През януари ще се плати близо един милиард лева по седемте оперативни програми, а през февруари ще са завършени напълно реформите в НАП и Агенция "Митници".
Още от статията на „Стандарт"

„Мафията плаши прокурори със смърт", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Мафията плаши със смърт прокурори, които се занимават с разплитането на знакови престъпления. Това съобщи вчера обвинител №1 Борис Велчев. Заплахи са отправяни включително и към разследващите, които работят върху убийството на радиоводещия Боби Цанков, научи „Монитор".

„Прокурори са заплашвани, и то често. Много пъти досега е имало основание да се подозира, че има заплахи за някои от тях", обясни още Велчев. Сред най-често попадащите в опасния списък на престъпниците имена е това на градския прокурор на София Николай Кокинов. Срещу него и заместника му Роман Василев заплахите са много чести. Някои от тях се оказват и доста реални, коментират запознати.
Именно затова често на прокурорите по знакови дела се предлага защита. Досега обаче почти 99% от тях са отказвали да се движат с охрана, научи „Монитор". Според обвинителите гардовете само ще покажат на престъпниците, че са се стреснали от заплахите им и това ще попречи на работата.

„В някои случаи, когато е имало много сериозни заплахи срещу прокурори, обаче се е налагало да им бъде осигурявана охрана. Когато един прокурор води дела срещу криминално проявени, той става интересен за криминалния контингент", допълни Велчев.

Преди 3 години бе назначена охрана на прокурор Роман Василев и на семейството му. Причината за това беше неизвестен мъж с качулка на главата, който бил забелязан върху дърво в двора на къщата му в кв. "Бояна". Бдителни съседи алармирали Василев, а той се обадил в полицията. Прокурорът тогава не свърза нападението с делото на Маргините, по което той и Кокинов се явяват като наблюдаващи прокурори. Седмица след инцидента обаче Василев сам се отказа от гардовете.

Според запознати последните заплахи срещу Кокинов са свързани с разследването на разстрела на Боби Цанков. Градският прокурор често се срещал със скандалния радиоводещ, а запознати твърдят, че на разговорите си с Кокинов Цанков му давал информация за раздвижванията в кримиконтингента. Според източници на „Монитор" журналистът се съгласил да свидетелства срещу братята Маргини по делото им за пране на пари, което още не е влязло в съда.
Още от статията на „Монитор"

„Управляващите щели да се откажат от интернет следенето", разкрива от първата си страница „Дневник"
МВР ще се откаже от най-оспорваната промяна в закона за електронните съобщения, с която искаше пряк достъп до  телефонни разпечатки и интернет трафика чрез интерфейс, популярно като интернет следене. Според политици от управляващата партия това било 99 на сто сигурно. Обяснението, което дават, е, че МВР и ГЕРБ искат да избегнат обвинения в нарушаване на граждански права, което може да накърни имиджа им. Представители на неправителствени организации разказаха пред "Дневник", че в последните дни преди Нова година техни представители са се обърнали към премиера Бойко Борисов и хора от неговия кабинет и са подчертали, че към промените в закона ще има негативни обществени реакции.

Силно вероятно е да се откажем от "пасивния достъп" до данните, ще намерим други варианти, така че хем да не се затруднява работата на полицията, но и да няма съмнения за правата на гражданите, казаха пред "Дневник" депутати от ГЕРБ, участвали в среща с представители на вътрешното министерство в края на миналата година. Окончателно решение ще бъде взето, след като другата седмица неформалната работна група избистри в детайли с какви мерки да бъде заменен интерфейсът. За 20 години е натрупано сериозно недоверие към МВР, не можем да го преодолеем бързо и да убедим обществото в правотата на поправката, както и че ще бъдат спазени гражданските им права, обясни председателят на вътрешната комисия Анастас Анастасов (ГЕРБ).

За възможна отстъпка намекна във вторник и вътрешният министър Цветан Цветанов пред БНТ. Той лансира идеята директният достъп да бъде заменен например с въвеждане на задължение операторите да предоставят данни до 2 часа след искане от министерството. В противен случай да им бъдат налагани сериозни санкции - за първо нарушение - до 100 хил. лв., при следващо - до 500 хил. лв., а след това дори и отнемане на лиценза. С практиката да получава бавно сведения от операторите, което затруднявало разследвания, МВР аргументира проектопоправките. "Например при един случай в Ямбол имаше 3 месеца, където не беше получена разпечатката от мобилния оператор", каза във вторник Цветанов.

Докато представителите на гражданските организации одобряват най-общо отстъпката на МВР, мобилните оператори заявиха, че няма да могат толкова бързо да предоставят информация. Единствено от "Виваком" заявиха, че ще се съобразят с всяко искане на МВР, докато "Глобул и "М-тел" настояха, че 2 часа няма да са им достатъчни. От двата оператора обаче не казаха колко време ще им е необходимо.

"Операторите трябва да спрат да шикалкавят, трябва да започнат да гледат не само интереса и печалбата си, а да се замислят за гражданските права", коментира пред "Дневник" Теодор Захов, председател на Сдружението за електронни комуникации и директор на алтернативния телеком "Спектър нет". Според него е задължително операторите да дават данните в рамките на два часа и това не би следвало да представлява сериозен проблем за тях. Вярно е, че на тях по-лесно би им било чрез интерфейс, допълни той.

По думите му може лесно да се намери автоматизиран начин за бързо даване на информацията, като обаче МВР няма директна, пряка и неконтролируема връзка. Той обаче смята глобите, споменати от вътрешния министър, за твърде сериозни, а между 5 и 10 хил. лв. е предостатъчно.
Още от статията на „Дневник"

„Отпада мораториумът за екоенергийните проекти", информира „Класа"
Забравете думата „мораториум" за проектите за добив на енергия от възобновяеми източници, каза икономическият министър Трайко Трайков на среща с представители на бизнеса на Германия. Ще се разработи система от правила при какви конкретни условия ще се получават разрешителни. Секторът беше като хотелите по морето - който изпревари, той взема парцела, без да се съобразява с цялостния ефект. Най-важното е да работим в синхрон с министерствата на околната среда и на земеделието, обясни Трайков. Тези правила ще бъдат готови със стратегията за възобновяемите енергийни източници. Той не обясни какво ще стане с вече издадените разрешителни.

Все още обсъждаме какво точно ще се случи и разговаряме със заинтересованите страни, коментира министърът на околната среда Нона Караджова. Няма да спираме инвеститорите, ако проектите са законни. Все още дискутираме на какъв етап да бъдат спирани рисковите проекти, допълни тя.

В сряда министерствата на икономиката и на екологията ще имат среща с бизнеса. Повдигането на въпроса направи инвеститорите по-внимателни, обясни Себастиан Ньотликс, управител на „Ен-Вижън Енерджи". Не одобряваме пълен мораториум, идеята за временен е по-приемлива, но едва ли би решила проблемите. Има много нереалистични проекти, може би 80% от случаите са такива. Според него трябва да престане практиката за раздробяване на проектите, за да не се прави ОВОС. Цялостен анализ на възможностите за ВЕИ ще коства много средства и време и ще отблъсне бизнеса. Обявяване на подходящите места за подобни проекти е по-добрият вариант. Може да има изисквания към инвеститорите да са направили тези измервания, които струват около 50 000 евро. Това ще отстрани много от несериозните сред тях. Според Ньотликс банките ще могат да отсеят коя инвестиция е реална и коя не.

Проекти и сега продължават да се реализират ударно, затова мораториум макар и временен е крайно необходим, смята Ирина Матеева от Българско дружество за защита на птиците.
Още от статията на „Класа"

„Три фонда за рисково финансиране може да тръгнат едновременно", съобщава „Дневник"
Трите фонда за рисково финансиране на малки и средни компании могат да започнат да оперират едновременно, като общият им капитал се очаква да бъде най-малко 150 млн. евро. Това съобщи зам.- министърът на икономиката Евгени Ангелов.

По оперативна програма "Конкурентоспособност на българската икономика" България има право да използва 200 млн. евро за алтернативно финансиране на бизнеса. Повече от три години две правителства преговарят с Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) за създаване на холдинга, който да управлява тези 200 млн. евро. Според Ангелов тези преговори се очаква да приключат през февруари.

Външното финансиране на трите рискови фонда ще се прилага чрез инструментите на инициативата JEREMIE, специално звено към ЕС за  капиталово и дългово подпомагане на малки и средни компании.

В Европа алтернативните форми за финансиране на перспективни компании се прилагат отдавна и много по-успешно от България, която е на едно от последните места, припомниха експерти. "През последните три месеца избистрихме идеите за рисково финансиране на компаниите, което беше един от сериозните проблеми за бизнеса в страната", обясни и министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков на работна среща с членовете на Германско-българската индустриално-търговска камара.

Целта на правителството е през тази година по програма JEREMIE да бъдат създадени три подфонда за рисков капитал - venture capital за дялово участие до 1.5 млн. евро в малки компании; за фирми във фаза на растеж т.нар.growth equity и фонд за дългово инвестиране, който прилага смесени форми на подкрепа чрез заеми и дългови участия (mezzanine финансиране).

Предложението на министерството на икономиката е venture фондът да се учреди с капитал от 30 млн. евро, а останалите два фонда - с по 60 млн. евро, обясни зам.-министър Евгени Ангелов. Според него и трите фонда могат да бъдат учредени едновременно, зависи от това кога Европейската комисия ще отпусне 200 млн. евро по оперативната програма.
Още от статията на „Дневник"

„Порт Бургас пред фалит", предупреждава „Стандарт"
Пристанище Бургас е изправено пред фалит, алармира кметът на града Димитър Николов след спешна среща с пристанищните власти, депутати и синдикалисти. На нея беше обсъдено изключително тежкото финансово състояние на дружеството, което се срина още повече заради икономическата криза. Представените данни сочат, че бургаският порт е във финансов колапс. За да излезе от това състояние, трябва спешна инвестиция от 10 млн. лева. Средствата са необходими, за да бъде преструктурирана част от терминал 2А за насипни товари, така че там да могат да се разтоварват и контейнеровози. Привличането на такъв тип кораби е от огромно значение портът да се изправи на крака. Участниците в срещата изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов и до министъра на транспорта Александър Цветков, с което молят правителството да се намеси за разрешаването на проблема и да бъдат взети спешни мерки за спасяването на Бургаското пристанище. Според кмета Николов и шефовете на пристанището обемът на контейнерните превози в световен мащаб се увеличава и измества всички останали технологии за междуконтинентален транспорт на товари. Според световни консултантски фирми в момента в Черно море се обработват над 2 млн. контейнера, като се очаква тази цифра да достигне 23 млн. в близко бъдеще. Преустройството на терминал 2А ще помогне да се привлекат кораби, които сега разтоварват в Констанца и други черноморски пристанища.
Още от статията на „Стандарт"

„И безплатните закуски падат жертва на постния бюджет", разкрива „Сега"
Безплатните закуски в много училища вероятно ще станат поредната жертва на постния бюджет 2010 г., установи проверка на "Сега". По традиция школата посрещнаха новата година със сътресения в осигуряването на банички и кифли заради изтекли договори и приключения бюджет за м.г. Този път обаче много от тях няма въобще да имат възможност да върнат придобивката за малките ученици.

Закуските са част от програмата на МОМН за по-пълен обхват на децата в училище. По нея се плащат още транспорт за деца от основни училища и безплатните учебници до IV клас. Тази година бюджетът на програмата е чувствително намален - от 42 млн. за 2009-а на 30 млн. лв. При това парите трябва да стигнат и за купуване на микробуси за основните училища, за което преди година отидоха 14 млн. лв. Само закуските през 2009 г. са стрували на хазната 28.1 млн. лв.

Там, където все още има безплатни кифли, е заради спестени пари от 2009 г. Те обаче ще стигнат за още две седмици, най-много до края на януари. Има и училища, които са си направили разчети до края на февруари, тъй като по принцип всеки път се появява луфт от два месеца във финансирането на националните програми. Проблемът идва от факта, че те са за календарна година, а не за учебна. И винаги се чака до март постановлението за бюджета на ведомството, в което финансирането на отделните програми се разбива по различните мерки.

От просветното министерство вчера признаха, че средствата за безплатни закуски ще са значително по-малко и няма как да стигнат за всички деца в начален курс. Според експертите обаче програмата така или иначе трябва да се преработи, защото не е достатъчно ефективна. Идеята е даването на закуски да се диференцира. В краткия си мандат като министър Йорданка Фандъкова искаше училищата да кандидатстват на проектен принцип за "топло мляко". Идеята се появила след анализ, направен за резултатите от раздаването на безплатни закуски. Оказало се, че в много училища и райони това не е определящо за посещаемостта на учебните занятия на децата.
Още от статията на „Сега"

Драма с парното на Велико Търново", разкрива „Монитор"
В средата на зимата парното във Велико Търново може да спре и да остави хиляди семейства и детските градини на студено. Вчера изпълнителният директор на „Топлофикация ВТ" инж. Милчо Михайлов съобщи, че от фирмата доставчик „Овергаз Север"-Русе са предупредили, че на 13 януари сутринта спират подаването на синьо гориво. Причината е, че доставчиците не били сигурни дали паровата централа ще може да продължи да си предплаща консумираната газ и в бъдеще.

„Според сключения с „Овергаз Север" договор ние трябва да си предплащаме авансово на две вноски горивото, което ще изразходим. Срокът на първата вноска изтича утре (б.а днес, 8 януари) и за нея има пари. Втората трябва да бъде платена до 20 януари. Проблемът обаче е, че ние не можем да предоставим убедителна парична гаранция в сметките си, че ще бъдем в състояние да платим и нея. Една от причините за липсата на средства в нашите сметки е дългът на Националния военен университет, който не си е плащал от февруари миналата година и сумата вече е станала над 380 хил. лв.", каза инж. Михайлов. Той обясни още, че ако бъде спряно газоподаването от централата ще преминат на алтернативно гориво мазут за пет дни. Ако обаче и след това от държавата не намерят пари и не погасят дълга на военния университет, търновци ще трябва да останат в средата на януари на студено. Става дума за 3500 семейства в града, четири детски градини, още толкова училища и старческия дом.

Малко по-късно през деня стана ясно, че природният газ, а оттам и парното най-вероятно няма да спрат на 13 януари, а 13 дни по-късно. В случай че плащането на втората вноска не бъде направено от "Топлофикация ВТ" до 20 януари, ще последва ново предупреждение със седемдневен срок от "Овергаз", обясниха от топлофикация. Така реално спирането на газа, а оттам и на парното за Велико Търново се очаква да стане на 26 януари. В началото на ноември над 16 000 абонати в Шумен и Враца останаха на студено, след като „Булгаргаз" спря подаването на гориво заради натрупани дългове.
Още от статията на „Монитор"

„При ипотека от 60 хил. лв. може да се спестят 500 лв. данъци", съобщава „Дневник"
При жилищен кредит от 60 000 лв. за срок от 20 години и заплата от 1000 лв. месечно може да се спестят 500 лв. данъци с облекчението за млади семейства. Това каза Боряна Георгиева, директор "Обслужване" в Национална агенция за приходите (НАП) на пресконференция по повод данъчно-осигурителната кампания 2010 г. При данъчното облекчение за млади семейства се приспадат от данъчната основа лихвените плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище. Това означава, че със сумата, платена за лихви по ипотечен кредит, се намалява сборът от всички доходи на физическото лице (приспадане от данъчната основа), а не дължимият данък.

От това данъчно облекчение може да се възползват и работещи само на трудов договор, но само с подаване на данъчна декларация, от която по принцип са освободени. Заедно с нея от НАП изискват и копия от други документи - акт за граждански брак, справка за имотното състояние на ползващия облекчението, договор за ипотечен кредит, заверен от банката погасителен план, в който са описани месечните вноски и размерите на главницата и лихвите по кредита, документи, удостоверяващи направените през 2009 г. вноски (писмена справка, заверена от банката или копия от платежните нареждания).

Ако в резултат на ползваното облекчение се получава надвнесен данък, той ще бъде възстановен по банков път в 30-дневен срок от подаването на декларацията. Когато сумата за възстановяване е над 500 лв., НАП изготвя официален писмен документ - акт за прихващане или възстановяване. Сумата от облекчението се прихваща, ако данъкоплатецът има дългове към бюджета или се възстановява по посочената банкова сметка, в случай че няма неплатени публични дългове. Ако данъкоплатецът има друг жилищен имот не може да ползва облекчението, тъй като то е само за млади семейства, които имат само едно жилище, за купуването на което са взели ипотечен кредит, като кредитът може да е получен и преди 2009 г., подчертаха от НАП.

Друго нововъведение от тази година в декларирането на данъци за изминалата е посочването на получените и предоставени заеми без тези от банка. Промяната е свързана с прекратяването на практиката при ревизии доходи да се оправдават със заеми от приятели и роднини. Такива заеми трябва са се декларират, ако общият размер на получените надхвърля 10 000 лв. и към края на 2009 г. част от тях са непогасени. Получените и предоставени заеми се декларират в Част VII от общото тяло на декларацията за облагане на доходите на физически лица.
Още от статията на „Дневник"

„НАП ни пести 40 млн. лв. от налози", съобщава „Монитор"
Националната агенция по приходите (НАП) ще спести 40 млн. лв. на гражданите и фирмите, като им предложи по-качествено обслужване, премахване на излишни административни изисквания и опростяване на процедурите по прием на декларации и плащане на данъци и осигурителни вноски, обявиха от агенцията, ръководена от Красимир Стефанов.

От началото на тази година отпадат над 40 кода за вид плащане за осигурителни вноски (около една трета) от всички над 120 кода, които се използваха досега. Това се дължи най-вече на закриването на специално обособени кодове за вид плащане за държавното обществено осигуряване за вноските за родените след 31 декември 1959 г. Тази промяна означава по-малко платежни нареждания по-малко средства за обслужване на плащанията, което според очакванията на НАП ще спести около 25 млн. лева годишно на фирмите и гражданите. С още поне 5 млн. лв. се очаква да намалеят разходите на клиентите на администрацията от използването на електронните услуги и възможността за подаване на годишни декларации с електронен подпис. Съвместният проект на НАП и Националния статистически институт (НСИ) за подаване на годишни отчети за дейността на едно място ще спести още около 9 млн. лв. на българските фирми. При плащане през мрежата до 31 март фирмите ползват отстъпка от годишния корпоративен данък в размер на 1 процент, но не повече от 1000 лв., съобщи Боряна Георгиева, директор в НАП.
Още от статията на „Монитор"

„Влагаме 10 млн. евро в порта на Свищов", казва в интервю за „Класа" Антон Петров, председател на УС на Българската асоциация на металургичната индустрия и регионален мениджър на "Виохалко"
Г-н Петров, "Стомана индъстри" купи пристанището при Свищов, което беше собственост на "Свилоза". Колко смятате да вложите в порта?
- Между 7 и 10 млн. евро в недалечно бъдеще трябва да се вложат допълнително в пристанището. Инвестира се в разширяването му и увеличаване на неговия капацитет, в инфраструктура, в покрити и открити складови бази. Ще работим и по подобряването на оперативната работа на порта.

Каква ваша продукция възнамерявате да транспортирате през пристанището?
- Разбира се, основно продукцията на „Стомана индъстри". Тя и досега се извозваше по река Дунав към Западна Европа. Портът ще бъде използван и от другите наши предприятия в страната. Искам да подчертая, че пристанището е публично и то ще продължи да бъде отворено за всички останали евентуални бъдещи наши клиенти. Смятам, че ще бъдем конкурентни и услугите, които ще предлагаме, ще бъдат на високо ниво.

Ще бъдете ли наистина конкурентни, защото не едно и две пристанища отчитат към момента спад на превозените товари?
- Така е по цялата река Дунав при превозите на товари. Нали разбирате, че по-добрите вземат по-голям дял от пазара. Затова ще се опитаме да бъдем по-добри. Дали ще успеем, ще покаже бъдещето. Имаме редица дружества в България и сме доказали, че в каквото и състояние да са поети, се развиват по един доста успешен път. Очаквам пристанището да последва тази наша практика.

Как приключи 2009 г. за "Стомана индъстри"?
- Както може би всички металургични предприятия по света - с отрицателен финансов резултат. Все още, разбира се, не е приключила финансовата година, но е сигурно, че резултатът ще е отрицателен. Разбира се, можеше да бъде и по-лошо. Направихме всичко възможно, за да се ограничат щетите и загубите. Смятам, че ще съумеем бързо да преодолеем този негативен резултат. Годината беше трудна за черната металургия. Навсякъде по света тя в момента е губеща. Някои фирми решиха да затворят предприятията до отминаването на кризата - нещо, което ние не си позволихме. Някои предприятия от групата „Виохалко" са с положителен финансов резултат - например „Стилмет".

Каква е прогнозата ви за развитието на металургията през 2010 г.?
- Прогнозите са доста смело и безотговорно занимание. В условията на финансова и икономическа криза влияят редица макрофактори. Това, което виждаме от нашите пазари в европейските страни - струва ми се, че вече има пречупване. Няма да се върви по-надолу, а постепенно ще се излиза от тази ситуация. Основание за това твърдение ми дава излизането от рецесия на водещи европейски страни като Франция, Германия и Италия, които са сред основните ни пазари. Ако това продължи и те имат добър процент ръст на БВП, неминуемо ще се стимулират металургията и производствата ни, тъй като са експортно ориентирани. „Стомана индъстри" изнася 60% от продукцията си, „Софиямет" - около 90%, „Стилмет" - около 60-65%. Ако в Европа има ръст, и ние ще имаме ръст. Ако не създаваме нови предимства и условия като цяло страната ни да е конкурентоспособна, ще губим. Например квотите за парниковите газове бяха разпределени прозрачно, но това не означава, че са достатъчни. България загуби голям процент. Ако нашите предприятия тръгнат да купуват квоти, продукцията ни ще се оскъпи спрямо конкурентите ни, например от Турция.

Как ще ви се отрази повишението на цената на природния газ с 10%?
- Недобре, защото цената на газа в България за един доста продължителен период е доста по-висока от цените на енергийните борси в Германия и Австрия. Нашата продукция се продава на европейските пазари и така ставаме по-малко конкурентни.
Още от интервюто на „Класа"

„Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли", казва в интервю за „Сега" зам. главният прокурор Валери Първанов
Г-н Първанов, натиск ли е отношението на изпълнителната власт върху съдебната в цялата история с отказаните пари за коледни премии. Късно в сряда стана ясно, че все пак решението ще е благоприятно за магистратите и служителите.
- Не бих определил отношението като натиск. Магистратите са граждани на България и ясно разбират проблемите, които страната ни има във връзка с икономическата криза и невъзможността на държавата да разплати всички предвидени в бюджета за 2009 г. плащания. Затова прокуратурата никога не е имала нереалистични или ултимативни искания към изпълнителната власт за непременно изплащане на въпросните суми. От март насам при всичките си срещи с колеги съм обяснявал, че тази година няма да има допълнително материално стимулиране. Дори съм изказвал съмнения, че може да се наложи да забавим някое плащане като трудово възнаграждение. Това се случва и в други сфери. 

Въпросът е как се случи това - в последния момент парите не ви бяха преведени без никакви обяснения... Въпреки че по конституция съдебният бюджет е независим.
- Държавата трябваше да покаже уважение към конституцията и законите. Изпълнителната власт да направи съответната корекция в закона за държавния бюджет, като се намали и бюджетът на съдебната власт. Това е законният и конституционен начин. Никой нямаше да постави въпроса, ако сумите бяха коригирани и бе казано - за тази година бюджетът не може да преведе повече суми от еди колко си, вашият бюджет се намалява и вие нямате право на повече субсидиране. Това не бе направено. Въпреки че в началото на декември се приеха промени в бюджета. След което бяхме уверявани от длъжностни лица от изпълнителната власт, че бюджетът на съдебната власт ще бъде изпълнен приоритетно.

Кои са тези лица?
- Няма да ги назова. На ниво министри, зам.-министри, имащи отношение по въпроса. Това мотивира ВСС да приеме своето решение за премиите. Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли. Законите са еднакво валидни за всички и трябва да се изпълняват без дискриминация. Това, че един български гражданин е магистрат, не означава, че той трябва да бъде третиран различно. За 2009 г. българските прокурори не са получавали нито една стотинка за действия, които извършват в празнични дни, почивни дни, след законно установеното работно време. Единственото изключение е, когато бяха изборите и цялата прокуратурата беше на работа.

ВСС можеше да остави първоначалното си решение - да се раздадат целеви награди. И тогава пари щяха да получат само тези, които имат специален принос.
- Средствата, в които сега цялата държава се е вторачила, щяха да отидат за заплащане на извънредния и допълнителен труд, ако беше спазван Кодексът на труда. Те не са незаслужени от магистратите.

А защо не сте спазвали трудовото законодателство?
- Защото съм прокурор от 30 години и никога не съм получавал пари за допълнителен труд. Явно не съм бил прав да давам такива указания. Затова прокуратурата ще промени своя начин на работа. Ако някой иска прокурор да работи извън законно установените часове, ще му се плаща. Ако държавата няма пари, прокурор няма да работи извън работно време. Това е законно и справедливо. Тогава в края на годината няма да поставяме въпроса някой да взема нещо.

Доста обидено звучите.
- Много обидено. Обиден съм на много хора. На медиите, които представиха нещата по много лош начин, на писалите във форумите. Ние сме длъжни да се занимаваме с проблемите на всички и всичко. В Европа не е така. Няма европейски прокурор, който да работи при условията, с натоварването и по въпросите, с които се занимава българският прокурор.
Още от интервюто на „Сега"

„Борисов доказа, че може да ръководи и партията, и държавата", казва в интервю за „Монитор" Искра Фидосова, съпредседател на ПГ на ГЕРБ
Г-жо Фидосова, какво да очакваме от предстоящия конгрес на ГЕРБ в неделя. Предвиждате ли промени в устава?
- Съгласно предварително приетия дневен ред ще имаме отчет на дейността на Изпълнителната комисия, на Контролната комисия, а след това предвиждаме точка за промяна на устава. След това ще преминем и върху избор на ръководство на партията, тъй като мандатът на Контролната и на Изпълнителната комисия, който според сегашния устав е тригодишен, изтича. В момента все още обработваме промените. През последните седмици в цялата страна се проведоха общински събрания. Бяха поставени две задачи - да се изберат делегати за предстоящия конгрес и да се предложат промени в устава. Все още събираме предложения от страната. Това, което ще променим, е по отношение на органите на управление. На първо място ще въведем и фигурата на заместник-председател по устав и ще запишем съответните му правомощия и компетентност. До този момент не сме имали зам.-председатели в партията. Също така членовете на Изпълнителната комисия от 7 ще станат 11, като в това число се включват председателят и заместник-председателят. Създаваме и фигурата на административен секретар. Това са новите неща засега. Може би ще има и една или две промени, касаещи общинските и областните структури.

Кое налага тези промени и защо увеличавате броя на членовете на Изпълнителната комисия?
- За три години, откакто е учредена партия ГЕРБ, винаги сме смятали, че съставът на отговорните органи трябва да бъде по-малък, за да може да се работи по-оптимално. Сега обаче нещата са по-различни и ГЕРБ е управляваща сила. Една част от нас, които сме в Изпълнителната комисия, припокриваме и други функции. Затова стигнахме до извода, че е необходимо леко увеличаване на числеността с оглед на по-оптимално вземане на решенията. Необходими са много пътувания из страната, срещи с наши членове, предстоят отново избори. ГЕРБ е партия, която работи много активно. Трудно е да съвместяваме няколко дейности, затова решихме да увеличим състава на Изпълнителната комисия. Това ще помогне за постигането на този оптимален режим на работа.

Затова ли се въвежда и фигурата на зам.-председател?

- Да, точно така.

А защо ще бъде само един?
- Смятаме, че един е абсолютно достатъчен. До този момент, когато се е налагало някой да замества председателя, се правеше пълномощно на някой от Изпълнителната комисия, за да поеме определени функции. Затова сега тези задължения ще се поемат от заместник-председателя. Категорично той ще бъде само един. За председател, разбира се, от структурите ще бъде номиниран и избран г-н Бойко Борисов, а за заместник - настоящият председател Цветан Цветанов.

Съвместяването на две функции няма ли да се окаже тежка задача за премиера?
- Тежка задача е, но г-н Борисов е показал, че може да носи отговорност, може да ръководи и партията, и държавата. Затова е и цялата Изпълнителна комисия и структурите под нас, за да можем да помагаме.
Още от интервюто на „Монитор"

„Проверяваме и Лечева за Цанков", казва в интервю за „Стандарт" вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов
Министър Цветанов, не сте арестували все още физическите убийци на Боби Цанков. Как стигнахте до поръчителите?
- Проведохме работното съвещание при главния прокурор Борис Велчев. Направихме анализ с директорите на СДВР - Валери Йорданов, на ГДБОП - Станимир Флоров, и с представителите на Софийска градска прокуратура - Николай Кокинов, Роман Василев, Бойко Найденов. Това, с което бяха запознати прокуратурата и МВР, даде основания за задържането на Маргените.

Имате свидетел, който ги е посочил, така ли?
- Не бих искал да влизам в детайли. Още от "Наглите" сме пестеливи в думите си.

Разпознати ли са вече физическите убийци на Боби Цанков?
- Знаете за камерите. Колегите правят всичко възможно да изчистим профила и да предприемем търсене. Към настоящия момент не бих казал, че стрелците са разпознати.

Защо Сако беше пуснат, въпреки че на 13 ноември заплаши Цанков с убийство, ако не спре да пише?
- Нямахме достатъчно данни, за да го задържим за 72 часа. Това бе мнението и на прокуратурата.

Николай Маринов - Малкия Марген, беше ли арестуван?
- Не. Планирано бе като мероприятие да се влезе в офиса на Маргените. Имахме информация, че са там, но братя Маринови не бяха намерени. След това бяха обезпечени домашните им адреси. Там също ги нямаше. Получихме информация, че са в СПА центъра на Царско село. Там обаче бе само Големия Марген, който бе задържан. Другият не е задържан въобще.

Малкия Маргин къде се крие? Да не е избягал в чужбина?
- В момента правим всичко възможно, за да установим къде е. Но не е напуснал България, поне официално.

Каква е причината за убийството на Цанков?
- За Боби Цанков, първо, трябва да направим едно ясно разграничаване - той никога не е бил криминален или разследващ журналист. Това ще е обидно за вас като гилдия. Ако направим хронология във времето назад, Боби Цанков винаги е бил човек, с когото е можело да се случи нещо подобно. Срещу него има атентат, опит за убийство. Освен това е измамил много български граждани. Той не е бил дори радиоводещ. Бил е радиоводещ измамник. Знаете колко жалби и разкрития имаше в тази посока.

Защо тогава този измамник е бил на свобода?
- Ако продължа да говоря, може би ще кажа нещо, което да провокира Съюза на съдиите да излезе с декларация. Въздържам се да говоря дори като обикновен гражданин, защото все пак представлявам институцията МВР. Не искам да има институционално противопоставяне.

Какво правите, за да е резултатна съвместната ви работа с прокуратурата?
- От самото начало на мандата ни се стремим първо да подобрим взаимодействието между МВР, ДАНС и прокуратура. Затова и подписахме писмо на 8 септември. От октомври започнаха да работят съвместните екипи между трите институции. В началото на декември с главния прокурор дадохме указания и започна инвентаризацията на всички досъдебни производства. Броят на лицата с по няколко висящи дела е огромен. Това са хора, които, излизайки навън, създават напрежение. Подобни лица създават в обществото впечатление, че могат всичко. Няма справедливост и хората не могат да усетят силата на държавата. Видяхте какво предприехме в МВР - чистим къщичката, хващаме корумпирани полицаи, анализираме грешките си, за да не ги повтаряме. Всеки трябва да бъде самокритичен към работата си. А не да прехвърля и да казва - ние сме независима съдебна система. Защото всички ние в институциите получаваме пари от данъкоплатеца и трябва да му гарантираме правата, свободите и спокойствието.

Ще говорите ли с Весела Лечева? Боби Цанков публично обвиняваше съпруга й Манол Велев в пране на пари.
- Извършваме задълбочен анализ и така излизат заподозрени лица или хора, които могат да представляват оперативен интерес. Разследваме всички връзки и събития около Боби Цанков. Разбира се, и това го проверяваме.

НСО охранявала ли е Цанков?
- Не, как ще го охранява НСО?! Тези инсинуации се породиха от факта, че имаше бивш гард от НСО, охранявал Манол Велев, охранявал и Боби Цанков. Той е ползвал услугите на частна фирма.

Какво казват близките на Цанков, получавал ли е заплахи?
- Не. Не е получавал заплахи в последните няколко седмици.
Още от интервюто на „Стандарт"