„Нови заплати след края на света", обобщава от първата си страница „Стандарт"
Родните чиновници трябва да устискат до края на света със сегашните си заплати. Това сочат сметките на финансовия министър Симеон Дянков. Парите за заплати и пенсии да се замразят през следващите две години, предвижда тригодишната бюджетна прогноза, приета от кабинета вчера. Това означава, че служители, лекари, учители, полицаи ще харчат повече след 21.12.2012 г., когато според календара на маите ще настъпи краят на света. Министрите ще могат да увеличат възнагражденията на хората си само ако продължат със съкращенията.

Ново съществено свиване на щата обаче едва ли ще бъде възможно, тъй като чиновниците и полицаите вече са по-малко с близо 11 000 души, а до края на годината се очаква броят им да се свие с още 2500.
Още от статията на „Стандарт"

„Имотите и доходите на прокурорите влизат в специален регистър", пише на първата си страница „Сега"
Имуществото и доходите на прокурорите ще влязат в специален регистър. Това е една от 58-те неотложни мерки на правителството и съдебната власт за изпълнение на показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Графикът, който трябва да бъде изпълнен за периода август-декември 2010 г., е в отговор на доклада на ЕК от миналата седмица.

Целта на регистъра е да се създаде вътрешен антикорупционен механизъм за контрол и превенция в държавното обвинение. Източници от кабинета разказаха, че идеята е на прокуратурата, която е и отговорник за реализацията. Тя дошла след имотния скандал "Приморско", от който стана ясно, че роднини и на съдии, и на прокурори са получили като нуждаещи се изгодно право на строеж. От прокуратурата не можаха да дадат подробности. Обясниха единствено, че компютърните им специалисти работят по програмата.

Според идеята данните от регистъра трябва да са по-лесно достъпни от тези в Сметната палата, научи "Сега". В публичния регистър подават декларации абсолютно всички работещи в съдебната власт, но там се търси година за година и е нужно доста ровене, за да се състави пълна картина на имотното състояние на определен съдия например. В новия регистър ще се търси по име.
Още от статията на „Сега"

„Нереформирани сектори са приоритет в бюджет 2011", разкрива от първата си страница „Дневник"
Социалната сфера и здравеопазването, отбраната и полицията са секторите, за които финансирането догодина ще се увеличи най-сериозно. Това показва проекта за бюджет 2011, изготвен от финансовото министерство.

И четирите сектора са сред тези, които събират най-много критики заради забавени или липсващи реформи. И ако в социалната сфера и в здравеопазването се правят определени, макар и малки крачки, в отбраната те все още са само добри намерения, а вътрешният министър на този етап отказва да промени статуквото.

Обсъждането на най-важния закон на държавата за догодина започна във вторник в правителството и според обещанието на финансовия министър Симеон Дянков трябва да приключи до средата на септември.

Плановете на финансовото министерство са да събере 25.83 млрд. лв. приходи, което е с 1.3 млрд. повече в сравнение с актуализираната прогноза за тази година. За това се разчита основно на ръста на икономиката, който догодина според експертите на Дянков ще е 3.6% и трябва да осигури 640 млн. лв. повече приходи от ДДС.

При разходите е заложено нетно намаление от 120 млн. лв. (до 27.69 млрд.). То се дължи основно на орязване на разходите на Националния осигурителен институт със 132 млн. лв. Почти цялата сума ще се спести от плащанията за пенсии. Според обяснения на експерти от правителството прогнозата се базира единствено на демографски фактори и ако пенсионната реформа започне от средата на 2011 г., каквито бяха намеренията допреди дни, е възможно да се спестят и допълнителни средства.

Тъй като 2011 г. ще бъде третата поред година с бюджетен дефицит (1.86 млрд. лв.), а същата прогноза финансовото министерство запазва и за 2012 и 2013 г., група макроикономисти от организацията "Макроуоч" вчера предложиха в България да се въведе фискален борд. "Трябва да запишем някъде, но не в закон, може би в конституцията - какви са параметрите, при които държавата може да харчи", заяви Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в консултантската компания "Индъстри уоч".

Той прогнозира, че с темповете, с които в момента се харчи, правителството ще опре до резерва за Сребърния фонд и други фондове още през март следващата година. "За година и половина правителството е намалило резерва с 5.6 млрд. лв. Не  евярно, че е затегнало колана. Напротив, разхлабили са го", каза Богданов.

Повечето макроикономисти се усъмниха и в реалистичността на резкия скок на икономиката през 2011 г. в сравнение с тази година, през която се очакват само 0.5%. Наскоро Световната банка и МВФ прогнозираха 2% ръст за България за 2011 г.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Кушлев" взима имането на бандити без присъди", информира „Монитор" за екшънплана от 58 точки на правосъдното министерство
Комисията „Кушлев" да има право да отнема незаконно имущество и без да чака осъдителни присъди срещу бандитите. Това предлага в новия си екшън план правосъдното министерство. Документът се състои от 58 антикорупционни мерки, които да спомогнат за реформата в съдебната власт и за прекратяване на рушветчийството по високите етажи на властта. В графика мерките са разделени на 2 секции - постоянни и такива, които ще бъдат извършени до края на годината.

По сега действащия закон комисията внася своите искания за запор на имущество само при внесен обвинителен акт и започва дело по отнемане само при влязла в сила присъда. Тази процедура бе окачествена като "тромава" и бе силно разкритикувана от Брюксел в последния доклад за страната ни.

Според правосъдното министерство вариант за реформа на закона е да се използват основите на отменения окончателно през 2005 г. Закон за собствеността на гражданите. Там бе записано, че до отнемане и запор на имущество се стига и без наказателно производство. Нужно е само проверяваният гражданин да не може да докаже произход на парите си и законните си доходи и неговото семейство да не може да обясни демонстрираното благосъстояние. Друг добър момент в преди действащия закон е това, че възлагаше на гражданите, а не на държавата задължението да доказват законността на доходите, с които е придобито имуществото. Очаква се новият закон за дейността на комисията „Кушлев" да бъде приет до края на годината.

Друга мярка предвидена в екшън плана е всички съмнителни богаташи у нас да преминат през щателна проверка на имотното състояние. Ревизията на подозрителните милионери има за цел да извади на светло всички лица, които притежават съмнително високи доходи и солидно имане. Преди време Върховната касационна прокуратура започна акция „Тузари", която имаше за цел да провери всички лица, които притежават имущество за над половин милион лева. Операцията е съвместна между МВР, прокуратурата, ДАНС и НАП и се ръководеше от зам. градския прокурор на София Роман Василев.

По време на ревизиите при акция „Тузари" прокуратурата образува близо 50 дела срещу съмнителни богаташи, които не можаха да докажат частично или напълно своето имане. Досъдебните производства касаят далавери за милиони левове. Делата са за укриване на данъци и пране на пари в особено големи размери.
Още от статията на „Монитор"

„Каним Гърция в АЕЦ "Белене", петролопроводът ще чака екооценка", информира от първата си страница „Класа"
Гърция може да се включи в строителството на АЕЦ „Белене", стана ясно вчера след съвместно заседание на българското и гръцкото правителство в резиденция „Бояна". Премиерът Бойко Борисов заяви, че България е поканила южната си съседка да вземе миноритарен дял в проекта за втора атомна. Гръцкият му колега Георгиос Папандреу не даде повече подробности за преговорите.

Освен Гърция, Сърбия също е поканена в проекта. От Белград в момента обсъждат възможността за участие. За необходимите инвестиции в АЕЦ-а сърбите водят преговори с Китайската банка за развитие. От банката са проявили интерес след разговори с Петър Шкундрич, министър на енергетиката и минното дело в Сърбия, твърдят от украинското издание „Киев пост", цитирани от агенция „Фокус".

Освен интерес към АЕЦ „Белене", Гърция продължава да подкрепя искането си за строежа на петролопровода „Бургас-Александруполис". Страната ни разбира притеснението на България за екологичните проблеми при строежа на петролопровода и ще изчакаме международната екологична оценка, за да се реши окончателно въпросът, каза Папандреу. Очаква се тя да бъде готова до февруари догодина, заяви Борисов. Той добави, че за да бъде направена, са необходими средства. Това е и причината правителството да гласува вдигането на капитала на българската компания, която отговаря за тръбата. През миналата седмица от компанията „Транс Болкан Пайплайн", която е собственик на петролопровода, заявиха, че България до няколко месеца ще плати вноската си от близо 5 млн. евро в бюджета на дружеството. За България и Гърция екологията е по-мила от проекта, категоричен бе Борисов. Българо-гръцките отношения не се градят само върху петролопровода. Имаме още редица области на сътрудничество, каза Папандреу.

Страната ни има изгода да бъдат построени и двата газопровода - „Набуко" и „Южен поток", допълни българският премиер. София и Атина пък ще изградят съвместна система за ранно предупреждение за високи води по реките Марица, Струма и Места, каза Папандреу. По думите при управлението на водите на Марица споразумение ще бъде подписано и с турската страна. Управлението на води ще бъде съчетано с енергийната политика на България и Гърция.
Още от статията на „Класа"

"Топлофикация" София получи 57 месеца разсрочване на сметките за газ", информира „Сега"
Столична община е договорила близо 5 г. разсрочване на новите задължения на "Топлофикация" за природен газ, съобщи вчера зам.-кметът по финансите Минко Герджиков. Миналата седмица Столичният общински съвет прие дружеството от държавата заедно с над 510 млн. лв. дългове.

Една част от тях - 214 млн. лв., натрупани преди "Булгаргаз" да премине към Българския енергиен холдинг (БЕХ), вече са разсрочени до 2017 г. Това е отбелязано в годишния финансов отчет на БЕХ със забележка на одита "Ърнст енд Янг", че събираемостта на това вземане е съмнителна. Новите задължения - над 296 млн. лв., са натрупани след края на 2008 г. и за тях общината е договорила 57-месечно разсрочване, т.е. до 2015 г.

Основната причина за натрупаните сериозни дългове е ниската събираемост на вземанията, заяви Герджиков. От битови потребители дружеството успява да събере едва 47% от вземанията си, а от стопански организации - 72%.
Още от статията на „Сега"

„БНБ отчете ръст на лихвите по жилищните кредити", съобщава „Монитор"
Средният лихвен процент на жилищните кредити, отпуснати в лева, е нараснал с 0,53 процентни пункта до 9,08% през юни спрямо предходния месец. За заемите в евро увеличението на месечна база е с 0,22 процентни пункта до 8,51 на сто. Това показват официалните данни на БНБ, публикувани вчера. Заедно с лихвата през юни спрямо месец по-рано ръст бележи и годишният процент на разходите (ГПР), като за заемите за жилище в лева той е 0,62, а в евро - 0,06 процентни пункта.

На годишна база обаче от БНБ отчитат намаление на лихвените равнища по този тип кредити. За тези в лева се отчита спад на средния лихвен процент с 1,31 процентни пункта спрямо миналия юни. За същия период лихвата по жилищните кредити в евро е останала без промяна на ниво от 8,51 на сто.

Намалението на годишния процент на разходите за жилищните заеми в лева е с 1,29 процентни пункта до 9,95 на сто. В същото време ГПР на аналогичните кредити, но в евро, е нараснал, макар и само с 0,09 процентни пункта до 9,35%. Като обем отпуснатите през юни заеми за жилище се повишават с 6,2% на годишна база при 6,7 на сто през май 2010 г.

За потребителските кредити от БНБ отчитат, че през юни 2010 г. средната лихва намалява в сравнение с юни 2009 г. с 1,55 процентни пункта до 12,67%.
Още от статията на „Монитор"

„БДЖ отмени спечелена поръчка за 30 вагона, за да я обяви пак", съобщава „Дневник"
Държавната компания БДЖ ЕАД е прекратила на 5 юли обществена поръчка за доставката на 30 нови спални вагона, въпреки че за нея от две години има избран изпълнител. В същото време след прекратяването на процедурата дъщерното дружество "БДЖ - Пътнически превози" е натоварено със задачата да обяви нова поръчка със същия предмет, научи "Дневник".

Победителят в първата процедура - турската компания ТЮВАСАШ (TUVASAS), обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията анулирането й и ще търси решение на въпроса с помощта на турското правителство, което има дял в нея. БДЖ обаче продължава да има нужда от нови вагони, тъй като в момента в движение са едва 25.

Първата поръчка е обявена през март 2008 г. и я печели ТЮВАСАШ с цена 32.2 млн. евро. Заповедта за класирането е от 19 септември 2008 г. и е подписана от тогавашния директор на БДЖ Христо Монов. Досега обаче договор няма, въпреки че по закон срокът за това е един месец след изтичането на срока за обжалване. На 5 юли обществената поръчка е официално прекратена, а мотивът е липса на средства и отпадналата необходимост от новите вагони.

На 14 юни тази година обаче съветът на директорите на БДЖ решава "БДЖ - Пътнически превози" да обяви нова поръчка със същия предмет, като тя се финансира от държавния бюджет с общо 64.5 млн. лв. Изработването на техническите условия е възложено на управителя на "БДЖ - Пътнически превози" и на директора "Експлоатация и техническо осигуряване" в БДЖ. Тя трябва да бъде одобрена от министерството на транспорта, а после БДЖ ще подготви документацията за поръчката от името на "БДЖ - Пътнически превози". Така БДЖ ще участва в подготовката на процедурата, но формално тя ще бъде обявена от дъщерното й дружество.
Още от статията на „Дневник"

„Компютър лови ДДС измамите", разкрива „Стандарт"
Компютър лови ДДС измамите, още преди схемата за източване на хазната да е реализирана. Всеки месец специален софтуер на Националната агенция за приходи обработва данните за 35 млн. сделки в страната, за които се плаща ДДС. Софтуерът разглежда сделките и съобщава на данъчните кои от тях са съмнителни и трябва да се проверят. Така още преди дадена фирма да поиска връщане на ДДС от хазната, данъчните вече знаят за подготвяната измама. В класическите схеми за ДДС измами обикновено участват няколко фирми фантоми и една стока се препродава няколко пъти. Напоследък зачестяват опитите за ДДС измами с участието на фирми, регистрирани в Гърция и Румъния, сочи опитът на данъчните. Най-често тези фирми се регистрират от българи.

Заради кризата опитите за измами зачестяват. Преди две години в едва 10% от исканията за връщане на ДДС данъчните са отказвали. Докато сега при всяко четвърто искане има частичен или пълен отказ за връщане на ДДС. Градовете, където има концентрация на опити за измами, са Видин, Монтана и Велико Търново. Но опити за измами са засичани във всички големи градове.
Още от статията на „Стандарт"

„Всяка 6-а фирма у нас заплашена от фалит заради просрочено плащане", предупреждава „Класа"
Всяка шеста българска фирма е били застрашена от фалит през миналата година заради загуби от неизвършени или просрочени плащания, сочи изследване на германската компания за финансови услуги Otto Group, съобщи „Дойче веле". Проучването проследява навиците за плащане в Европа за 2009 г. в пет европейски страни. Изследвани са 1200 фирми.

Според данните всяка втора сметка в България остава неразплатена. Освен това родните компании отписват и губят 4% от всички вземания. За Великобритания или Швейцария този процент е почти три пъти по нисък, уточнява „Дойче веле" - по 1.4%.

И въпреки огромния размер на междуфирмена задлъжнялост и забавянето в плащането родните фирми се надяват най-дълго, че сметките им ще бъдат уредени. Мениджърите започват да настояват за дължимите им суми едва след година и половина.

Огромният брой задължения и дългият период на изчакване обаче не ограничават оптимизма у нас, като сред петте изследвани държави ние водим по този показател, показва още проучването на Otto Group. Почти всяка седма българска фирма, или 15% посочват, че моралът по отношение на плащанията се е подобрил през последните две години. А за следващите две години 17 на сто очакват промяна към по-добро в навиците за плащане. По-песимистично настроени за етиката в бизнеса са фирмите във Великобритания (12%), Унгария (7%), Германия (4%) и Швейцария (3%).
Още от статията на „Класа"

„Задава се втора вълна на кризата", предупреждава в интервю за „Стандарт" Божидар Данев, председател на БСК
Г-н Данев, каква е вашата оценка за управлението на ГЕРБ до момента?
- Има много положителни неща, които са свършени, но като цяло правителството действа твърде бавно и икономическото състояние на страната ни не се подобрява с темповете, които всички ние желаем.

Кои са положителните неща, които се направиха за една година?
- На първо място е борбата с престъпността. Това е от изключително значение за подобрение на бизнес климата, създава спокойствие и увереност за коректния бизнес. Бих отбелязал и борбата с корупцията, включително и по високите етажи на властта. Много от тези положителни мерки обаче не са доведени докрай. Основен инструмент в тази битка е "експлоатацията на страха". Т.е. не системната работа, а именно страхът създава атмосфера на предпазливост от корупционни намерения.

В този смисъл как гледате на последния доклад на Еврокомисията?
- Самата правораздавателна система не е съвсем реформирана и някъде се къса връзката. Засега няма анализ за това дали следствието, прокуратурата или съдът са слабото място. Но при всички случаи подобряването ефективността на тази система ще създаде положителна нагласа в инвеститорите да развиват бизнеса си у нас.

С какво правителството помогна на бизнеса досега?
- Това е най-диалогичното правителство. Голямо постижение беше замразяването на данъците и социалните плащания, въпреки големия политически натиск. Постижение е и ускореното връщане на ДДС. Подобрение има в работата на митническата администрация. Добър ход беше и намаляването на разходите. Заедно с това обаче се забавят реформите в административната, пенсионната и здравната система. Друг положителен елемент е активното изграждане на пътна инфраструктура, но все още обемите и темповете са твърде малки. От гледна точка на капитализация на стратегическото ни положение създаването на подходяща инфраструктура е от изключително значение.

Как гледате на действията на правителството в областта на енергетиката?
- Това правителство се захвана сериозно с енергетиката, която сякаш досега беше тема табу. Важно е, че добре се осъзнават деформациите в тази ключова за икономиката ни сфера, но за съжаление липсва системен и професионален подход. Особена опасност представлява навлизането на спекулативен капитал в сферата на възобновяемите енергийни източници, което може да се окаже следващият "балон", ако не се промени законодателството.

Кои са отрицателните страни за тази една година?
- Закъсня се с антикризисната програма. Пропуснати бяха много възможности - пласирането на ценни книжа на външния и вътрешния пазар на по-добра цена, успешна приватизация на миноритарни държавни дялове, продажбата на правата по Протокола от Киото. Държавата не подкрепи бизнеса в условията на криза. Всички развити страни финансираха структуроопределящи отрасли. При нас се извърши точно обратното - забавиха се дължимите плащания. Грешен неофициален приоритет беше стремежът за присъединяване към ERM 2 и оттам - политиката за нулев бюджетен дефицит. Решение, което беше взето и под натиска на определени бизнес кръгове. Това умъртви част от българската икономика и създаде сериозни ликвидни проблеми.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Скоро затваряме "Брикел", казва в интервю за „Дневник" Eвдокия Манева, зам.-министър на околната среда
Г-жо Манева, вие отменихте разрешението си за нов лифт на фирма "Юлен" над Банско. Това реално спира ли изпълнението му и означава ли, че за идния ски сезон фирмата няма да го изгради?
-  Да. Разрешихме на "Юлен" да заменят 4-седалковия си лифт с 6-седалков, при положение че не излизат от трасето на сегашното съоръжение и няма нова сеч. Но при отстраняването на сухи паднали дървета те са отсекли и други 25 дървета. Разширили са просеката в един участък и за това им е наложено наказание. В момента сме спрели всички малки проекти на фирмата за подмяна и ремонт на сгради и съоръжения, защото след тази случка нямаме основание да смятаме, че информацията, която ни предоставят, отговаря действително на намеренията им. При изпълнението на проектите им винаги има някакви отклонения.

Кои други проекти визирате?
- Знаете, че имаме наказателна процедура от ЕК заради техни съоръжения в местността Чалин валог. Тя е допусната, защото не е била представена пълната информация за проектите. Явно е практика на "Юлен" да не предоставя пълната информация и след това да ни изненадва. В последния случай с изсечените дървета отговорността всъщност беше прехвърлена върху изпълнителя - фирма "Балканстрой".

Кога ще проучите дали "Юлен" ползва повече площ от дадената й по концесия, както твърдят екоорганизациите?
- Спорът за концесионната площ ще се разреши с обществената поръчка, която в момента подготвяме. Ще бъде направена снимка на площта от фирма, оправомощена за такива дейности. Едва след това можем да коментираме какво ще се направи. Възможно е да се промени договорът и концесионната площ в него да се увеличи. Възможно е да се поиска да се рекултивират засегнати площи извън дадената по концесия. Възможно е също да се развали договорът. Няма предвидени еднозначни наказания за такива случаи. Трябва да се подчертае обаче, че няма връзка между площта и концесионните плащания. Те са базирани на приходите на фирмата от билети, карти и други обекти.

Вие спорите с "Юлен" и за размера на концесионните плащания. В недекларирани приходи ли я подозирате?
- Не подозираме в нищо "Юлен". Има спор с фирмата, наследен от предното правителство. В момента сме възложили оценка на всички източници на доходи за фирмата, които биха могли да бъдат обект на концесионно плащане. На база резултатите може да се стигне и до промяна в плащанията.

На какъв етап е наказателната процедура за съоръженията на "Юлен" на Чалин валог и имате ли някакъв полезен ход по нея?
- Процедурата няма основание, защото сигналът е по подозрения за големи нарушения. При всички случаи щяхме да разрешим това, което "Юлен" е направила, но лошото е, че разрешението не съдържа всички параметри на направеното и не е направена оценка за съвместимост с "Натура". Фирмата все пак нарушава закона, като не представя цялата информация. Кореспондираме по тази процедура с Европейската комисия и се надяваме тя да я прекрати.
Още от интервюто на „Дневник"

„В ГЕРБ има много слаби хора, които са влезли с някакви интереси", казва в интервю за „Сега" координаторът на партията в Търговище и депутат Лили Боянова
Г-жо Боянова, как се стигна до загубата на общински съветници на ГЕРБ в Попово - от 6-има останахте само с 2-ма?
- Още първите месеци след местните избори през 2007-а съветничката на ГЕРБ Милена Иванова се обяви за независима. Така и не разбрахме мотивите й, но тя излезе с позиция в местния вестник в Попово, финансиран от общината, че имала проблеми с другите общински съветници от ГЕРБ и не иска да е в тази група. Нормално е една нова партия, която иска да има ред, да потърси отговорност на този, който е станал независим. Затова Изпълнителната комисия (ИК) взе решение тя да бъде изключена от ГЕРБ. Групата ни след това продължи да гласува единно, но не срещу определени идеи, а срещу определена политика, в случая водена от кмета Людмил Веселинов. Той е на поста вече 5-и мандат и прокарва политиката си чрез Общинския съвет и двете си сдружения, едното от които е "Антола 2006". ГЕРБ е против тази политика, която не е в интерес на гражданите.

Явно обаче не успявате да й противодействате. А гражданите избраха ГЕРБ, за да разбие именно статуквото.
- Точно така. Но какво се оказа впоследствие? След изключването на Иванова излязоха няколко човека, които обвиниха областното ръководство на ГЕРБ, че това е станало без съгласието им. Оттам групата на ГЕРБ от петима души се разцепи. Първи излезе д-р Иван Димитров - на него кметът му предложи да оглави общинската болница и той като хирург прие. После друг от съветниците ни напусна, защото по медиите писаха, че има явочна квартира. Човекът се обиди и реши да напусне ОС. Най ми е болно за четвъртия съветник Илиян Илиев, който е и общински ръководител на партията. Според мен той се повлия от това, че е зависим от общината, тъй като е на заплата там. Малко или много, ако не слуша...

Какво ако не слуша, нали ще продължи да е общински съветник?
- Ще продължи, но така или иначе той се повлия от по-голямата група, която подкрепя политиката на кмета. По този начин по-голяма част от групата ни мина в лагера на кмета.

Как си го обяснявате? На какво се дължи това?
- В един малък град това може да стане много лесно. Хората се познават, зависими са един от друг. Къде роднини, къде приятели, могат да бъдат и в определени икономически взаимоотношения. Правят си услуги един на друг. Това важи и за много други малки градове. Но искам да ви кажа, че няма нищо случайно. Това бе организирано, защото кметът има нужда от общински съветници, които да гласуват като роботчета.
Още от интервюто на „Сега"

„Влагаме 36 млн. лв. в модернизация на мрежата", казва в интервю за „Монитор" Красимир Първанов, изпълнителен директор на НЕК
Г-н Първанов, премина ли напрежението у вас, предизвикано от липсата на високо напрежение по морските курорти отпреди дни?
- След 20 години в енергетиката  съм свикнал на такъв тип натоварване. Най-важното е, че успяхме да отстраним аварията.

Кое се оказа в крайна сметка основният проблем?
- Производствен дефект в сърцевината на проводника, това беше основната причина за аварията. Не мога да не спомена, че проводникът е на 35 г. и ако той беше подновен във времето, в което е трябвало да се направи това, нямаше да се случи тази авария.

Знаем, че винаги има резервно захранване, което да обере подобна авария. В този случай какво стана - то не заработи или пък го нямаше, или имаше друга причина?
- Резервното захранване заработи, но огромните електрически товари, които имаме в момента по нашето Черноморие, не позволиха на това резервно захранване да ги поеме. Затова се наложи да въведем временен  режим на тока с ясната цел поне да има захранване през час, докато оправим аварията. За голямо нещастие, когато възникна тази авария, на 80 км в същия пръстен от 110 киловолта стана още една. Тя тотално срина системата и затова нашите клиенти се наложи да стоят без захранване около 5 часа.

Типично в наш си стил - кого ще посочим за виновник, хората са свикнали някой да носи отговорността, особено в такава проблемна ситуация. Май няма как да накажем кабелите?
- В никакъв случай не бих упрекнал изпълнителния персонал като виновник за аварията. Виновни в такива ситуации е средният и висшият мениджмънт на една компания. Ако е имало стриктна програма за рехабилитация и подмяна на мрежата и тя се е реализирала във времето, в момента опасността за такъв вид аварии щеше да бъде много по-малка.  

Наистина има сериозни проблеми в мрежата, които са наслагвани от години. Инвестиционните средства на компанията са влагани на други места.  Резултатите в момента са налице.

В тази връзка стана ясно, че предвиждате рехабилитация на мрежата. Кога, къде?
- Новият мениджмънт на компанията, когато постъпи и пое управлението, установи, че в НЕК няма стратегия, с която да бъдат задоволени огромните необходимости, свързани с присъединяването на вятърните електроцентрали точно в този регион - Североизточна България и завишеното потребление на електроенергия там, където са най-големите ни курорти. А през летния период натоварването е огромно. За краткото време, в което управляваме компанията, изготвихме програма, с която да покрием тези необходимости. В момента започваме рехабилитация точно на тази мрежа с нов тип свръхпроводими проводници, които до момента не са влагани в мрежата на България. В Европа те са доказали своите качества и аз съм убеден, че първата краткосрочна стъпка, която трябва да направим, е именно да подновим нашата съществуваща мрежа там, където има силна необходимост, именно с такъв тип проводници.
Още от интервюто на „Монитор"

„Амбицията ми е да отпаднат американските визи за българи", казва в интервю за „Класа" Елена Поптодорова, извънреден и пълномощен посланик в САЩ
Госпожо Поптодорова, кои са най-значимите задачи, които възнамерявате да реализирате по време на втория ви мандат като посланик на Република България в САЩ?
- По време на втория ми мандат в САЩ ще работя за реализиране на две амбиции, които са продължение на предишната ми работа. Първата е преминаване на безвизов режим за българските граждани. Разбира се, постигането на тази цел е дълъг процес, защото нашата страна не е извън общия контекст и общите условия, на които трябва да отговарят всички страни - членки на ЕС. От друга страна, работата по влизането на страната ни в Шенген ще повлияе положително на този процес и ще облекчи задачата. За целта е необходимо много силно лобиране в Конгреса на САЩ, защото той е институцията, която взема това решение.

Втората амбиция е с по-широк обхват. Тя е продължение на моята предишна идея тракийското злато да бъде показано в САЩ. Тази идея ще помогне за доброто представяне на страната ни. За целта ще помогне американска организация, която и преди подкрепяше идеята. Извън тези две основни цели важна задача ще бъде усилване на инвеститорския интерес на американските компании към България и участието на страната ни в по-големи регионални проекти. За мен е критично важно участието на американски компании в енергийния баланс в България.

По данни на Американската търговска камара и на БНБ инвестициите на най-голямата световна икономика у нас за последните 15 г. са едва 3 млрд. долара, а годишно двустранната търговия е около 160-170 млн. долара. Как бихте могли да съдействате за ръст в тези важни за българското правителство области?
- В цялостния план на икономическите отношения България - САЩ освен търговия има и проекти, и инвестиции. Не трябва да забравяме факта, че американският пазар е изключително конкурентен и поради тази причина трябва да има инициатива и амбиция от страна на отделните фирми да осъществяват контакти и да предлагат конкурентни условия, защото държавата не може да реализира тази форма на икономическо сътрудничество. Държавната администрация стимулира икономическите отношения, но фирмите са тези, които ги реализират на практика. Промишлено-търговските камари и сдружения, където фирмите членуват, трябва да ги стимулират за такава проактивна нагласа и поведение. Това, което ние като посолство можем да направим, е да представим добрите възможности, които предлага страната. Вече имаме опит с това. С бившия посланик на САЩ у нас Джон Байърли направихме обиколка в няколко щата в САЩ с цел да представим България. Сегашният американски посланик Джеймс Уорлик също е отворен към тази идея и планираме пред май идната година да направим подобен тур, за да представим български компании в САЩ. Надявам се този път да имаме още по-добри резултати.

Работата ви като директор на дирекция "Политика за сигурност" в МВнР ще улесни ли изпълнението на целите, които си поставяте като посланик в САЩ?
- Преходът от поста директор на тази дирекция към посланик в САЩ е естествен. България е съюзник на САЩ в НАТО и затова голям дял от отношенията ни са в областта на сигурността. Освен това подписахме и двустранно Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността. Ние сме заедно на кръглата маса на НАТО, когато се вземат ключови решения за глобалната сигурност. Дискусиите за ПРО продължават да са най-горещата тема, по която работя, а разговорите със САЩ и останалите съюзници в НАТО по темата продължават. Поради тази причина се радвам, че заминавам със съвсем пресен и интензивно натрупан опит.
Още от интервюто на „Класа"