Опитите за клониране на човешки ембриони за изследователски цели бяха преустановени заради технически проблеми, изследователски машинации и спорна етика. Сега чрез опити върху възрастни маймуни е разработена революционна техника, която обещава ефективно превръщане на човешките яйцеклетки в клонирани човешки ембриони.
За пръв път учени са успели да създадат жизнеспособен ембрион от възрастен примат, в случая от10-годишен макак. Научното съобщение ще бъде направено по-късно през този месец в сп. Nautre.
Учените ще демонстрират, че могат да извличат стволови клетки от клонираните ембриони. Те са успели да накарат стовловите клетки от ембриони в лабораторни условия да се развият до зрели сърдечни клетки и мозъчни неврони.
Ясно е, че откритието няма да бъде приветствано. Противниците на клонирането вече заявяват, че новата техника за манипулиране на яйцеклетки от примати ще доведе до все по-активни опити за създаване - и разрушаване - на клонирани човешки ембриони.
Много хора се страхуват, че относително по-лесното клониране с използването на клетки от кожата на възрастен може да увеличи шансовете за създаване и на клонирано бебе.
През 2004 Южна Корея съобщи, че е създаден първият клониран човешки ембрион, но през 2006 г. резултатите от изследването бяха анулирани, след като се оказа, че главният автор, Хуанг Ву-сук (Hwang Woo-suk), е мошенник.
Имало е само един документиран пример за клониран човешки ембрион, но той умира след няколко дни съществуване и не създава стоволови клетки. Досега трудът не е повтарян.
Учените, извършили новото изследване с примати, са имплантирали близо 100 клонирани ембриони в утробите на 50 майки-заместители макаци. Но все още няма роден клонирн потомък.
Водещи учени, ангажирани с изследването, се оправдават с лош късмет - нужни са били например 277 опита за създаването на овцата Доли през 1996 г. - първият клонинг на възрастен бозайник.
Изследването е ръководено от Шукарт Миталипов, работещ в Орегонския национален център за изследване на примати. Д-р Миталипов е открил пионерски способ за третиране на яйцеклетките на приматите по време на процеса на клониране, който се състои от сливане на яйцеклетката с ядро, взето от клетка от кожата на възрастен примат.
Миталипов отказва коментар по изследването преди то да бъде публикувано в Nature. Но ученият е заявил пред колеги, че е направил две извадки от стволови клетки от 20 клонирани ембриона и тестовете са показали, че те са истински клонинги.
Професор в Monash University в Австралия обяснява, че откритията на Миталипов са дълго очакван пробив в науката. Независимо от многото опити, досега никой не е успявал да създаде клонирани ембриони на примати от клетки на възрастни индивиди, макар че досега това е правено с десетки различни от приматите видове.
Новата процедура се базира на микроскопска техника, която не позлва ултравиолетова светлина и оцветители, които изглежда увреждат яйцеклетките на приматите.
Доскорошният ръководител на Орегонския център професор Волф твърди: „Сега можем да произвеждаме клонирани ембриони в маймуната с прилична периодичност, или поне с периодичност, която ще ни позволи да изследваме клонираните ембриони".
Екипът в Орегон работи съвместно с група в Китай. Произведени са близо 100 клонирани ембриона, които са присадени в около 50 женски макака, но никой от тях досега не е довел до пълноценна бременност. „Възможно е да сме нямали късмет".
От създадените ембриони един на 20 или 30 е нормален и способен да предизвика бременност - „може да не сме въвели в правилното време за да възникне бременност".
Техниката, използвана в клонирането на маймуните е същата процедура, създала и овцата Доли. Ядро от здрава неоплодена яйцеклетка се отстранява и друго ядро от зряла кожна клетка на възрастно животно се поставя вътре в яйцето. С внимателно подбиране на времето и използване на електрическо пулсиране може да се създаде ембрион, който е генетичен клонинг на донора на кожната клетка.
Получените по този път ембриони могат да се имплантират в утробата на женските и по този начин се създават клонирани организми. В 50 страни по света т.нар. репродуктивно клониране е незаконно. Въпреки това подобен метод е прилаган към крави, мишки, коне, котки, кучета.
Може би най-важният въпрос от новото изследване е дали сме по-близо до клонирането на човешко същество. Някои биха казали „не", защото това е нелегално и не е цел на учените. Но може би скептиците ще сгрешат.
Клонирането на примати досега изглеждаше непреодолим проблем. Независимо от настойчивите опити на редица учени, още не е създаден клониран потомък на маймуна от възрастен индивид. Опитите с хора се дескридитираха тотално заради злоупотреби с научните фондове и фалшифициране на съобщаваните резултати в Южна Корея. Дори се ситаше, че има бариера пред клонирането за всички примати.
Обаче новите данни, идващи от Орегон, сочат, че бариерата е била просто неподходяща лабораторна техника, а не фундаментална биологична блокада. Макар да няма още клониран индивид, създадени са десетки клонирани ембриони, а някои от тях са се развилли достатъчно добре, за да създадат стовлови клетки - майчините клетки на тялото, от които се развиват специализираните органи.
Без съмнение изкушените от създаването на клониран човек ще изследват внимателно новите получени резултати. Науката не е статична и някой някъде някога може да трансплантира клониран ембрион в утробата на жена.
Преди няколко години опитите на ООН да въведе международна забрана за клонирането на човешки ембриони се провалиха поради глупава формална причина: някои страни са искали забрана на клонирането не само на човешки същества, а под всякаква форма, включително и терапевтичното клониране.
Graper
на 12.11.2007 в 14:33:44 #1Някой дали ще пази клетка от Адолф Хитлер, че ми трябва