Изследването отразява състоянието на свободата на пресата от септември 2006 до август 2007 година в 169 страни като се базира на анкета от 50 въпроса към всички партньорски организации на "Репортери без граници", включително кореспонденти и разследващи журналисти, юристи и правозащитници.
Страните от ЕС попадат сред първите 50 в класацията, с две изключения - България - на 51-во, и Полша - на 56-то място. С това се нареждаме на опашката на ЕС по отношение на свободата на медиите. На какво се дължи това?
Според създателите на изследването, в България регистрираме много пропуски. Така например журналистите, които се занимават с темата корупция, са застрашени от заплахи, преследване и физическа разправа. В София журналистите могат да бъдат физически атакувани заради естеството на тяхната работа.
Припомняме случая, когато полицаи пребиха 55-годишния Емил Иванов - шеф на фотоотдела на вестник "Експрес". Докато е вършел своята работа, събирайки фотоматериал по делото за убийството на Милчо Бонев - Бай Миле, 7-8 служители на реда с бронежилетки нанасят побой над фоторепортера и го заставят да изтрие кадрите. Това, разбира се, е недопустимо за една страна-членка на ЕС, което съответно води и до влошаване на оценката от изследването.
Освен това в България от дълго време не са раздавани ефирни честоти на електронните медии, а процесът е блокиран, което води до изкуствено свиване на пазара на електронните медии. Накратко, журналистите в България, които работят по разкриването на случаи на корупция или се занимават с темата за финансирането на партиите, не са свободни, и са подложени на заплахи и преследване.
Направеното изследване сочи, че другата „черна овца" на Европа е Полша. От репортажа става ясно, че там властите отказват да гледат съдебни дела за нарушаване на правата на журналисти и съдебните институции често прибягват до удобната „условна присъда", когато иде реч за медийни права и свободи.
Страните от Скандинавския свят отново печелят отличие що се отнася и до медийни свободи. Изключение прави единствено Холандия, на 12 място, която губи позиции заради сучая с журналистите, които бяха задържани за 2 дни поради това, че отказаха да разкрият източниците си на информация пред съдебните власти.
Дания пък възстанови своите позиции изкачвайки се до 8 място след края на конфликта с каритурите на пророка Мохамед и оправдаването на Берлингске Тинде.
Турция е единствената страна в региона, в която станахме свидетели на убийство на журналист. Жертва стана редакторът, списващ вестник за арменското малцинство в южната ни съседка Хрант Динк, който беше разстрелян от радикални националисти. Това красноречиво говори за дългия път, който трябва да измине страната, за да догони своите съседи.
Abaris
на 17.10.2007 в 19:54:10 #6Днес отново около 2000 учители протестираха по улиците на Бургас. Медиите отново нищо няма да ви кажат. Подкрепете утре националния митинг! Нека променим поне нещичко в тази държава. Колко демонстрации са проведени от 24.09. в Бургас? Не знаете? Не знаете въобще, че на митингите се събират над 2000 човека? Е това са ни медиите.
интернет-мушморок
на 17.10.2007 в 18:13:48 #5Джими е прав. В Австрия, например цензурата е по-силна, отколкото у нас. Имам чуство, че доближава тази на България през 80-те. Голям цирк беше и пускането на частната телевизия АТV. Как ли не й пречиха, но накрая проби. Спряха шоу на един ирански актьор по тази телевизия, който се "бъзикаше" с емигрантските неволи в Австрия. А и са такива шовенисти и това си личи точно в жълтите вестници. Когато писаха за завръщането на нашите сестри, материалът беше на първа страница със снимка на Бенита Фереро Валднер и обяснения на 2 страница как тя, като едва ли не някаква нинджа-командо ги е освободила. За Сесиля Саркози пишеха, че и тя била в самолета. Даже нейна снимка нямаше.
Abadbobata
на 17.10.2007 в 16:10:42 #4Само трябва да видим колко и колко дълго медийно внимание получи препродаването за над 2 милярда БТК при положение, че е приватизирана за 300 м илиона и става ясно всикчо.
JIMI
на 17.10.2007 в 14:31:54 #3Свободата на словото е материя свързана с Римското право, но практически е модерен критерий за развитието на обществото в демократична посока. Свободата на словото е мит и е важно да се знаята критериите, по което се определя тази степен. Дали това е плямпане на глупости без покритие, разпространяване на слухове и собствени тълкувания на събитията, изнасяне на държавна тайна, обида на личността чрез грубо вмешателство в живота му или е представянето на обективна картина на събитието без комвентар или с него, изказване на мнение обратно на това на управляващите или общоприето за правилно. Това, че пресата или медията е 100% независима е мит. Няма такъв филм и това в Исландия е все едно да гледате живота в едно семейство от 100 човека, свързани дълбоко един с друг родствено или съдбовно и най-важното с абсолютно чист от расова гледна точка ген. Тук се пише пак за Скандинавия, но истината е друга. Най-важните части на медията се управляват от партийни членове на управляващата партия и те се сменят като се смени властта. Отделно са частните или партийни вестници. Журрналистите например могат и да знаята мнението на народа например за безразборната имиграция напоследък, но парламента има директиви от ЕС и за това въобще нито се говори, нито се пише. Значи не се отразява истината. Кой е виновен. И никой не би позволил 100% петата власт да вземе връх. Даже на жълтия печат главните редактори са партийни функционери с голяма власт, защото един такъв вестник може да свалри един министър даже правителство разкривайки някоя кирлива риза. Е, гтогава свободни ли са журналистите и имот ли свободата да кажат какво са видели, по всяко време?
Halo
на 17.10.2007 в 14:24:29 #2За да повярвам на нещо, написано в който и да е вестник, след това го проверявам в нета. Най-лесно ми е да чета "24 часа", защото от години съм свикнал на номерата, които прилагат хората на В. Гочева. Да не забравяме, че точно този вестник беше награден от МВР за "сътрудничество"....
alibaba
на 17.10.2007 в 14:03:51 #1Освен жълти вестници (Шоу) и вестници от тип "Строго Секретно" , в другите само датата и редакционния екип са вярно представени.