Онлайн гигантът Google дължи на руски медии астрономическата сума от около 20 децилиона долара заради блокирането на съдържанието им, съобщава The Register.

Да, числото е с 33 нули. Изглежда така: 20 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000

За да го поставим в контекст, глобалният БВП е около 100 трлн. долара според световната банка, т.е. на Google ще са им нужни няколко планети, за да си платят глобата, която произтича от съдебно решение.

Министерството на правосъдието в САЩ обмисля... разпадането на Google

Министерството на правосъдието в САЩ обмисля... разпадането на Google

Технологичният гигант е обвинен в монопол

През 2020 г. YouTube спря профила на телевизия "Цариград" заради наложени от САЩ санкции на нейния собственик - добре познатия и у нас олигарх Константин Малофеев. Тя си потърси правата в местен съд, а след началото на войната в Украйна още 17 медии заведоха дела срещу Google. Сред тях е и канал "Звезда" на Министерството на отбраната в Москва.

Съдебното решение е за глоба от 100 000 рубли на ден или малко над 1000 долара, но с важна и коварна подробност - ако сумата не се плати до деветия месец, тя се удвоява всеки следващ ден и няма горна граница.

В интерес на истината, няма и кой от Google да плати глобата в Русия - компанията се изтегли от страната преди 2 години, сметките ѝ са под контрола на властите и всички от 200-те служители, които не бяха релокирани в други държави, се оказаха без работа.

"Само" $88 млрд. приходи

На фона на абсурдния руски сюжет, Alphabet - компанията майка на Google, обяви резултатите си за третото тримесечие и надмина очакванията на Уолстрийт.

Приходите са 88,3 млрд. долара - 15% скок на годишна база. Нетната печалба е скочила с 34 на сто.

Голям фактор е облачният бизнес, който е донесъл 11,4 млрд. долара при растеж от 35% - включително при AI решенията.

И Meta иска да срази Google при AI търсачките - защо е важно за вас

И Meta иска да срази Google при AI търсачките - защо е важно за вас

Моментът изглежда подходящ, но всъщност предизвикателствата не намаляват

"В Google Search новите ни функции с изкуствен интелект разширяват възможностите за търсене и начина на търсене. В Google Cloud нашите решения с изкуствен интелект помагат за по-дълбокото приемане на продуктите от съществуващите клиенти, за привличането на нови клиенти и за спечелването на по-големи сделки", е цитиран да коментира в официалното съобщение изпълнителният директор Сундар Пичай.

Общите приходи от реклами и абонаменти за YouTube "за първи път надхвърлиха 50 млрд. долара през последните четири тримесечия", добавя той.

Нека ни се обади, когато има 20 децилиона долара, за да си плати руската глоба.