Действащият механизъм на валутен борд обвързан за еврото в България не е пряко застрашени от евентуална девалвация в Латвия, тъй като страната ни в по-добра икономическа и финансова форма, заяви финансовият министър Пламен Орешарски през Ройтерс в петък.

Но той призна, че натискът върху валутния борд в България ще нарасне, ако Латвия обезцени лата, защото според него много от инвеститорите наблюдават тенденция и не се правят разлика между страните с валутни бордове.

"Анализът на макроикономическите и фискални позиции, както и състоянието на банковите системи на двете страни, показват значителни разлики. Ето защо пряка заплаха от обезценяване не съществува за българския лев", е казал той в отговор на въпроси на Ройтерс.

Икономиката на Латвия вероятно ще се свие с 20% през тази година, което кара инвеститорите да виждат сериозни възможности за девалвацията на лата и излизането  на балтийската страна от валутния борд, което може да породи тревога и опасения за другите страни в Източна Европа, в които действат такива парични механизми - Литва, Естония и България.

Повечето икономисти, обаче смята, че подобно развитие на ситуацията в България е малко вероятно поради по-доброто здраве на икономиката на страната, излишъка в публичните й финанси и сравнително големите й фискални и валутни резерви.

"В България има фискалния излишък, докато в Латвия има дефицит от над 7%, което е важен фактор, разграничаващ икономическото здраве на двете страни и нашите икономисти не вярват, че съществува риск от девалвация," в балканската държава, според JP Morgan.

Това, което поражда тревога според Ройтерс е увеличаването на разходите в навечерието на парламентарни избори на 5 юли и отказа на правителството да направи значителни съкращения на харчовете, които могат да превърнат излишъка в дефицит до края на тази година, според икономисти и политици от опозицията.

Централната банка и Международния валутен фонд призоваха правителството да затегнете разходите, за да се избегне дефицит в период на затегната глобална ликвидност.

Всички политически партии в България, са съгласни, че механизмът на валутен борд, обвързващ при курс 1.95583 лева към еврото, трябва да се съхрани, докато страната се присъедини към еврозоната.