Първите стъпки вече са направени, но трябва да се обмисли как да се направи забавяната пенсионна реформа, която е изисквана от Европейския съюз, каза пред БНР директорът на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, която е и член на Независимия съвет за пенсионна реформа

"Начинът на преход от сегашната система към тази, която ние смятаме, че е най-справедлива, а именно всеки да спестява в лична пенсионна сметка по-голямата част от своята пенсионна осигуровка, ще бъде труден, ще трябват разходи.

За съжаление, настоящите работещи може би ще трябва да платим двойна цена за този преход, но със сигурност е по-добре този вариант, отколкото да продължаваме да получаваме обещания от държавата и никой да не знае при пенсиониране каква пенсия ще получава",

Независимият съвет за пенсионна реформа ще направи изчисления за цената на необходимата реформа, но трябва да се знае, че тя е неизбежна, каза още директорът на Института за пазарна икономика. допълни Светла Костадинова.

"Ние направихме нещо добро, първа стъпка след 1999-2000 година, когато вече част от работещите можеха да отделят част от своята социална осигуровка за пенсия в личен пенсионен фонд, но това сякаш замръзна във времето.

Толкова е малко това, което ние спестяваме в своя лична сметка в пенсионен фонд, че ако попитате младите хора дали знаят колко натрупани средства имат в своя универсален пенсионен фонд, едва ли някой ще ви каже, защото са много незначителни средствата и не си струва да се знаят", коментира Костадинова.

Припомняме, към днешна дата пенсионерите в България са 2.2 милиона души. Средно получават 262 лева на месец, но половината от тях са с пенсии до 200 лева. Максимумът, който може да получи един пенсионер е таванът от 700 лева.

За периода осигуровката за пенсия намаляваше при всяко следващо правителство. Родените след 1 януари 1960 година имат в лични партиди пари за втора пенсия.