„Пестим от генерали", четем от първата страница на „Стандарт"
За първи път армията ще наруши традицията и нито един военен няма да сложи генералски лампази за Гергьовден. "За 6 май няма да има нови генерали. Не е имало никакво обсъждане", заяви пред "Стандарт" началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов.
По традиция от години военният парад е предхождан от тържествена церемония по произвеждане на генерали. Тя обаче ще се отложи за 1 юли, когато се очакват сериозни размествания и съкращения в армията. В неделя ще е и първият парад на президента Росен Плевнелиев. Той ще приеме почетните роти на пл. "Батенберг" от командващия пехотата ген. Стефан Василев.
Този път над София няма да летят МиГ-29, а само три хеликоптера. Ми-17 ще носи националния флаг, ескортиран от два хеликоптера "Кугър".
Още от интервюто на „Стандарт"
„Дянков разпродава имоти, за да вдига пенсии и заплати", предупреждава от първата си страница „Сега"
На фона на влошаващи се икономически показатели и приближаващи избори финансовият министър Симеон Дянков лансира поредната отчаяна идея за осигуряване на допълнителни приходи и увеличение на доходи и пенсии. На отчетно-изборен конгрес на КНСБ той изненадващо подкрепи исканията на синдикалистите за 10% увеличение на всички пенсии и на заплатите в бюджетните организации. Финансовият министър обаче вече не разчита на ръста на икономиката, а настоява за бърза продажба на ненужни държавни активи.
Дянков вчера не обясни какви активи се приемат за ненужни и какви средства следва да се осигурят за обещаното увеличение на пенсии и заплати. Няма яснота и кога може да се случи всичко това. "Аз съм оптимист, мисля, че може да стане и за пенсиите, и за заплащането в държавните организации, просто трябва всички да се напънем и да правим малко по-активна политика в продажбата на ненужните активи на държавата", лаконично коментира финансовият министър. Премиерът Бойко Борисов на свой ред увери, че също иска високи пенсии и заплати, но бе по-уклончив. "Надали има премиер или президент, който да не иска пенсиите да са високи, заплатите да са големи, непрекъснато да растат, да се работи по-малко, да има ниска пенсионна възраст. Ако има такъв, той е за убиване. Въпросът е доколко балансът и икономиката на държавата го позволяват", декларира Борисов.
Новината за ударно разпродаване на активи съвпадна с поредния лош икономически показател - спад на приходите от осигуровки. Към края на първото тримесечие приходите от социални вноски са 888.2 млн. срещу 946.6 млн. лв. към края на март 2011 г. При здравните осигуровки спад няма, като към края на март постъпленията са 401.5 млн. срещу 385.6 млн. лв. за миналата година. Общите приходи на социалното и здравното осигуряване в края на тримесечието са 1.3 млрд. лв. при 2.66 млрд. лв. разходи.
Още от статията на „Сега"
„Пак предлагат фалит на физически лица" е водещото заглавие на „Труд"
Физическите лица в България да могат да обявяват фалит, когато не смогват да плащат дълговете си, предлагат от Асоциацията на ощетените от кредитори (АОК). От там готвят проектозакон за частния фалит, който ще представят до няколко месеца.
Идеята е да се защитят всички страни - както кредитополучателите, така и кредиторите, така че хората, изпаднали във временно финансово затруднение, да могат да излязат от него, обясни икономистът Любомир Христов. Идеята се подкрепя още от организацията "Активни потребители" и от консултантската компания "КредитЦентър".
Още от статията на „Труд"
"Искат закон за частните фалити", съобщава „Монитор"
Създаването на отделен закон за фалита на физическите лица ще бъде предложен в парламента. Това съобщиха вчера от новоучредената Асоциация на ощетените от кредитори (АОК).
Целта е да се предпазят от злоупотреби гражданите, които имат просрочени плащания към банки, небанкови кредитни институции и монополните доставчици на топлинна енергия, електричество и питейна вода, уточни Атанас Черногорски, един от ръководителите на асоциацията.
В момента екип на АОК превежда на български език подобни закони каквито вече работят в Испания, Франция и Великобритания. По думите на адвоката в България над 70 на сто от населението у нас не е информирано за правата си при вземане на кредит или в отношенията си с монополистите. „Хората трябва да знаят какви са техните права, а бъдещият закон ще регулира отношенията между физическите лица и техните кредитори", каза още Черногорски. Освен това според него подобен закон ще създаде рамка, така че и физическите лица да не злоупотребяват със своите права.
Правистът спомена и друг проблем във взаимоотношенията между кредитори и получатели на заема. „Сега даващите заема не обявяват необслужвания кредит за несъбираем веднага след изтичането на 90-дневния срок, допълни той. - Обикновено кредитните институции чакат години или две и през това време начисляват лихвата по кредита и наказателните такси за просрочие и по този начин реализират неправомерни приходи. Това според международните счетоводни стандарти е незаконно, защото според тях след 90-ия ден необслужваният заем трябва да бъде прехвърлен в баланса като съдебно вземане и да се спре начисляването на лихви и наказателни надбавки", твърди Черногорски.
Още от статията на „Монитор"
„Дългове за ток, вода и парно ще се търсят само три години назад" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Монополистите могат да търсят неиздължени сметки за ток, вода и парно само до 3 години назад, реши Върховният касационен съд, постановявайки задължителна тригодишна давност за битови плащания, съобщи БНР. Това следва от тълкувателно решение на Върховния касационен съд по питане на националния омбудсман Константин Пенчев.
Пенчев се обърна към Върховния касационен съд през лятото на миналата година след много жалби от граждани. Тогава се оказа, че някои съдебни състави продължават да прилагат 5-годишната давност за битови плащания, въпреки че от края на 2009 г. има решение тази давност да е с две години по-кратка.
Законът за задълженията и договорите регламентира, че давността е 3 години за т.нар. договори за периодична доставка. Повечето съдилища приемат, че тези на потребителите с електроразпределителните, водопреносните и топлофикационни дружества са точно такива. Затова постановяват, че те не могат да принудят клиентите си да плащат сметки, по-стари от 3 години.
Това е разбирането и на самия Върховен касационен съд (решение № 168/22.12.2009 г. по т. дело №408/2009 г.) и макар това решение да не е тълкувателно, то е задължително за всички магистрати. Въпреки това е имало случаи, когато съдии не са приемали практиката на ВКС, постановявали са 5-годишна давност за вземанията на монополистите и са настоявали за тълкувателно решение.
Правилото, което постанови Общото събрание на гражданската и търговска колегия на ВКС, важи независимо за колко време не е плащано - неиздължените сметки може да са отпреди 10 години.
За тази година могат да се претендират вземания от 2009 г. насам, а ако са предявени през 2011 г., срокът се измества към 2008 г. Правилото важи за всички и действа и за висящи съдебни спорове между гражданите и монополистите. Важно е да се знае, че давността не се отчита служебно от съда и длъжниците изрично трябва да се позоват на нея.
Топлофикациите в страната съдят 58 000 семейства за над 260 млн. лв.
Над 13 млн. лева е събрала „Топлофикация-София" по съдебен ред през миналата година, а само за първите три месеца на 2012 година събраните стари задължения са 3,2 млн. лева, стана ясно наскоро.
Още от статията на „24 часа"
"Слаб сезон", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Печалбите на банките в България се повишават в началото на годината. Това обаче не се дължи на засилено кредитиране или активизиране на дейността им, а на по-малко разходи, които са направили за обезценки на лоши заеми. Освен това двете най-големи институции - Уникредит Булбанк и Банка ДСК, формират 65% от общата печалба за системата, показват данните на БНБ за първото тримесечие.
Статуквото на пазара като цяло остава непроменено - привлечените депозити и необслужваните заеми се повишават, а при кредитирането няма почти никакво движение. Приходите от лихви продължават да се свиват, като това се случва вече и с тези от такси и комисиони.
Печалби без кредити
Общата печалба за първото тримесечие е 176 млн. лв., което е с 11.8% повече в сравнение с година по-рано (годишен ръст от 34.7% през февруари и 19.2% през януари тази година). Така вече трети пореден месец има повишение на печалбата, при това двуцифрен, след продължилия тригодишен спад. Причината - намаляването на разходите за обезценки на лоши кредити, които банките правят.
За първото тримесечие обемът им е 245.2 млн. лв., или с 18% по-нисък в сравнение със същия период на миналата година. Именно тези разходи са една от най-големите тежести на банковите печалби в кризата. Преди две години, когато растежът им беше двуцифрен (предвид бързото нарастване на просрочията), те заедно с разходите за високите лихви по депозити, които банките плащаха през 2009 г. и 2010 г., сринаха печалбите и докараха двуцифрени спадове от близо 40% за системата като цяло.
Най-съществен ефект за печалбата на банковата система има тази на Банка ДСК, която за първите три месеца е 71.2 млн. лв. (при 85.3 млн. лв. за цялата 2011 г.) и формира 40 на сто от финансовия резултат в сектора. Заедно с Уникредит Булбанк (двете са втората и първата по големина според активите) правят 65% от цялата печалба.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Очакваме над 4 млрд. лв. от ЕС за транспорт и инфраструктура след 2014 г.", пише на първата си страница „Класа"
България има шанс да получи над 4 млрд. лева от еврофондове за транспорт и инфраструктура, ще се борим за финансиране и след 2014 г., каза министърът на транспорта Ивайло Московски на среща със студенти и преподаватели от УАСГ. Възловите моменти за втория програмен период са общо пет. Това са развитие на пътна и железопътна инфраструктура по "основната" и "разширената" транспортна мрежа, подобряване на условията за корабоплаване по река Дунав, предвижда се още подобряване на интермодалността при превоз на пътници и товари и развитие на градския транспорт, както и модернизиране и вкарване на иновации в управлението и услугите, свързани с транспорта.
По думите на Московски, някои от конкретните приоритети за следващия програмен период са: продължаване на изграждането на жп линията София-Драгоман, за да може да се свърже сръбската граница с пристанище Бургас, довършване на магистрала "Струма" в частта Кресненско-Разложкото дефиле, на магистрала "Хемус", както и търсене на възможности за изграждането на магистрала "Черно море", съобщи сайтът lev.bg. Според министъра задължително трябва да се реализира проектът за трети метродиаметър на метрото в София.
По време на срещата стана ясно, че средствата, които са разплатени по ОП "Транспорт", надхвърлят 1 милиард и 100 милиона лева. Същевременно договорените средства вече са над 3.6 милиарда лева. Тези пари са достигнали до крайните бенефициенти, които са получили повече от 1/3 от средствата по програмата. Проектите по тази програма ще помогнат и на железопътния транспорт да излезе от кризата, в която се намира, ще привлече повече инвеститори. Надявам се, че благодарение на проектите, които реализираме, в бъдеще България да разполага с един модерен европейски транспорт и младите хора да останат тук и да намерят успешна реализация по професията, която имат. Ще се стремим да създадем и стажантски места за българските студенти, които учат в тази област, подчерта Московски.
Още от статията на „Класа"
„Слагат таван на залозите", съобщава „Стандарт"
Лимит на залозите може да бъде въведен за пристрастените към хазарта граждани. Няма да се допуска те да залагат над определена сума, за да не реализират големи загуби, каза председателят на Държавата комисия по хазарта (ДКХ) Калоян Кръстев. Такава е практиката в редица страни от ЕС. Пристрастените към хазарта граждани няма да бъдат допускани до игралните зали и казината. Може да бъде въведен и софтуер, който да предупреждава играча, че прекалява със залозите. По света има хора, които губят дори дома си заради хазарта, и целта на ограниченията е това да не се допуска.
Това ще бъде възможно след година-две, тъй като тепърва предстои изграждането на единна информационна система за залозите. В началото на февруари проектът получи зелена светлина и е обявена обществена поръчка за фирма, която да направи анализи и предложения за промени, както и да изготви IT продукт, каза Десислава Панова, главен секретар на ДКХ. Проектът е на стойност 700 хил. лв. със срок за изпълнение година и половина. Така към август 2013 г., благодарение на електронната система ще може да бъде изготвяна статистика за пристрастените към хазарта.
На интернет страницата на ДКХ ще бъде публикуван "бял" и "черен" списък на всички лицензирани и нелегални организатори на хазартни игри в интернет. Това обаче ще може да стане едва след 1 октомври, въпреки че новият закон за хазарта влиза в сила след два месеца.
Още от статията на „Стандарт"
„Преселението на чиновници ще доведе до хаос и повече разходи", предупреждава „Сега"
Идеята на премиера Бойко Борисов за местене на агенции и министерства извън София ще доведе до правен и организационен хаос в работата на администрацията и ще увеличи вместо да съкрати разходите. Държавата не е готова за такова решение и аргументите за реализирането му са абсурдни. За това предупредиха представители на синдикатите и експерти по повод поредната идея за административна реформа - този път за деконцентрация на чиновници извън София. Още вчера работодатели и синдикати свикаха спешни консултации и ще настояват за свикване на тристранния съвет по темата.
Новата акция за преместване на административни структури извън София бе обявена през почивните дни от премиера Бойко Борисов. Той съобщи, че от София в Пловдив ще бъдат преместени поне четири структури - сектор "Туризъм" на икономическото министерство, цялото Министерство на земеделието и храните, агенцията по лозарството, част от НКЖИ. Централното управление на НАП ще се мести във Велико Търново, агенцията по рибарството - във Варна, агенция "Митници" и една от водните агенции - в Русе. Борисов, който не говори за пръв път за местене на министерства, твърди, че това ще облекчи София от задръстванията, ще доведе до разкриване на нови работни места и ще подобри работата на отделните администрации. Преди време той аргументира предложението с необходимостта да се осигури трафик по новите магистрали.
Вчера за идеята допринесе и вицепремиерът Симеон Дянков. На конгреса на КНСБ той обясни, че поне 20 агенции (изпълнителните агенции са общо 30) ще бъдат преместени от София в университетски градове, а това ще обогати гледната точка на чиновниците. "Защо е добре туризмът да е в Пловдив? Да не се мисли само как ще привличаме туристи по Черноморието, а да се мисли за спа туризъм, за исторически туризъм. Ако само си стоим в София, имаш един поглед върху нещата, ако тези висши администратори се пръснат из страната, ще имаме много по-разнообразен поглед върху това, което е необходимо за икономиката", аргументира се Дянков. Той допълни, че местенето ще тече на две вълни - през октомври и през април, така че първите 20 структури да са преместени до лятото на 2013 година.
Още от статията на „Сега"
„Слагат страшен етикет на сиренето с палма", съобщава от първата си страница „Монитор"
Млечните продукти с палмово масло да имат етикети „Вредно за вашето здраве". Подобно на надписите върху цигарите те трябва да предупреждават за вредата от храните с такива добавки. Това поиска вчера премиерът Бойко Борисов на среща с представители на браншовите организации в животновъдството във връзка с подготвената наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Още следващата сряда документът ще се гледа на правителствено заседание, уточни по-късно аграрният министър Мирослав Найденов.
Наредбата задължава млекопреработвателите да изберат дали в мандрите си ще правят истински продукти само от натурално мляко, или пък ще разчитат на имитациите, в които се добавят различни растителни мазнини и подобрители. В момента нашето законодателство не е определило ясно при какви условия един продукт може да се нарече „млечен" и кога става дума за имитация.
За производителите, дръзнали да продават млечни продукти със заместители, без да предупредят за това купувачите, да има солени глоби, поискаха фермерите. Предстои санкцията, която се определя от Закона за храните, да бъде вдигната поне три пъти, каза министър Найденов. Вместо 3000 лева, както е сега, нарушителите ще дават по 10 000 лева, ако подвеждат потребителя. Освен това ги грози и затваряне на предприятията, каза още Найденов. За пореден път той призова българите да си купуват истинско сирене и кашкавал, а не продукти с добавки, защото макар и по-евтини те може да са вредни за човешкото здраве.
Пазарът у нас е задръстен със заместители на млечните продукти, алармираха животновъдите. Вече трета година не можем да си изпълним квотата за производството на сурово мляко, а в същото време магазините пращят от готова продукция, оплакаха се те. Има „млечни" продукти, в които млякото е едва 6 на сто, сочат техните проверки по щандовете. Наредбата ще постави ясни правила и за производителите, и за потребителите, които, когато влязат в магазините, няма да бъдат измамени с ментета.
Още от статията на „Монитор"
"Разделят производството на сирене от мляко и от сурогати", информира „Класа"
Правителството ще приеме наредба през следващата седмица, с която ще задължи преработвателните фирми да разделят на отделни поточни линии производството на продукти от сурово мляко и от растителни масла и сухо мляко, обяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след среща на млекопроизводители с премиера Бойко Борисов. Според фермерите, участвали в срещата, тази наредба ще даде глътка въздух на родното млечно животновъдство. Те поискаха петорно по-големи глоби за фирмите, които обявяват, че продават млечни продукти, а всъщност влагат заместители. Сега глобите са от 1000 до 3000 лева, но предлагаме те да се вдигнат поне три пъти и да стигнат до 10 хиляди лева и затваряне на предприятието, каза министър Найденов.
Според него след въвеждането на стандартите за кисело мляко, сирене и кашкавал нелоялните производители започнали да кръщават изделията си като млечни деликатеси и така заблуждавали потребителите. При проверки установихме и палмово масло в киселото мляко. Оправданията тогава бяха, че операторът натиснал грешен бутон на поточната линия. Затова ги разделяме, поясни още Найденов.
Междувременно правителството реши да поиска от ЕК дерогация относно общата система на данък върху добавената стойност за прилагане на механизъм за обратно начисляване при доставки на зърнени и технически култури. Исканата дерогация ще даде възможност на България да предотврати данъчни злоупотреби, съобщиха от пресцентъра на кабинета.
Още от статията на „Класа"
„Данъци и осигуровки ще се плащат с едно нареждане", информира „Капитал Daily"
Фирмите и гражданите ще плащат всичките си данъчни задължения само с едно платежно нареждане, съобщи заместник-министърът на финансите Владислав Горанов. Така на година частният сектор ще пести до 50 млн. лв. от банковите такси, които се в момента се дължат заради попълването на отделни платежни нареждания. Мярката засяга най-много бизнеса, като браншовите организации отдавна настояват отношенията с данъчните да се оптимизират.
Новият режим
За физическите лица също ще има полза, тъй като често се получава парадоксът разходите за превод към сметките на Националната агенция за приходите (НАП) да са по-високи от самото задължение. Причината е, че за всеки дължим данък или осигуровка има отделен код на банковата сметка и за него се попълва отделно платежно нареждане.
Дори и при създадените комбинирани нареждания, които предвиждат с един документ да се наредят няколко трансфера, бизнесът прави разходи, които могат да се избегнат при по-добро обслужване от НАП. Затова и фирмите вече шеста година настояват държавата да предложи решение, но досега такова липсваше.
Сега идеята е фирмите да превеждат накуп всички данъци и осигуровки, които удържат на служителите си, както и своите задължения към данъчните. Според Горанов новият режим ще наложи и промени в системата за управление на приходите, но те няма да се отразят върху обслужването на данъкоплатците. Реалистичен срок според него е подготовката да приключи до края на годината и следващата данъчна кампания да протече при облекчени условия за фирмите и гражданите.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Дефицитът гони 700 млн. лева", пише „Труд"
За три месеца хазната натрупа 2/3 от дефицита си за цялата година. Към края на март дупката в бюджета е стигнала 687 млн. лв. по данни на финансовото министерство. Голяма част от нея обаче се дължи на усвояването на евросредства.
Резултатът е с около 50 млн. лв. по-добър в сравнение с първото тримесечие на м.г., но през януари и февруари подобрението беше по-чувствително. По закон тази година хазната трябва да се ограничи до дефицит от малко над 1 млрд. лв., което означава, че в оставащите девет месеца финансовото министерство трябва да е много внимателно с приходите и с харчовете.
Успокояващото е, че към 260 млн. лв. от натрупания дефицит са по линия на евросредствата и тази сума ще бъде възстановена от Еврокомисията.
Приходите за първите три месеца са 5,96 млрд. лв. при 5,5 млрд. за същия период на м.г.
Спрямо планираното за годината събираемостта е с 0,4% по-ниска в сравнение с 2011-а.
Най-голям е ръстът при ДДС - с близо 390 млн. лв., следван от акцизите с 51 млн. лв. Обяснението за увеличените постъпления от ДДС е ръстът на цените на горивата на международните пазари.
Още от статията на „Труд"