
Цените на петрола влияят и върху курса на щатския долар, който получава подкрепа при поскъпването им, тъй като е единствената валута с която се търгува суровината на международните пазари и по-високата цена на нефта води до нуждата от повече долари за закупуване на същото количество суровина.
Това от своя страна оказва натиск върху стойността на петролните фючърси и обратното, когато щатските долари поевтиняват, цените на петрола вървят нагоре, тъй като продавачите искат повече пари от купувачите на суровината.
Нефтените запаси на американските компании достигнаха 366.7 милиона барела, за по-миналата седмица, според доклада на министерството на енергетиката в САЩ от 15 април.
Това е най-високото ниво на запасите от септември 1990 г. и очакванията, че излизащите през тази седмица данни ще покажат ново задълбочаване на рецесията, след лекото подобрение от февруари, подкрепят спекулациите за спад на търсенето на суровината и ново увеличение на запасите.
Цената на американския лек суров петрол с доставка през май пада, час и половина след началото на сесията на европейските пазари с 1.75 на сто или 0.88 долара, до 49.45 долара за барел. Срокът за търговия в Ню Йорк с тези фючърси изтича утре.
А вече по-активните фючърси за доставка през юни се търгуват с 0.81 долара понижение, до 49.33 долара за барел. Цената на краткосрочните нефтени фючърси е нараснала с 11 на сто от началото на тази година.
Днес, час след началото на сесията в Лондон, цената на сорт Брент с доставка през юни се понижава с 1.22 на сто или 0.65 долара, до 52.70 долара за барел.