Цената на лекият американски суров петрол продължи да покачва и през днешната азиатска търговия, проби 72 долара за барел, като достигна 72.18 долара за барел, което е 8 месечен връх.
Продължаващото за трети пореден ден покачване, намери подкрепа от вчерашните данни за седмичните петролни и запаси на бензин на компаниите в САЩ, които намаляха с много повече от очакваното от пазара.
Цените на петрола вече са нагоре с повече от 5% от миналия петък насам, като днес ралито на суровината намери подкрепа в новината, че Китай е увеличила вноса на суровината за първи път от 14 месеца насам, до 16.62 милиона барела през май
Ралито на петролните цени може да продължи и в близките дни към и дори над следващата ключова психологическа граница от 75 долара за барел, като ако цената на суровината се задържи на тези нива за продължителен период може да се очаква поскъпването й над 100 долара за барел в началото на следващата година.
При по-внимателен анализ на данните за петролните запаси на американските компании от вчера се вижда, че търсенето на бензин в САЩ през последните 4 седмици се е покачило с 0.4% на годишна база до средно 9.23 млн. барела на седмица, като покачването на потреблението е обичайно за сезона.
В същото време вносът на суров петрол в САЩ е достигнал средно 8.97 милиона барела на ден за последните 4 седмици, което спад с 676 000 барела на годишна база, а рафинериите са оперирали с 85.9 на сто от капацитета си или с 0.4 на сто под нивата от предходната седмица.
Т.е. покачването на цената на суровината на световните пазари е по-скоро спекулативно и се дължи на надеждите за икономическо възстановяване и за обичайното по-силно потребление през летните месеци.
Реакцията на фондовите пазари вчера беше много показателна за това, че нивото от 70 долара за барел е психологическа граница за отношението на инвеститорите към поскъпването на суровината.
Докато ралито на петрола през миналите месеци имаше позитивен ефект върху фондовите пазари и се приемаше като още един сигнал за това, че рецесията е достигнала дъно, то сега вече поскъпването на суровината трайно над 70 долара за барел се възприема като заплаха за икономическото възстановяване.