Планът за създаване на Единен банков надзор в Еврозоната с водещата роля на Европейската централна банка е незаконен, пише днес Financial Times. Твърдението се основава на информация за юридическо мнение относно законността на този план, което е било подготвено за финансовите министри от Еврозоната и ЕС.

Според това юридическо мнение, изразено от топ правни съветници към Европейския консултативен съвет, идеята за изграждането на нов централизиран банков регулатор в рамките на ЕЦБ може да "премине отвъд властта", разрешена от настоящите договори на Европейския съюз за промяна на правилата за управление в Европейската централна банка, се казва в публикацията на Financial Times.

Европейски правен съветник каза, че ще се изисква промяна на европейския договор, преди на Банковия надзорен съвет в рамките на ЕЦБ да може да бъдат дадени каквито и да е официални правомощия за взема на решения както е по предложението на Европейската Комисия.

Изданието също така отбелязва, че страните членки на ЕС, извън Еврозоната, желаещи да участват в режима на Единен банков надзор, не биха имали правната дума за каквото и да е решение от страна на ЕЦБ.

Financial Times добавя, че това правно становище вероятно само ще засили нежеланието на Германия да се втурне бързо в прилагането на новия Единен банков надзор. Това правно решение може да изостри опасенията на Берлин относно независимостта на паричната политика водена от ЕЦБ, тъй като поставя под въпрос създаването на отделен процес за взимане на решения от Банковия надзор (различен от паричната и лихвена политика на банката). Това юридическо становище също така може да хвърли сянка на съмнение относно искането на Германия за по-вече влияние в областта на новия общ банков надзор.

Някои официални представители на Еврозоната (като тези на Франция, Испания и Италия) и от Европейската комисия се мъчат да ускорят създаването на оперативно работещото тяло на Единния банков надзор до края на годината, въпреки че този краен срок изглежда все по-нереалистичен.

Германия, Холандия и Финландия, както и други някои страни от т.н. "ядро" на Еврозоната продължават да твърдят, че ще отнеме много повече време за да се създаде ефективен централизиране банков регулатор и че качеството на новия регулатор е по-важно , отколкото скоростта на неговото създаване. Някои страни извън Еврозоната като Швеция също имат подобни аргументи.

Създаването на съвместния Европейския банков надзор/регулатор се очаква да бъде една от основните теми на започващата днес двудневна Европейска среща на върха в Брюксел.