Икономиката на Великобритания се е свила през четвъртото тримесечие по-силно, отколкото показваха предварителните данни, като потребителските разходи и строителството се сриват с най-много от 1980 г. насам.

Брутният вътрешен продукт намалява с 1.6% спрямо  третото тримесечие, което надвишават предварително отчетените 1.5%.

В същото време в сектора на строителство е регистриран  спад с 4.9%, а потребителските разходи намаляват с 1%, според данните на националната статистическа служба в Лондон.

Главния икономист на Централната банка на Англия Спенсър Дейл заяви днес, че краткосрочните перспективи за британската икономика са „мрачни".

''Парите похарчени в магазините и за покупка на жилища намаляват, след като банките затегнаха кредитирането, а финансовата криза изтри 1.9 трилиона паунда от богатството на потребителите.

Паундът поевтиня сравнително малко, с 0.3% спрямо долара, след излизането на данните, които показаха най-силния спад на британската икономика от 1980 г. насам, когато Маргарет Тачър беше министър-председател.

На годишна база брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство е намалял с 2% през четвъртото тримесечие, прямо предварителни данни за спад с 1.9%.

В днешния доклад са ревизирани и данните за производството през тримесечието, което е намаляло с 4.9% вместо 5.1%, докато в сектора на услугите понижението е с  0.8%, в сравнение с предишната прогноза за спад с 0.9%.

Спадът в строителството обаче е повече от четири пъти по-голям от отчетения в предварителните доклади.

Правителствените разходи нарастват с 1.3%, в сравнение с предишната прогноза от 1.5%.

Инвестициите намаляват с 1.4% вместо първоначално отчетното понижение с 2.3%.