Стандартен слънчев колектор се изплаща за около 2 години, след което произведената от него енергия излиза на собственика му съвсем безплатно, заяви Милен Лоринков - мениджър продажби на "Акватерм", цитиран от ruseinfo.net.

Един плосък селективен слънчев колектор с площ 1 кв. м. поглъща около 600 кВтч годишно, което е напълно достатъчно да осигури пълноценното затопляне на най - масово използваните 80 - литрови бойлери.

Изчислението е направено при средния за страната брой слънчеви дни в годината - 280. Уредът е напълно използваем и през зимата, когато има ясно слънцегреене. Тогава обаче произвежданата енергия пада от 20 до 50 % от нивото през топлите дни.

В последните години наред с традиционните плоски панели се предлагат и вакуумно тръбни колектори, които са по - скъпи, но по - ефективни, като освен това не зависят от температурата и вятъра.

Слънчевите колектори са най - подходящи за покриви на сгради, но могят да се монтират и на балкон при подходящо разположение. Инвестицията за панел от 2.3 кв. м. излиза към 1 500 лева, от които 300 са за специалния бойлер със серпентина. Могат да се използват и бойлерите с двойна серпентина, които в последно време се предлагат на пазара. При тях едната серпентина може да се върже към слънчевия колектор, а другата - към друг източник на енергия /котел/.

Геотермалните отоплителни системи имат и изключително дълъг живот, но са доста скъпи и поради тази причина далеч не са за всеки. Инвестицията за къща с 5 - 6 стаи ще надхвърли 15 000 лева. Затова този вариант се избира най- вече за малки хотели, самостоятелни еднофамилни къщи и др. подобни. За панелни жилища той е съвсем неприложим.