В представения днес полугодишен доклад за Финансовата стабилност, Bank of Italy посочи, че политическата несигурност в Италия представлява риска за цената на суверенния дълг на третата по сила икономика в Еврозоната, но в същото време страната продължава стабилно да коригира своя дисбаланс.
Италианската централна банка отбеляза, че слабото вътрешно потребление с оглед новата икономическа рецесия в Италия помага за подобрението на нейна баланс по текущата сметка.
Въпреки че изборите трябва да се проведат през пролетта на следващата година, "затягане на коланите" ще трябва да продължи, като Италия ще трябва да постигне т.н. първичен бюджетен излишък (бюджетния баланс в който не се включват лихвените плащания за обслужването на италианския държавен дълг за цели 2 трлн.евро) в размер от 4% и дори до 7% от БВП от 2014г. до 2022г., за да се осигури постепенното намаляване на отношението държавен дълг към БВП, смята Bank of Italy.
Банката модели три сценария, единият от които включва ново разширяване на лихвения спред между италианските и немските държавни облигации обратно към 500 базисни пункта (лихвена диференциал от 5%).
Според BoI, италианските банки имат все още "достатъчно" обезпечения (ценни книжа), ако се наложи да прибягнат до осигуряване на парична ликвидност от ЕЦБ, като Централната банка на Италия посочва, че в последните месеци е престанало увеличението на тяхната зависимост от Европейската централна. Около 22% от италианските банкови активи са "обременени/проблемни", като те не могат да се използват като обезпечение/гаранция при операции по рефинансиране на ЕЦБ, се казва в доклад на Bank of Italy.
Капиталовата дупка на италианските банки се свива стабилно и сега е около 250 млрд.евро, добавят от централната банка и отбелязва, че италианските поделения на чуждите банки са склонни да имат капиталова дупка, която да е два пъти по-голяма отколкото на най-големите италиански кредитори.
Опасенията около кризата в Еврозоната накара частните чужди инвеститори да изтеглят около 200 млрд.евро или 13.4% от БВП на Италия в годината до 30-ти юни и главно инвестиции в италианските държавни облигации или в банкови заеми, се казва в доклада на Bank of Italy. В същото време, италианските банки са повиши своите експозиции във вътрешни (италиански) държавни облигации до 351 млрд.евро към края на юни 2012г. спрямо за 241 млрд.евро до 30.09.2011г., посочва този доклад на BoI.
В доклада също така се отбелязва, че чуждите активи в италиански суверенни книжа са отбелязали рязък спад през изминалата година и сега са в размер на 28% от общия италиански емитиран дълг. Около 100 млрд.евро или 41% от предстоящия през следващата година падеж на италиански облигации се държат от чужди инвеститори, като в същото време Bank of Italy отбелязва, че италианските домакинства в миналото са притежавали по-голям дял от националния дълг, отколкото понастоящем и не е изключено те отново да повишат покупките на суверенни дългови книжа на страната.