От Втората световна война насам доларът на САЩ е световна резервна валута и за това има добри причини - твърди Полсън. САЩ са най-голямата и най-отворената икономика в света, капиталовите пазари са най-дълбоките и най-ликвидните. Полсън е говорил пред група бизнесмени в Обединените Арабски Емирства.
Тези коментари Полсън е направил с малко по-твърд тон от обичайното напоследък. Това вероятно е насочено към управниците на произвеждащите петрол страни от Персийския залив, които обмислят дали да не отвържат националните си валути от долара, притиснати от инфлацията.
Днес е последният ден от визитата на финансовият министър на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ. Дискутирани са валутни и икономически въпроси с регионалните лидери. САЩ убеждават арабските си колеги, че продължават да приемат охотно техните инвестиции, независимо от пречките за покупката от Дубай на пристанища в САЩ преди две години.
Полсън цели да насърчи инвестициите и търговията, с което да помогне на САЩ да излезе от рецесията и да вдъхне живот в капиталовите пазари. Той твърди, че стойността на долара със сигурност ще се отрази от дългосрочните фундаменти, които при сравнение имат преимущество спрямо всяка развита икономика в света.
Полсън е заявил пред представители от Саудитска Арабия и Катар, че отвързването от долара няма да реши проблемите с високата инфлация.
Само че посещението на добра воля може да не изпълни предназначението си, а именно да въздейства на производителите на петрол да запазят връзките с долара. Кувейт например се отказа от своята през миналата година. „Тези момчета си взимат сами решенията" - посочил е валутен търговец в Дубай.
Полсън също така е заявил, че за покачването цените на петрола не трябва да се вини слабостта на долара. Единственият път да се укроти пазара на петрол е по-добре да се балансира предлагането и търсенето, посочва той. В крайна сметка са нужни повече международни инвестиции в производство на повече петрол и разработване на алтернативни горива. Изкривяващите пазара субсидии за горивата в някои страни трябва да бъдат изоставени като практика.
Според ОПЕК, пазарът в момента е добре снабден с петрол, а направените инвестиции са достатъчни, за да се отговори на търсенето. Проблемите на света с петрола според картела се крият в индустриалния свят - в слабата щатска валута и не знаещите спирачки спекуланти, които с фючърсната търговия са подпалили цените.