Външни министри на няколко държави-членки на ЕС предупредиха косовските албанци да не декларират едностранно независимост след изборите в събота, съобщи днес BBC.

Предупреждението идва в една сложна ситуация, в която нагласите в страната и геополитическите реалности определено не вървят ръка за ръка.

Хашим Тачи заявява пред ентусиазираните си избиратели, че ще декларира независимост веднага след 10 декември- датата, поставена от ООН за краен срок за албанци и сърби да постигнат консенсус относно бъдещия статут на провинцята.

Според независими наблюдатели, на които се позовава британската медия, партията на бившия лидер на Армията за освобождение на Косово, Демократическата партия на Косово (ДПК), печели 34% от гласовете след преброяване на 90% от тях.

На второ място е Демократическата лига на Косово с 22%.

Същевременно легитимността на вота е подкопана от бойкота на сръбското население на областта, което не гласува в изборите, подтиквано от сръбските власти и православната църква.

Тези резултати обаче не са значещи за бъдещия външнополитически курс на провинцията.

Макар и много различни по произход, четирите партии, доминиращи в политическия живот на Косово не изразяват никакви различия относно позицията, подкрепяна от цялото 90-процентовото албанско мнозинство в областта, анализират от The Economist. А именно - Косово трябва да обяви независимост.

Принципните и противоположни позиции по въпроса на САЩ и Руската федерация са отдавна ясни.Докато Щатите подкрепят едностранно деклариране на независимост от страна на Косово, Русия твърдят, че трябва съгласие на всички страни за каквото и да е решение. Резултатът е, че ООН не може да излезе с резолюция по въпроса. Позицията на Сърбия е, че провинцията може да получи «повече от автономия», но «по-малко от независимост».

В този контекст пристигнаха няколко предупреждения от политическите елити в ЕС.

„Опитваме се да убедим косоварите да не продължават с деклариране на независимост без международна подкрепа", каза външният министър на Люксембург Жан Аселборн преди срещата с колегите си от ЕС в Брюксел.

Същевременно шведският външен министър - Карл Билт предупреди ДПК да не предприема ходове, които ще доведат до изолацията на Косово. Според него провинцията „не иска да е независима от международната общност."

Формалната независимост на Косово ще изисква съответните приготовления, констатира в същия дух Висшият представител по външната политика на ЕС, Хавиер Солана.

Така изглежда се образува една бездна между външнополитическата ситуация и нагласите в провинцията. А перспективите за ефективен диалог, който да промени ситуацията и вътре в провинцията, и на международната сцена, изглеждат мъгляви.