Бум на чиновници!, пише „Монитор"

Два месеца от годината всеки българин работи само за чиновника. 105 080 души са успели да се докопат до постове в администрацията. В тази бройка не са включени всички служители на бюджетна издръжка (извадени са лекари, учители, военни, полицаи, както и хората от областните и общински администрации ). Става въпрос само за чиновници в държавните институции, за чиито годишни заплати са заделени близо 2 млрд.лв. от бюджета. Това означава, че всеки работещ дава по 580 лв. от джоба си за издръжка на бюрокрацията.

А класа

В момента най-високи заплати вземат чиновници А1( по единния класификатор на длъжностите в администрацията) ­ между 1043 и 1537 лв. На ниво А1са само гл. секретар на МС, на НС и Президентството.

Главните секретари на министерства, шефовете на дирекции в НС, МС и Президентството от А2 вземат между 879 и 1318 лв.

Чиновниците от нива А3 и Б1 ­ началник отдели в парламента, правителството и Президентството, както и съветниците в тези три институции получават по713-1153 лв. Началник секторите, държавните експерти, главните счетоводители, служителите по сигурността, държавният съкровищник в МФ и т.нар.редактори-стилисти на нормативни актове (А4,Б2 ) се подписват най-малко под 632 лв., а таванът на заплатата им стига до 1043 лв.Лакоми министерства

Значителни разлики има между заплатите на чиновниците на служба в министерствата и тези от сателитните ведомствени структури.

При социалната министърка Масларова "големите чиновници" вземат средно по 696 лв., а малките по 433 лв. Във ведомството на Гайдарски министерската администрация получава по 579 лв., а останалите бюрократи по 381 лв. Във финансовото министерство разликата между парите на редовите и висшите чиновници е 226 лв., в образователното ­ 191 лв., а в МОСВ -154 лв.

Най-високи са средните заплати на чиновниците при Пламен Орешарски­ 751 лв., а най-ниски при Калфин в министерството на външните работи ­ 541 лв.Увеличението

В министерството на бедствията и в образователното могат да се похвалят с най-голям скок на заплатите от близо 140 лева. В началото на април промяната влезе в сила със задна дата от 1 януари.

Хората на Емел Етем вече получават 660 лв. вместо досегашните 520 лв. Висшите чиновници на Даниел Вълчев пък се подписват под 719 лв.

39 уволнени за корупция

Главният инспекторат на Министерския съвет се похвали, че има 39 чиновници уволнени за корупция. Срещу други 57 са образувани дисциплинарни производства, а за 11 е сезирана прокуратурата.

Тези данни влязоха в доклада на България пред ЕК така:

53-ма служители на държавната администрация са уволнени за корупция през първите шест месеца на тази година. Сергей Станишев - Роденият на 5 май 1966 г. в гр. Херсон, Украйна министър-председател се подписва под 2264 лв. на месец.

Свитата на "Дондуков"1 с 57 чиновници и сега там работят само 369

На пленум на БСП обяви акция 10% (става въпрос за съкращения в администрацията) Първият мит за ръководенето е, че то съществува. (Закон на Хелер) - Не може да отказва. Особено когато го молят свои. Това води до разрастване на чиновничеството.

В административните структури на МС след раздяла с 377 души са останали само 3 597 служители. Емел Етем - Като вицепремиер и министър на бедствията доказва, че може да плува във всяка вода (зодия риби ­ родена е на 4 март 1958 г. в Исперих)

Само за година успя да раздуе щата на ведомството си от 195 на 1680 души

Пребори се да вземе "Гражданска защита" Дори когато се опитваме да се намесим, нещата се влошават. (Закон на Мърфи) - Не успя да прибере и пожарната

От време на време забравя, че вече не отговаря за медийната политика на ДПС и се опитва да установи контрол и над медиите по начина, по който го направи с Държавния резерв. Ивайло Калфин - Роденият на 30 май 1964 г. вицепремиер и външен министър на страната получава около 2 000 лв. месечно.

Ведомството е приютило едва 1822 чиновници.

Противно на очакванията средните заплати в МВнР са само по 541 лв. Ако има някакъв начин да се забави дадено решение, опитната бюрокрация ще го намери. (Пети закон на Паркинсън) - Заради ниските възнаграждения от ведомството непрекъснато бягат хора.

Новите чиновници най-често се назначават с партийни протекции, а уменията им вдъхновяват чужденците за коментари. Даниел Вълчев - Като истински лъв (роден е на 10 август в Бургас) образователният министър се хвърли да отвоюва по-високи заплати на учителите.

Успя да вдигне парите на администрацията си до 719 лв. на месец.

Във ведомството му работят само 421 чиновници. Дори когато интересите на науката и на администрацията съвпадат, интересите на админи-страцията са по-важни. (Основен закон на бюрокрацията) - Нищо не направи за заплатите на преподавателите във ВУЗ, които са по-ниски от тези на секретарките в парламента.

Образува нерви на учителите, които трябва да чакат до 1 юли, за да вземат 10% отгоре.

Професорите вземат по-малко от младши експерт

Министерският съвет не пипна само заплатите преподавателите във ВУЗ. В момента професорите вземат по 510 лв. До 604 лв. може обаче да достигне заплатата на младши експерт или инспектор в министерство, който не е завършил висше и няма дори година трудов стаж.

Доцентите вземат по 426 лв., а главните асистенти ­ до 363 лв. Директорите на училищата и детските градини също не са доказали заслуги за вдигане на заплатите. Те могат да получат най-много по 379 лв. Учителите ще трябва да почакат 1 юли, когато бюджетните заплати ще отбележат 10% ръст. Тогава даскалите ще вземат от 272 до 315 лв. в зависимост от квалификацията си.

Наближава опасната критична маса

Решението за 10% съкращение в администрацията беше обявено от премиера Сергей Станишев след един пленум на БСП. Приветствам и подкрепям подобна политика и считам, че тя е правилна и модерна.

За съжаление обаче, напоследък започнаха да ни пробиват. Техните министри директно договарят и назначават.Наближава опасната критична маса за подобни пробиви.

Докторите почват с 320 лв.

Средната заплата в здравеопазването на държавна издръжка, което минава през общините, е едва 272 лв. Докторите започват работа със заплата 320 лв., а медсестрите с 250 лв.

В сферата на социалните грижи., служителите имат нужда от социални грижи, заради възнаграждението от 260 лв., което им се полага.

Руски Лас Вегас никне по морето, отбелязва „Стандарт"

Руски Лас Вегас ще изникне край морето ни. Инвеститори купуват големи парцели край курортите, за да вдигат казина, разкриха родни брокери. В тях ще залагат комарджиите от Русия, след като Путин превърне в читални всички игрални домове в Москва и губерниите след 1 юли. Руски бизнесмени са купили още преди години апетитни терени, които сега пустеят.
Те вероятно ще се възползват от удара срещу хазарта в родината си, за да докарат у нас милионите заклети комарджии.
В България се въртят над 1,3 млрд. лева в бизнеса със залагания. Половината от парите обаче се разиграват на черно.
Игралните домове разчитат предимно на чужденци. Казиното на "Кубан" в Слънчев бряг е предпочитано от руснаците.

През летния сезон се очаква броят на руснаците по курортите ни да се удвои в сравнение с миналата година. Ще се върнат туристите от Москва и губерниите, прогнозира Анелия Крушкова. Огромният интерес е демонстриран и по време на двете специализирани туристически изложения в руската столица, приключили преди броени дни. Братята славяни вече не проявявали интерес към ваканции в Турция и Египет. Те изпитват носталгия заради близкия език и култура, доброто отношение, дългогодишните традиции и сравнително близкото разстояние.
Проблем пред руските туристи остават визите и старите самолети. Откакто страната ни стана член на Евросъюза, руските ИЛ 86 нямат право да кацат у нас.

Руски богаташи купуват големи парцели по морето, за да строят казина, довериха брокери. На рулетките и масите за Блек Джек в родните курорти ще идват тълпи от хазартно пристрастени, убедени са инвеститорите. Причина за огромния интерес на руските инвеститори са намеренията на Москва да затвори всички игрални домове в Москва и губерниите. Вместо тях ще бъдат построени 4 огромни комплекса, които да приютят комарджиите. Драконовските мерки на Владимир Путин са продиктувани от зачестилите драми с разорени играчи. Много от тях залагат баснословни суми, губят домовете и дори съпругите си на карти. Хазартът ще бъде контролиран и защото печелившият бизнес е собственост на грузинската мафия, която използва ротативките и масите за покер, за да изпира парите си.
България може да се възползва от вихрещите се хазартни страсти и да привлече огромен брой руски туристи, които да съчетаят почивката у нас с нощите в казината.
Това заяви преди седмица и шефката на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова. 5% от 142-милионното руско население са пристрастени към хазарта, показва статистиката. Това прави 7 милиона заклети комарджии. Дори да привлечем половината от тях, ще гарантираме разцвет на туризма, твърдят хората от бранша.
Крупни руски инвеститори вече проучват възможностите за хазартен бизнес, който могат да развиват чрез българска фирма. Някои тепърва купуват земя, но много повече са онези, които вече са се сдобили със собствени парцели край морето.
През последните 5-6 години руски бизнесмени инвестираха огромни суми в земя по южното ни крайбрежие, която и до днес пустее. Вложенията са били умишлено замразени от собствениците, за да се изчака най-благоприятният момент за строителство, твърдят брокери.
След удара срещу хазарта в Русия най-вероятно собствениците на такива незастроени парцели ще се възползват от появилата се ниша и ще се ориентират към хазартния бизнес.

Автомобили задръстиха София, отбелязва „Монитор"

Хиляди автомобили на завръщащи се от провинцията столичани задръстиха входните пътни артерии на София снощи. След края на трите почивни дни се образуваха опашки от коли по магистралите "Хемус и "Тракия" и по основните пътища в страната. Въпреки предупрежденията на КАТ към хората да тръгнат по-рано към столицата, шофьори и пътници висяха с часове в автомобилите с едничката надежда да се измъкнат по-бързо от натоварения трафик. Основните задръствания се получиха в тунелите "Топли дол" и "Витиня" на магистрала 'Хемус", тъй като едната тръба на "Витиня" е затворена за ремонт. От "Пътна полиция" посъветваха шофьорите да използват стария път, но и това не предотврати колоните от автомобили.

Изключително натоварен беше и трафикът по главен път Е-79 в двете посоки. Въпреки засиленото полицейското присъствие по международното трасе, само за един час в участъка Железница - Благоевград станаха 4 леки катастрофи. За щастие са нанесени само материални щети и няма пострадали хора.

В провинцията пък станаха опашки на изходите на градовете. Центърът на Велико Търново беше блокиран от големия поток от автомобили, излизащи от старата столица.

Колони от автомобили и автобуси образуваха опашки и на граничните пунктове с Македония и Гърция. От южната ни съседка се завърнаха стотици сънародници, избрали да прекарат там великденските празници, предимно в градовете Кавала, Солун и Драма. Интензивно движение имаше на на ГКПП - Илинден, ГКПП - Златарево и ГКПП - Кулата.

В столицата пък катаджии завардиха входовете и изходите на града, за да предовратят катастрофи и задръствания. Полицаите проверяваха шофьорите за алкохол и слагане на предпазни колани. Други пък регулираха движението по натоварените кръстовища и помагаха на пешеходците да пресичат безопасно.

Въпреки това в следобедните и вечерните часове по столичните улици настъпи ад. Изнервени шофьори се псуваха един друг, а на някои места само засиленото полицейско присъствие предотврати сбивания между тях.

Разлог догонва Банско по строителни темпове, е водещата тема за „Дневник"

До пет години в района на Разлог и Банско ще има леглова база за 200 хил. души. (За сравнение - толкова наброява населението на Бургас сега.) Това показва равносметката от издадените разрешителни за строеж от двете общини до момента, съобщи кметът на Разлог Любен Татарски. По думите му край двете курортни селища ще ще израснат още пет - в местността Бетоловото, където вече се строят два голф комплекса, Добринище, Баня, Предела, както и около бъдещата голф зона недалеч от Разлог. Татарски сравни процеса с ефекта на лавина и не скри опасенията си от възможността да се строят бъдещи мъртви градове. Заявените инвестиционни намерения възлизат на стотици милиони евро, като част от тях вече се реализират.

Засега единственото, което може да охлади предприемачите, са последните промени в закона за земята и неяснотите с екологичната мрежа "Натура 2000". По тази причина общините ще настояват за отмяна на промените, които им забраняват да се разпореждат за срок от пет години с т.нар. остатъчен поземлен фонд, в който стоят непотърсени от собствениците им парцели. Вече има внесени предложения за отпадане на текстовете от депутатите Ясен Попвасилев и Борис Ячев. Кметът на Разлог каза, че е разговарял с всички членове на парламентарната комисия по земеделие, които са признали, че са сбъркали. По думите му поправките не би трябвало да засягат земите, предвидени за апорт в бъдещите голф комплекси, защото ставало въпрос за абсолютни камънаци, скали и дерета, които не можели да се използват за земеделски нужди. Ако все пак законовите поправки не бъдат отменени, общините ще използват оставената в закона "вратичка", даваща им право да правят специални планове за управление, които се одобряват от министъра на земеделието.

Досега общинският съвет в Разлог е одобрил изграждането на седем голф комплекса. За четири от тях - в подножието на Рила - решението беше взето неотдавна. Намерението е общината да направи смесени дружества с инвеститорите, като апортира терени от 1400 до 2200 дка (виж таблицата на стр. 2). Чрез тях общината ще има миноритарно участие с от 20 до 30% от капитала. Земята, предвидена за апорта, е именно от остатъчния поземлен фонд, което е основният проблем пред голф проектите. "Връзват ни ръцете и спират инвестиции за милиони евро. Това е земя, която не може да се използва за земеделски нужди, защото е последна категория. Това са камънаци, чукари и пустош. Отделно са минали плановете за земеразделяне и по закон е частна общинска собственост, а сега ни забраняват да се разпореждаме с нея", каза кметът Татарски. Той се надява законът да бъде променен. Ако това не стане, другият вариант е да се направи план за управление, в който да бъде записано, че 30% от земите в остатъчния фонд са за обезщетяване на собственици, а 70% - за голф комплексите. Последната възможност е общината да изработи устройствен план, с който предвидените за апорт терени вече няма да са земеделски земи, а урбанизирани територии. Това обаче ще отнеме много време, посочи кметът.

По думите на Татарски местните хора подкрепят проектите, защото се надяват покрай тях да продадат земите си изгодно. След като разбрали за бъдещите голф комплекси, тези, които не са си потърсили земята, окупирали общинската служба за земеделие и гори, казаха от общинската администрация.

Инвеститорите на четирите проекта са австрийската компания "Норд инвестмънт", британският фонд ECFM - "Имърджинг кепитъл фонд мениджмънт", както и българските "Разлог валей голф" (на Владимир Каролев, Красимир Катев, Ангел Лингорски и др. според системата "Апис") и "Балканстрой". Последното дружество ще строи общо четири голф комплекса. По думите на кмета обещаните инвестиции са за между 60 и 100 млн. евро. Комплексите трябва да бъдат построени за срок до шест години. Инвеститорите имат право да изкупят общинския дял след три години на цени, не по-ниски от 6 до 10 млн. евро. На въпрос защо не са обявили терените на търг кметът отговори, че това са стратегически инвеститори, от чието идване ще спечели местното население.

Това вече се случва със зоната около първото голф игрище, което през лятото ще заработи частично. Над 1300 дка около него са изкупени от частни собственици на средна цена от 100 евро за квадрат. В момента там се строят множество ваканционни комплекси, чиито инвеститори са български и чужди фондове.

Строящият се комплекс заедно с други два се намират в подножието на Пирин. Инвеститор и на трите проекта е "Балканстрой". Два от комплексите са в местността Бетоловото. Това е същото място, където върху избухналия горски пожар падна хеликоптер и огнеборците в него загинаха, припомнят местните. Сега там предстои да изникне и второ голф игрище. Теренът е собственост на "Балканстрой". По-голямата част от него е придобит с помощта на т.нар. заменки, с които земеделското министерство се прочу скандално. В конкретния случай близо 520 дка край Разлог са придобити чрез замяна на 185 дка гора край Белоградчик. Въпреки че теренът в Белоградчик е близо три пъти по-малък от този в Разлог по данните на земеделското министерство, той е оценен по-скъпо с близо 7 хил. лв. Третият голф проект на "Балканстрой" е в местността Предела, като общината ще апортира земи. Тук е предвидено да се направи и ски зона, която заедно с проекта за ски зона в Добринище попада в екомрежата "Натура 2000", като правителството отложи решението за тях за октомври.

Край Разлог ще се развива и СПА туризмът в селата Баня, Добринище и Елещница. В Баня инвеститори вече са изкупили 2000 дка и строителството върви. Разполагаме и с три стопанства за развитието на ловен туризъм, каза Татарски. Той обяснява атрактивността на района с добрия климат и подходящото географско разположение - на два часа път сме от София и на три от Солун и Кавала.

Разлог по стъпките на Банско, коментира „Дневник"

Строителната обсада на подножията на Рила и Пирин отдавна стряска опитващите се да си представят бъдещето на региона, но не и самите "строители". След трансформацията на Банско от доскорошно самобитно курортно градче в планинския Слънчев бряг инвеститорите във ваканционни селища се насочиха с неотслабващ хъс към съседното Разлог, на което му е отредена съдбата на бъдеща супердестинация в голфа. Седем такива проекта е одобрила разложката община само до този момент. Постройки върху общо 350 хил. кв.м разгърната застроена площ ще израснат само от раздадените миналата година разрешения и няма основания да се смята, че темпото на разрешителните ще намалее. С размаха на тази дейност се прави ревизия и на естетическия статут на двете планини, чиято красота от векове е възпявана от знайни и незнайни поети. Сега разбираме, че мащабното строителство в тях има за цел да облагороди тези " абсолютни камънаци, чукари и пустош", както ги описва разложкият кмет. По тази причина сигурно земеделското министерство е оценило три пъти по-малък терен край Белоградчик два пъти по-скъпо, заменяйки го с терен край Разлог, така че държавата дори дължи около 10 хил. лева разлика на инвеститора "Балканстрой".

Не е незаконно, твърдят от министерството на Кабил. На същия инвеститор държавата даде няколко сертификата за клас А, което ще рече, че се наема да построи и необходимата му инфраструктура. Нищо, че проектите нямат екооценка - не е незаконно, както казват и от агенцията за инвестициите. Само един закон впрочем по погрешка може да затрудни разкрасяването на Рила и Пирин - този за земята, но предложение за отпадането на вредните текстове вече е внесено, остава депутатите да си посипят главата с пепел.

Война на лобита обезглави парното, пише „Стандарт"

Битка на лобитата на фирмите за топлинно счетоводство отново поставя "Топлофикация София" в поза партер. Така дружеството за трети път за по-малко от година ще изпадне в управленска криза и ще остане без шефове, научи "Стандарт".

Сега столичното парно практически се управлява от фирмата за топлинно счетоводство "Бруната", твърдят запознати. Българо-датската компания доставя и монтира над 70% от абонатните станции в София. Освен с дялово разпределение в лабораторията на фирмата се занимават още и с ремонт и калиброване на топломерите. Точно те са и причината софиянци да бъдат ощетени с над 1 млрд. лева от изкривяване на сметките, твърдят от федерацията на потребителите. Чрез експанзията си в "Топлофикация" "Бруната" всъщност цели увеличаване на пазарния си дял, коментират конкуренти. Причината е, че след като монтира абонатната станция на даден нов абонат или новопостроена сграда, логично е да я привлече за свой клиент. Така заради дейността си по монтаж на централните топломери останалите фирми за дялово разпределение са в неизгодна позиция и трудно могат да привлекат нови абонати, коментират експерти.

Скандалът с "Бруната" се разгоря, след като медиите разкриха, че новият шеф на дружеството Наско Михов е назначил за консултант 69-годишния бивш директор на "Топлофикация" Александър Обущаров. Конфликтът на интереси обаче е заради общия бизнес на Обущаров и шефа на фирмата за дялово разпределение "Бруната" Николай Жечков. Двамата участват в управлението на енергийното дружество "Прометей". Обущаров е председател на колективния орган на управление и консултант, а Жечков е собственик чрез капитала си в "Бруната България". Всъщност целият бизнес на Обущаров се гради именно на консултантска дейност. Той държи 20% от капитала на "Флоратех", която се занимава с архитектурни и инженерни дейности и технически консултации. От "Бруната" обаче твърдят, че Обущаров не е в управата на фирмата, а в близко до нея дружество. Но то няма нищо общо с топлинното счетоводство, а работи в сферата на алтернативните източници на енергия, и то дори не в София.Въпреки че Михов отрече да е оставил управлението на парното в ръцете на Обущаров и той да е получават пари от умиращото дружество, проверка на "Стандарт" установи, че от касата на фирмата изтичат към Обущаров по 8 лева на всеки час работа. Отделно само за март "Топлофикация" е начислила и ще изплати близо 2 хил. лева за други услуги на бившия си шеф. Договорът красноречиво говори, че Обущаров всъщност дърпа конците на цялата фирма, за което е назначен самият Михов. Консултантът трябва да анализира дейността на дружеството и отделните звена, да изготвя бизнес плана, предлага и защитава нови цени пред енергийния регулатор, да предлага промени в наредбата, засягащи "Топлофикация", както и дори да прави технико-икономическа оценка на инвестиционните намерения и капиталните задачи.

Така само два месеца след скандалното назначение на Наско Михов той си тръгва от дружеството с още по-голям скандал. Днес общинските съветници трябва да решат неговото изгонване, както и промяна в устава на "Топлофикация", която позволява дружеството да се управлява от борд на директорите, съставен от "до петима души". Михов оглави "Топлофикация София" на 16 януари след бурни спорове и политически интриги. Неговата кандидатура бе подкрепена от съветниците от БСП, НДСВ и ССД. Против назначението му бяха групите на СДС и ДСБ, които заедно с председателя на столичния парламент Владимир Кисьов напуснаха залата при избирането му. Кметът Бойко Борисов нарече избора "поредния фарс на червените" и нарочи Михов за човек на Румен Овчаров. Михов тактично отричаше да се познава с енергийния министър и казваше "аз съм 58% човек на Борисов и 42% на Овчаров". Толкова държат общината и министерството в дружеството. Общинарите трябваше да избират между петима кандидати - Любомир Кичев, Наско Михов, Огнян Нечев, Петър Илиев и Стоян Тодоров. Те бяха пресети на конкурс с участието на 23 души. За Наско Михов се знаеше, че не е човек от енергетиката, макар да е работил в АЕЦ "Козлодуй". Името му обаче се свързва с царския министър на финансите Милен Велчев, на когото е бил съветник. Михов е бил още член на Управителния съвет на "Информационно обслужване", а преди това - ликвидатор на "Публични инвестиционни проекти".

Мобилните абонати надхвърлиха броя на населението, е акцентът на деловия всекидневник

След силния ръст на мобилните услуги през 2006 г. българският пазар решително се приближава към точката на насищане, отчитайки близо 105% разпространение. Затова бъдещето на телеком сектора е в разрастването на мобилните услуги от трето поколение (3G или UMTS) и на високоскоростния интернет.

Това твърди в анализа си за пазара на мобилни услуги в България базираната в Лондон изследователска група Business Monitor International (BMI). Данните косвено се потвърждават от Ericsson ConsumerLab, която посочи миналата седмица, че реалното проникване на мобилни услуги сред българите на възраст между 15 и 69 години е достигнало 72%. В действителност все повече деца имат телефони още от 7-годишна възраст, а много българи разполагат с по два телефона. В края на 2006 г. на UMTS форум в София бе съобщено, че проникването на мобилни услуги у нас е над 91%, което ни нарежда на второ място в Централна и Източна Европа след Чехия (виж карето).

Според BMI освен силното потребителско търсене и силната конкуренция до голяма степен заслуга за развитието на пазара има излизането на третия играч "Вивател" в края на 2005 г. По данни от последния финансов доклад на БТК броят на абонатите на "Вивател" е нараснал от 215 хил. в края на 2005 г. на близо 700 хил. в края на 2006 г., което представлява 35% увеличение за тримесечие и 185% за годината. Компанията планира през 2007 г. да изгради още 800 базови станции, така че да постигне по-добро покритие на мрежата си.

Най-късно появилият се в страната мобилен телеком обаче продължава да бъде доста назад след пазарния лидер "Мобилтел", част от "Телеком Аустрия", който в началото на април 2007 г. обяви, че вече е преминал прага на символичните "седем четворки" (4 444 444 милиона) абонати на мрежата си. В същото време в края на 2006 г. пазарният дял на компанията е намалял на годишна база от 57.6 на 52.5%. "Глобул", част от гръцкия мобилен оператор "Космоте", към края на 2006 г. има близо 3.3 млн. абонати.

Според анализа на BMI за развитието на мобилния пазар спомага и въвеждането на 3G услугите, които "Мобилтел" и "Глобул" започнаха да предлагат през миналата година. Анализаторската компания е предпазлива в прогнозите си как българските потребители ще възприемат 3G телефонията, но очаква, че в края на 2007 г. общият брой на техните абонати ще достигне близо 70 хил. души. Засега най-младият мобилен оператор не е посочил услугите по мрежата си от трето поколение за свой приоритет.

"Глобул" пусна услугата си видеопортал, използвайки 3G технологията, насочена към предплатени клиенти и към абонати на договор, посочва още BMI. Услугата предлага телевизия в реално време, новини и информация за времето. Услугата тръгна в София, Пловдив, Варна и Бургас, където на практика е съсредоточена една трета от населението на страната. Първоначално компанията смяташе да стартира новите си услуги през 2007 г., но "Мобилтел" я изненада, като обяви, че ще е готова да предложи собствените си 3G услуги още през март 2006 г. Това стана причина "Глобул" да изтегли търговския старт по-рано от планираното.

Във време, когато ръстът на мобилните абонати не беше вече първостепенна цел на водещите пазарни лидери "Мобилтел" и "Глобул", двата оператора се опитаха да увеличат шансовете си за печалба чрез нарастване на средните приходи от абонат. Освен това и двата мобилни телекома се опитват да накарат абонатите си да променят статуса си, като многобройните потребители на предплатени карти мигрират към абонаментните планове, защото е ясно, че от гледна точка на операторите абонатите с договор са по-ценни клиенти, обосняват от BMI.

"Мобилтел" е успяла да увеличи през 2006 г. с 27 на сто на абонатите си с договор, чийто брой достига 1.6 млн. Абонатите на "Глобул" по договор са достигнали 1.1 млн., а потребителите на предплатените услуги са 2.1 млн. Всяко усъвършенстване на 3G услугите би помогнало на операторите в техните усилия, заключва BMI.

Огромен е потенциалът на високоскоростните и безжичните интернет мрежи, прогнозират още от анализаторското звено на шведския телеком гигант "Ериксон". Над половината (54%) от българите с достъп или планиращи да се включат в такава мрежа живо се интересуват от пакетни предложения. Според проучването 14% в България ползват високоскоростен интернет, а 9% планират да се вържат в следващите 12 месеца. От Ericsson ConsumerLab посочват, че безжичните технологии изостават вероятно и защото едва 4% от българите имат лаптоп компютри. Въпреки това хората възприемат интернет достъпа като нещо повече от ползване на писмена информация - телефонни разговори през мрежата искат да водят 66% от анкетираните, а 62% се интересуват от видеотелефония.

Броят на UMTS абонатите в Източна Европа е нараснал с 44% за последното тримесечие и с над 6 пъти за година, показаха и данните, изнесени на проведения в края на 2006 г. в София UMTS форум. Над 91% от българите ползват мобилни услуги в момента. Чехия е първа в класацията с 116%, трета е Унгария с 89%, следвана от Словакия (86%), Полша (85%), Румъния (72%), Сърбия (59%). Музика в движение и сваляне на песни, телевизия на живо, единни тарифи за таксуване и пакети за пренос на големи обеми от данни са част от услугите, които движат развитието на 3G технологиите.

Сделка на военния министър на прицела на прокуратурата, е водещата тема за „Сега"

Върховна касационна прокуратура проверява споразумението между военния министър Веселин Близнаков и израелската фирма "Елбит системс". По него България загуби над 9 млн. лева, а компанията получи пари за несвършена работа.

От прокуратурата отказаха да уточнят откога е в ход проверката и дали е започнала след самосезиране. През 2006 г. депутатът от ОДС Йордан Бакалов се срещна с главния прокурор Борис Велчев, за да го информира по случая "Елбит".

Преди година и два месеца Министерство на отбраната преведе авансово 12 млн. евро на израелската компания, за да започне ремонтът и модернизацията на 18 хеликоптера МИ-17 и МИ-24. Цялата сделка беше за 57,8 млн. евро. През януари министър Близнаков прекрати едностранно споразумението, защото стана ясно, че компанията няма да получи лиценз от руската страна, за да ремонтира хеликоптерите.

Както "Сега" съобщи наскоро, министър Близнаков и "Елбит" се споразумяха фирмата да върне само 7 млн. лева от авансово преведените 12 милиона евро. През това време израелците са имали възможност да оперират с 8 млн. евро. Останалите 4 млн. са били блокирани до сключването на договор за ремонт, до какъвто не се стигна.

Когато министър Близнаков обяви, че прекратява едностранно договореностите, поиска 3 млн. евро неустойки. Един месец след това той се споразумя с израелците двете страни да не претендират за компенсации и да не се обръщат към Арбитражния съд в Париж. Там България има лош опит. Именно този съд реши преди няколко месеца страната ни да обезщети с 10 млн. долара Гад Зееви заради сделката с авиокомпания "Балкан".

"Потърсих преди година главния прокурор заради очевидния фалшификат по тази сделка", коментира депутатът Бакалов.

"Израелската фирма е представила фалшив документ, че има съгласието на страната, която държи патента. При положение че това се е знаело от българските власти, те все пак са подписали договор. Аз не мога да си представя как, като се има предвид на какъв хал ни е държавата, се подписва договор, за който е било ясно, че няма да бъде изпълнен. България е изплатила 12 млн. евро за нищо. Коя е тази държава, която може да си позволи с лека ръка да хвърли такива пари?!", допълни Бакалов.

Преговорите с консорциума, създаден между "Елбит" и "Локхийд Мартин" за ремонта на руските хеликоптери, започнаха още по времето на министър Николай Свинаров. Но министърът се въздържа да подпише споразумение със спечелилия конкурса консорциум. Това даде основание на "Елбит" да обжалва във Върховния административен съд, който отсъди в полза на израелците. Особеното в случая е, че това е единственият за военното министерство конкурс по Закона за обществените поръчки, който не бе проведен по чл. 9 от закона. Той се отнася до сделки, отнасящи се до националната сигурност, и решенията не подлежат на съдебно обжалване. След решението на ВАС следващият военен министър - Веселин Близнаков, сключи споразумение с "Елбит".

Вече два месеца министърът избягва да съобщи подробности около денонсирането на договорката и какво ще бъде бъдещето на руските ни хеликоптери. Миналия четвъртък той лаконично каза, че след една седмица може би ще изнесе някаква информация.

ДЕЛО

Наскоро се разбра, че Върховната касационна прокуратура е образувала дело срещу длъжностни лица от Министерството на отбраната заради сделката за купуване на седем самолета "Пилатус". Договорът бе подписан в края на 2003 г. от екипа на министър Николай Свинаров. Общата сума на сделката е 33,2 млн. евро. Гл. прокурор Борис Велчев заяви, че няма данни, които да уличават Свинаров в престъпление по тази сделка. До края на май експертиза ще покаже има ли престъпление и дали има разлика между платената цена и действителната стойност на самолетите.

Счупим ли нещо в София, плащаме, е водещата тема за „24 часа"

Всички, увредили общинско имущество и инфраструктура в София, ще трябва да ги ремонтират незабавно за своя сметка.

Това съобщи вчера пред "24 часа" кметът Бойко Борисов. Вдругиден той ще обсъди идеята с общинските съветници. "Омръзна ми "Цариградско шосе" да го правя 20 пъти", възмути се кметът.

Задължението да ремонтират ще е не само на виновните за пътни произшествия, увредили светофари, парапети, стълбове, мантинели и спирки, но и за вандалски посегателства.

Безработни се мръщят на 700 лв. заплата, отбелязва „Труд"

Българинът вече се мръщи на 700 - 800, че и на 1000 лв. стартова заплата, показа проучване на "Труд" в няколко региона на страната. Уж нископлатени, уж притиснати от данъци, работниците ни се пазарят от 5 стотачки нагоре.

Строители не се хващат за по-малко от 35 лв. на ден. Фирмите ни със свещ не могат да намерят заварчици, компютърни специалисти, мениджъри. Затова си крадат кадрите и плащат луди пари за дефицитните.