"Гражданското общество в Студена пребори държавата" е водещото заглавие на „Дневник"

Гражданското общество от пернишкото село Студена успя да спечели важна битка във войната с незаконния бизнес, в който от години необезпокоявано от държавните институции се добива скална маса от дузина кариери в околността. Прокуратурата нареди спиране на работата, поставяне на охрана и проверка срещу четири ведомства, включително и служба на полицията, разрешила взривни работи.

Това стана три години след началото на съдебната сага на законния концесионер срещу самонастанилите се в предоставените му каменоломни. Чашата преля, след като миналата седмица бе пребит председателят на инициативния комитет "Да спасим Студена" Михаил Мишев. Сдружението се бори срещу незаконните открити кариери в селото. Според МВР нападателят е криминално проявен и се работи по версия, че е действал по поръчка на незаконно копаещите фирми.

Районът е известен като "пернишкият Клондайк", а хората твърдят, че пред очите им околните хълмове изчезват към строежите в София и Банско. Те дори разказват, че тревата скърца в устата на домашните животни, защото всичко е покрито с фин прах от каменоломните.

Късно в петък прокуратурата разпореди да се прекрати дейността на шест дружества, а техниката им да бъде извадена от кариерите. Според зам. окръжния прокурор Пламен Найденов това са "Надежда ВИ", "ДЛВ-СИ", "Хидрострой", "Благоустройствени строежи", "Заводски строежи" и "Софстрой" - с. Мрамор. Работа ще продължат само законните концесионери "Автомагистрали Хемус" и "СК - 13". Постоянен контролно-пропускателен пункт ще проверява камионите при входа на обекта, се казва още в съобщението на прокуратурата.

"Действията спрямо нарушителите са прецедент в работата на прокуратурата, но трябваше да прекратим незаконния добив в землището на Студена, което продължаваше въпреки действията на държавните институции", обясни говорителят на Окръжната прокуратура в Перник Михаил Алексов.

Прокурорите са разпоредили и проверки в регионалните структури на четири държавни институции, които през последните години са бездействали и въпреки жалбите от законните концесионери не са предприели адекватни действия срещу незаконния добив. Извънредните инспекции ще се проведат в служба КОС към пернишката областна дирекция на полицията, която е издавала разрешенията за взривяване на компании без лиценз. Областната инспекция по труда трябва да отговори защо не е проверявала компаниите, в една от които през последните две години при инциденти загинаха двама души. Проверка тече и в областната служба "Земеделие и гори", която е трябвало да провери дали в кариерата има земеделски земи, чието предназначение е трябвало да бъде променено, както твърдят жители на село Студена.

Преди три години законните концесионери от "Автомагистрали Хемус" прекратяват сключения от предишните собственици договор с "Надежда ВИ". Компанията обаче продължава работа през нощта и въпреки многобройните опити на собствениците да ги спрат кражбата на скална маса от кариерата не спира и дори се настаняват други. Досега само "Надежда" е изнесла около 2.5 млн. т материали, за които обаче "Автомагистрали" като законен концесионер трябва да платят на държавата близо 187 хил. лв. концесионни такси, без да се смятат разходите по възстановяването на терена. Това обясни инж. Николай Ръжев, изпълнителен директор на "Автомагистрали Хемус".

Злоупотребата може да има и сериозни последици за строежите, в които е влаган незаконно добит материал. Когато тази скала се копае, а не се взривява, се получава некачественият бетон, без останалите по веригата да подозират, че неволно стават участници в престъпление, обяснява още инж. Ръжев. Според него самонастанилата се пернишка компания се е сдобила с фалшиви сертификати за качеството на скалата, с които я продават на бетоновите възли. Доскоро те нямали право да взривяват, а дълбаят от повърхността, където скалата е изветряла.

Безкрайна изглежда и съдебната сага, започнала със завеждане на иск в Пернишкия окръжен съд от законния концесионер. Три дела завеждат и от регионалната инспекция за опазване на околната среда с обвинения за незаконния добив. В резултат регионалната прокуратура образува дознание срещу собственика на "Надежда ВИ" Венцислав Йорданов с обвинения за кражба на инертни материали, укриване на данъци и самоуправство. Делото обаче все още е висящо, тъй като са се наложили продължителни инспекции от вещи лица, обясни говорителят на Окръжната прокуратура в Перник.

"Държавата и община Перник много лесно могат да прекратят незаконната дейност, като се постави кантар на изхода към магистралата за Дупница, където излизат камионите", коментира Веселин Воденичаров, член на директорския борд на "Автомагистрали Хемус". Според него колко елементарно е това показва фактът, че самите "бракониери от фирма ДЛВ са си монтирали компютърен кантар върху държавния път". Нека контролните органи от Пернишко да отговорят как е издадено разрешение за този строеж върху публична собственост, допълни Воденичаров.

Той обяснява, че ако този кантар бе поставен от държавните органи, ще се засекат оборотите на всички производители, въз основа на което коректно да се заплатят концесионните такси на МРРБ и общината. Освен това според него така ще се контролират тонажите, защото сега камионите им се движат претоварени и рушат току-що изградената с десетки милиони левове народни пари южна магистрала и ще се възстанови гражданският мир в Студена.

„50 000 лева глоба за шум по морето", съобщава „Труд"

Глобата за заведение, което вдига шум в Слънчев бряг и Несебър след 23 ч вечер, ще стига до 50 000 лева. Това решиха общинските съветници в града.

Забраната да се шуми нощем ще важи за жива музика и озвучителна техника в заведения без шумоизолация, както и в откритите обекти и заведенията с тераси. Глобите за физически лица ще са до 5000 лева.

„Местата за студенти повече от мераклиите" отбелязва и „Стандарт"

Навръх 24 май университетите ще обявят с колко ще вдигнат таксите. Няколко дни преди това се очаква парламентът да приеме новия закон за висшето образование. Той разрешава всеки университет да определя семестриалните такси. Слага се само горна граница, която не може да се надминава. Според този праг ще решим колко да е сумата. Отсега мога да кажа, че ще е по-ниска от максимално разрешената, каза доц. Камен Веселинов, ректор на Техническия университет-София. Същото увериха и от УНСС. В момента таксите за редовно обучение варират между 250 и 800 лева.

СОФИЯ. И тройка ще е достатъчна, за да се влезе в университет отсега нататък. Тази година в най-елитните университети все пак ще има някаква конкуренция. Но от догодина тройката ще стига за влизане, където и да било.

Такава перспектива очерта министърът на образованието Даниел Вълчев след среща с ректорите на висшите училища у нас. Причините са две. Местата в университетите се увеличават с 4-5 хиляди. При това увеличението е точно за най-желаните ВУЗ-ове. За сметка на това напливът ще е по-малък. Защото родените през 1989 г. са по-малко от предишните набори. И защото много от тях вече са емигрирали в чужбина или смятат да запишат задграничен университет. Така местата ще са почти двойно повече от кандидатите. Очаква се на изпитите да се явят около 30 000 младежи за 50 хиляди места.

В следващите години кандидатите ще са още по-малко. Причината е, че в студентска възраст навлизат наборите след 1990 г., когато е най-големият демографски срив.

„Ректорите са против двата вида бакалаври", съобщава „Дума"

Съветът на ректорите не подкрепи вчера идеята да се въведат два вида бакалаври с поправка в Закона за висшето образование (ЗВО) - професионален бакалавър по с обучение 3 години и академичен баналавър (4 г.). Такъв проект бе внесен в НС от Лютви Местан (ДПС) и Пламен Славов (БСП).

Ректорите са склонни да се намалят до 3 г. бакалавърските програми в някои специалности, но са против степента "специалист по", за която сега обучават колежите, да се замени с "професионален бакалавър по". С крупна грешка искаме да поправим предишна, заяви ректорът на Русенския университет доц. Марко Тоадоров. Той напомни, че колежите ни сега са в европейската степен за професионално образование ISCED B5 и трябва да останат там, иначе България ще ликвидира цял клон на образованието, който не се дава степен бакалавър. Според доц. Тодоров трябва да се реши въпросът само с обучението за медицински сестри, а бъдещето на колежите да се обмисли сериозно. Появата на ниска степен бакалавър не е свързано никак с неждите на пазара у нас и е необяснимо, смята доц. Тодоров. Ректорът на ТУ-София проф. Камен Веселинов също предупреди, че се оголва зоната под баксалавър, която е много важна в инженерните науки. Той предлага колежите, които не успеят да минат акредитация за "професионален бакалавър по", да си останат в ISCED B5 със степен "специалист". Ректорът на ХТМУ доц. Кирил Станулов оспори идеята професионалните бакалаври да си доучват за академични или за магистър, защото те са предназначени за нуждите на турдовия пазар.

Ректорите не одобряват и идеята на втория проект за ЗВО, внесен от депутатката Татяна Калканова и нейни колеги, в бъдещите настоятелства да влиза студентски омбудсман. Той дублира и омаловажава студентските съвети, а ако влиза в настоятелството, не е нормално да няма представител на преподавателите.

До октомври със закон ще бъде създаден държавен гаранционен фонд с възможности да дава заеми на 10 000 студенти, с които те да покрият бъдещите си увеличени такси 100 %, заяви министър Даниел Вълчев. С промяната в закона вузовете ще започнат сами да определят размера на всички такси. Отначало идеята бе фондът да е само за 4000 студенти, но сега МОН иска да го създаде с пари от стурктурния фонд на ЕС "човешки ресурси", с който оперира министър Емилия Масларова. България не предложи пред ЕС програма пари от структурните фондове да се насочат за образование. Затова сега идеята е очакваните около 50 млн. лв. допълнително от новите студентски такси да не се записват в общия консолидиран държавен бюджет и да остане непроменен досегашният процент от БВП за висше образование. Само тогава ЕС може да ни даде пари за кредитен студентски фонд, каза Вълчев. МФ обмисляло как да стане този вариант.

Също МФ трябва да измисли как приходите на вузовете от таксите да не се облагат с 10 на сто корпоративен данък, което ще е задължително, ако те сами си ги определят. МФ е против данъчно изключение за вузовете, по-вероятно било данъкът да се събира, но някак да се връща на вузовете и те да го реинвестират, обясни Вълчев. За целта в икономическите закони трябва да бъде измислена поправка в разумен срок, добави министърът. Според ректорката на ВСУ проф. Ана Недялкова просто в ЗВО трябва да се запише, че образователните услуги не са търговска дейност по смисъла на Закона за корпоративното данъчно облагане.

"Погват наши електромери в Македония", четем в „Труд"

Много домакинства в Източна Македония, които са си сложили електромери от България, ще трябва да ги сменят или ще останат без ток, пише македонският вестник "Дневник". Причината била, че нашите уреди не отговаряли на тамошните стандарти.

В Крива Паланка обаче се питат как досега българските електромери са били наред и изведнъж станали негодни, а България с такива уреди е влязла в ЕС.

„Пламна пловдивското депо със софийския боклук", информира „Дневник"

Два умишлени пожара в една нощ обхванаха сметището" край пловдивското село Цалапица, където от месец се карат софийските бали с боклук. Пожарникари потушаваха пламъците, а хора от депото хвърляха пясък върху тлеещия боклук.

Във вторник пламъците бяха обгърнали цялата източна страна на сметището и заради посоката на вятъра бяха навлезли навътре. Три пожарникарски коли, пристигнали сутринта, гасяха. След това тлеещата планина боклук се запръстяваше. Шест самосвала, две фадроми и два булдозера разстилаха купища пясък върху сметта, за да я загасят.

Сутринта извикахме пожарникарите, защото не можехме да се справим, обясни техническият ръководител на депото Петко Тодоров. Беше опасно за колите да работят, докато гори, допълни той. В понеделник вечерта хората от сметището са гасили по-малък пожар от южната му страна. Тръгнахме си и след час и половина беше пламнала и източната, разказа Тодоров. Докато сметището гореше, колона от над 30 камиона, натоварени със софийски бали, чакаха да бъдат приети. В същото време колите с пловдивския боклук влизаха в депото. Тодоров обясни, че не могат да обработват балите, защото площадката, на която ги разфасоват, е останала под дима и има опасност от инциденти. Към 14.30 ч. депото започна да приема опакованата софийска смет.

Умишлен палеж е, единодушни бяха всички на сметището. Не може 180 м от депото с височина 13 м да пламнат случайно, коментира Тодоров. Той обясни, че инцидентно огън може да възникне, ако стъкло пречупи слънчевата светлина като лупа. Но тогава ще задими, ще го видим и ще го изгасим, обясни Тодоров. Освен това пожарът в източната страна е започнал по тъмно.

Никой не се наема да каже кой би могъл да е подпалвачът. За големите пари е, казват работниците. Теренът, на който е сметището, е с площ 250 декара и е открит, отвсякъде може да влезе човек, без да бъде забелязан от охраната, каза Тодоров. Във вторник сутринта от полицията са дошли да разгледат и разпитат работниците и пазачите.

Тодоров обясни, че няма опасност от замърсяване на околните селища. Когато се изготвя т.нар. котлован, върху който се разстила боклукът, почвата се изолира, като се полагат пясък, глина, чакъл, специално фолио. Димът е единственият проблем, но той е като от битова сграда, защото тук боклукът е такъв, обясни Тодоров. Екип на екоинспекцията също посети депото и взе проби за вредни емисии във въздуха, но до вечерта резултатите не бяха готови. Вятърът разстилаше във вторник гъстия пушек ниско над полето към Пловдив и посоката му помагаше на гасенето.

Около 1000 тона софийски боклук се извозват към Цалапица дневно. Местното население протестираше срещу складирането на балите. След преговори селото ще получи около 3 млн. лв., част от 47-те млн., които правителството изплати на Пловдив за приемането на сметта.

"Топлофикация" пак остава без директор", съобщава „Дневник"

Изпълнителният директор на "Топлофикация - София" може да бъде сменен за трети път в рамките на една календарна година. Мнозинството в Столичния общински съвет реши във вторник на извънредна сесия да отстрани Наско Михов, който пое ръководството на дружеството преди по-малко от 3 месеца. Точно преди година беше махнат от борда на "Топлофикация", а по-късно и арестуван скандалният дългогодишен шеф на фирмата Валентин Димитров. В края на 2006 г. беше задържан за злоупотреби и неговият наследник Георги Рогачев.

Окончателното решение за смяна в ръководството на "Топлофикация" ще трябва да вземе след седмица общото събрание на дружеството и ще зависи от представителите на Овчаров. "Обезпокоени сме за бъдещето на фирмата, но ще подкрепим отстраняването на Михов, защото е по искане на мажоритарния собственик", казаха от пресцентъра от енергийното министерство.

Отстраняването на Михов беше инициирано от групата на СДС и подкрепено от ДСБ и "Демократи за София" с мотив влошено финансово състояние на дружеството и отказ на директора да предоставя информация. СДС и ДСБ бяха против избора на Михов още в началото на годината и напуснаха залата, когато се гласуваше неговата кандидатура. СДС обяви, че ще иска и бърз конкурс за нов директор.

"Направихме това, което беше възможно да се направи. Събираемостта в дружеството не падна заради нас. Вие обаче явно очаквахте чудеса от храброст", каза Михов преди заседанието. "Г-н Михов, вие знаехте, че отивате в предприятие във фактическа несъстоятелност, и не направихте необходимото то да тръгне", отговори му Иван Нейков от СДС.

Единствено БСП и няколко души от НДСВ във вторник бяха против смяната. Те обвиниха СДС, че с акцията си търси предизборни дивиденти. От ССД също упрекнаха СДС за политиканстване, но пък подкрепиха искането им. Хората на Стефан Софиянски излязоха с екзотичната идея общината да предостави безвъзмездно акциите си на абонатите на "Топлофикация", за да се върне доверието в дружеството.

От една година настоявам "Топлофикация" да се освободи от политическата демагогия и от политическите сблъсъци. Не можем да допуснем още една година безвластие в дружеството", коментира енергийният министър Румен Овчаров преди заседанието на общинския съвет. Държавата е съсобственик с общината в "Топлофикация", като София има мажоритарния дял от 58%, но не може еднолично да взима решения. Кметът Бойко Борисов обяви, че и според него става въпрос за това чий човек е Михов. Той се закле, че назначената от него наскоро проверка и предварителните данни, според които има нарушения, нямали нищо общо с искането на сините за отстраняване на Михов.

„Изгониха шефа на парното - то било вече загинало", четем в „24 часа"

"Басни от селски вечеринки" ни разправя Наско Михов за "Топлофикация". Така квалифицира работата на шефа на парното Тошко Добрев от ДП на вчерашната извънредна сесия на Столичния общински съвет.

"Михов сигурно е много добър, но за комшия", оцени пък шефът на бюджетната комисия Иван Нейков (СДС). След близо час "присъди" за шефа на парното с 37 гласа от СДС, ССД, ДСБ, "Гергьовден" и "Демократи за София" СОС освободи Михов - едва 76 дни след назначаването му. Възпротивиха се 19 от БСП, НДСВ и Радомир Чолаков от ССД.

„Столичното парно отново без шеф", извежда на първа страница „Дума"

Столичният общински съвет реши да отстрани Наско Михов от поста изпълнителен директор на "Топлофикация-София". 37 общински съветници гласуваха "за" отстраняването му, 19 бяха против и един се въздържа по време на вчерашната извънредна сесия на СОС. Съветниците възложиха на своите представители в Общото събрание на "Топлофикация" да гласуват за отстраняването на Наско Михов. В негова подкрепа се обявиха общинарите от БСП и НДСВ, според които смяната му по никакъв начин няма да подобри състоянието на дружеството. На същото мнение бе и част от групата на съветниците от ССД. Останалите десни сили обаче бяха категорични, че дружеството се управлява некомпетентно и че периодът на управление на Михов е бил достатъчен за стабилизирането му.

Кметът на София Бойко Борисов, който нееднократно заявява, че не е съгласен с избора на Михов за изпълнителен директор, този път каза, че който и да се сложи на директорския стол в "Топлофикация", няма да събере дължимите пари от столичани при този разделен общински съвет. Кметът прогнозира, че събираемостта дори ще спадне. Борисов настоя и за публичен незабавен конкурс за нов директор на парното.

Самият Михов бе категоричен, че е свършил всичко необходимо за времето, в което е бил начело на дружеството. Явно очакванията към мен и към екипа ми са били други и не сме ги оправдали, заяви Михов. Той отрече да взема заплата от 3000 лева. Парите му се формирали на база процент от средната работна заплата в дружеството.

Веднъж сме приели предложението на СОС за избирането на Наско Михов и сега отново ще приемем решението на мажоритарния собственик, коментира по-късно министърът на икономиката Румен Овчаров.

„Сапунки скриха секирата с парното", коментира „Стандарт"

Драмите около столичната "Топлофикация" вече засенчиха по рейтинг хитови сериали като "Вдовицата в бяло" и "Блясък". Вместо да се давят в душевните терзания на Алисия Гуардиола и да преживяват мъките на богатите с фамилията Дракос, цял ден вчера домакините тръпнеха в очакване каква ще е съдбата на шефа на парното Наско Михов. Някъде в ранния следобeд, по време на N-тия епизод на "Разбито сърце", главата на наследника на Вальо Топлото падна, отсечена от 37 общински съветници. С това епизодът, аха, да свърши. Но не и евтината сапунка. В следващите серии фабулата ще се завърти около това кой ще седне на горещия стол, човек на кого е той, колко компромати ще се изсипят срещу него и т. н.

В сценария не се очакват изненади и обрати. В кадър вероятно ще влязат нови лица и позабравени стари муцуни

Сигурно е, че пак ще има сеири. Които обаче никого не забавляват.

Истината е, че целият цирк е удобен параван за реалните проблеми, заради които дружеството агонизира. И които удрят директно по джоба на софиянци. Всеки път, докато се вихри поредният скандал, така, между другото, някой изпуска новината я за предстоящо увеличение на цените, я за солените сметки, които вече пътуват към пощенските кутии. Или пък за студен душ през лятото, защото служителите на "Топлофикация" заплашват да стачкуват в разгара на потния сезон - парите им били малко.

Така се разви действието и вчера. Дръвникът за уволнението на Михов бе подготвен повече от седмица. Вниманието на всички бе внимателно фокусирано към неудобния вече шеф, за да може в деня Х по периферията да изтече другата, значително по-скандална информация. Михов вземал по 3000 лв. заплата, хванаха го за яката пазители на държавно-общинското имущество. Не съм, вдигна ръце набеденият, вземам само процент. Колко, колко? - скандира множеството, убедено, че пак някой е щипвал пари от уж изпразнената касичка.

Михов готвел увеличение на цената на парното от лятото, посочиха го с пръст радетели за справедливи сметки за топло. И криел! - освирепяха в миг домакините. Е, стана ясно, че с Михов или с някой друг, поскъпване ще има.

Ако не с 13%, то поне с 5 на сто

Което е и най-същественото в цялата дандания.

"Топлофикация" затънала в 230 млн. лева дългове. Михов, защо спиш! - не спират да размахват пръст общинарите на "Московска" и вече си представят как си взема шапката и затваря вратата отвън. А хората се чудят на кого да плащат? Не може на оня, дето скъта едни милиони, които твърди, че не са негови, но пък и никой не си ги иска. На Михов също няма как вече - че го изпратиха по живо по здраво преди да закръгли 90 дена. Е, като няма на кого, няма да плащаме, плясват с ръце хората. "Топлофикация" обаче затъва с още метър надолу.

Никой не си дава сметка, че докато разиграват куклен театър с главата на Михов, поставят бъдещето на дружеството на карта. Блокира се инвестиционната програма на фирмата, спират ремонти за милиони. Защото няма кой да сложи параф на мястото, където пише "изпълнителен директор". Това в крайна сметка пак ще излезе през носа на обикновените абонати. Старите тръби ще се пукат като балони, хората ще стоят на студено, а отгоре на всичко ще плащат за течовете.

Иначе атовете продължават да се ритат.

Идва период на безвластие, това ще е в ущърб на потребителите, рипва министърът на енергетиката Румен Овчаров, на пръв поглед изнервен, че бутат човека на БСП.

Да се направи нов конкурс. Незабавно! - нарежда кметът Бойко Борисов и гледа да не се изпусне, че още го стяга гърлото от миналия път, когато натириха неговия човек.

Народът обаче повече надава ухо за разкритията за шмекериите на топлинните счетоводители

Май ще ги глобим, зарича се още по-разгорещен Овчаров. Кого май? - не вярват хората. И не могат да разберат каква точно секира им се готви с някаква нова наредба за отчитане на парното, която щяла да влезе в сила със задна дата. Май.

В края на епизода се разбра, че шефът на "Топлофикация" е уволнен, ама не съвсем. Защото пишат план за спасяването му. Но каквото е трябвало да се каже в суматохата, казано е. На който не му е ясно, че пак ще му дерат кожата с яки сметки за парно, да гледа следващата серия от сапунката. Засега героите гузно се оттеглят от сцената, а от джобовете им издайнически се подават списъци с новите кандидати за стола на Топлото.

"Пръскат 40 млн. лева за нов дом на художниците", четем в „Стандарт"

Дебатите около новата сграда на Художествената академия продължават с пълна пара. Традиционалисти и авангардисти ту дрънкат оръжия, ту се опитват да заровят томахавката в името на проекта, който би трябвало да приобщи визията на София към тази на европейските мегаполиси. Споровете се движат на ръба на скандала, в някои моменти пък приличат на буря в чаша вода. Ясно е, че екипът, който осъществи грандиозните намерения, ще спечели не само пари, но и неимоверен социален престиж. Това обаче съвсем не означава, че трябва да се правят постоянни опити за спъването му. Въпреки че в тях няма нищо лично. В България аршинът по принцип е еднакъв към всеки, който спечели подобен мащабен конкурс.

Ябълката на раздора беше откъсната, след като доц. Пламен Вълчев, бивш зам.-ректор на Художествената академия, обвини настоящия й ректор Божидар Йонов, че е готов на компромиси. Вълчев подозира колегата си, че ще позволи да се събори едната част на сградата, строена през 1905 г., че новият стъклен корпус ще загрози пейзажа, че част от ателиетата ще трябва да бъдат преместени под земята, че ще има прекалено много паркинги и ресторанти...

Какво отговориха вчера пред медиите проф. Йонов и неговите съмишленици?

Новият архитектурен проект, който би трябвало да стане реалност през 2008 година, е първият, който получава едно от най-големите европейски финансирания след влизане на страната ни в Евросъюза. Цената на строежа е 40 милиона лева без ДДС. Голямо дарение направи белгийският колекционер Уго Вутен, който откупи цялата изложба на Христо и Жан-Клод Явашеви за 20 000 долара.

Автор на проекта е арх. Стефан Добрев. Преди две години той спечели национален конкурс за прединвестиционно проучване и проектиране за разширение и реконструкция на сградата на Художествената академия. Авторитетно жури даде гласа си за неговите скици и сметки. Оттогава и досега промяна в документацията няма.

"Министерствата на териториалното развитие и благоустройството, на образованието, на културата и на финансите, както и столичното кметство, дадоха благословията си. Никога не е ставало дума за 22-етажен стъклен небостъргач", коментира проф. Божидар Йонов.

"По проект не се предвижда събарянето на уникалната червена сграда, паметник на културата", увериха професорът от ВИАС Тодор Кръстев, шефът на архитектурната камара Димитър Младенов, един от корифеите в гилдията арх. Лило Попов и, естествено, авторът на проекта арх. Стефан Добрев. Запазват се и северните ателиета откъм ул. "Оборище". Но тъй като те са на повече от сто години, ще бъдат основно реконструирани.

Добрата новина е, че академията най-сетне ще може да обедини под един покрив двата си факултета, приложен и изящен, които досега се помещаваха в различни сгради. Затова се предвиждат 127 ателиета и 21 кабинета. Цялата сграда запазва предназначението си и заплахата от трансформирането на нейни помещения в офиси на евродепутати архитектурният екип и ректорът смятат за "импровизирани идеи".

Проектът единствен от премираните в конкурса по единодушно мнение на журито запазва визуалната връзка между Народната библиотека, Софийския университет и храм "Свети Александър Невски". Стъкленото фоайе предпазва двора от шума и мръсотията, идващи от бул. "Васил Левски" и не би трябвало да "затапва" катедралния храм, както твърдят опонентите на проекта.

Паркът вътре в карето се запазва. Засегнатите от изкопните работи дървета, които са диви орехи, ще бъдат подменени с подходящи видове. Съвременната световна практика е повторена и в нашия случай. В квартала на академията ще има подземен паркинг, галерия, музей, арт магазин, книжарница, кафенета.