Пробило се е ядрото на един от реакторите във "Фукушима", съобщи АП. Говорителят на агенцията по ядрена безопасност Хидехико Нишияма заяви, че „е възможно някъде в реактора да има щети". Той добави, че наличната към момента информация показва, че въпреки повредата трети енергоблок все още поне частично е в състояние да задържа ядреното гориво.
Компанията-оператор на АЕЦ „Фукушима-1" обяви, че може да й отнеме месец, за да постигне студено прекратяване на работата на реакторите в централата, докато японските власти обмислят завишаване на степента на кризата до последната степен преди нивото на аварията в Чернобил, съобщи "Фокус".
Специалистите водят битка, за да охладят водата около радиоактивните пръчки в реакторите на АЕЦ „Фукушима" след земетресението и смъртоносното цунами на 11 март. Гигантската вълна прекъсна резервното захранване на централата и тя остана без охладителна система.
Трети блок пострада значително на 14 март при водородна експлозия, когато сградата му беше разрушена. Реакторът, който до този момент създава най-много проблеми, има 170 тона радиоактивно гориво със съдържание на плутоний в ядрото си. В един от реакторите температурата скочи до 400 градуса по Целзий по-рано през седмицата, преди да се стабилизира. Температурите в реактори от едно до четири остават около точката на кипене.