„Продаваме къщата и колата без половинката да знае", съобщава от първата си страница „Монитор"
Единият от съпрузите ще може да продава общия семеен имот, стига другият да не оспори сделката до 6 месеца. Мълчанието за апартамента, колата и останалото семейно имущество ще се приема за съгласие. Това решиха вчера депутатите, които приеха на първо четене поправки в Семейния кодекс. Според тях дори съпругът да даде право на строеж върху семеен имот на трето лице и половинката му не оспори това до половин година, но не по-късно от 3 г., решението му също ще се счита за общо.

Според соцдепутата Любен Корнезов подобно решение е сексистко и ощетяващо мъжете. Жените по-често злоупотребяват, продавайки общото семейно имущество, коментира народният избраник и настоя сделките да се правят само с изричното съгласие на двамата съпрузи, за да няма изиграни. Той възрази, че хората вече имат яхти или картини за милиони и те са на двамата съпрузи.

Не може без знанието на единия съпруг другият да  ги продава, категоричен е червеният депутат. Предложените от кабинета поправки предвиждат още съпрузите отново да има какво да делят при развод. Имуществото, натрупано през брака, дори когато е купувано със заплата или хонорари, пак ще се счита за общо. Почти година след влизането в сила на новия Семеен кодекс се разбра, че той на практика изключва съществуването на общото имущество, придобито по време на брака. Според все още действащите текстове всичко, купено със заплатата на единия съпруг, при раздялата може да се окаже само негово. С новите текстове се уточнява, че извън личното всичко останало е семейно имущество до доказване на противното.
Още от статията на „Монитор"

„Финансова инжекция за новия министър", четем от първата страница на „Стандарт"
130 милиона лева за новия здравен министър. Толкова ще даде вицепремиерът Симеон Дянков на д-р Стефан Константинов. Зам.-шефът на Българския лекарския съюз ще наследи на поста Анна-Мария Борисова. За горещия стол Константинов бе уговорен с нощен разговор, научи "Стандарт". Няколко часа по-късно финансовият министър лично го заведе в парламента, за да го представи на депутатите. Те се изненадаха от решението на доктора, който е специалист гинеколог, тъй като вече веднъж отказал поста в началото на мандата на кабинета "Борисов". Коментар за кандидатурата направи само червената Мая Манолова. "Константинов е готин, той ми е съученик, затова ще трябва да съм по-пестелива в критиките си", каза с усмивка Манолова.

Още при представянето министър Дянков съобщи в кулоарите, че освен обещаните вече 65 допълнителни милиона за здраве ще извади от хазната още толкова. Така новият здравен шеф ще започне работа със 130 млн. финансова инжекция. "Най-належащият проблем за момента в ресора е финансовият, но виждам, че нещата започват да намират едно добро решение", коментира новият министър пред депутатите. Дянков пък допълни, че средствата за здраве ще се изплащат от октомври. По-късно стана ясно, че до януари 2011 г. болниците ще получат и останалите 60 милиона лева и така държавата ще изплати всички 190 млн. лв. дългове към лечебниците.

Назначението на д-р Стефан Константинов депутатите ще гласуват преди вота на недоверие към кабинета, който опозицията иска заради хаоса в здравеопазването. Червените не успяха вчера да изпреварят кабинета и да внесат искането си в деловодството на парламента, тъй като не им стигнаха подписите.
Още от статията на „Стандарт"

„Прокуратурата ще повдигне обвинение срещу Симеон Дянков", предупреждава от първата си страница „Сега"
Прокуратурата ще повдигне обвинение за разгласяване на секретна информация на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Това научи "Сега" от висши магистрати, запознати с разследването. Това ще е вторият обвиняем действащ министър от кабинета на Бойко Борисов. Първият - Божидар Нанев, подаде оставка като здравен министър, след като бе подведен под наказателна отговорност.

Делото за разгласяването на секретна информация бе образувано срещу неизвестен извършител по сигнал на червени депутати през юли. Затова и Дянков засега е призован на разпит като свидетел. Управителят на БНБ Иван Искров, който е подписал споразумението, вече е дал показания по делото.

Разследването тръгна, след като от парламентарната трибуна на 30 октомври миналата година Дянков разгласи секретно споразумение между правителството на Сергей Станишев и БНБ, което предвижда 1 млрд. лв. от фискалния резерв да бъдат депозирани в търговски банки. Вицепремиерът сгафи по време на парламентарен контрол в отговор на въпрос на бившия финансов министър Пламен Орешарски.

Ситуацията на Дянков се усложнява от факта, че още преди да тръгне разследването, той се е опитал да прикрие гафа си. Веднага след като издаде секретната информация, Дянков се опита да се защити, като обясни, че документът не е класифициран, а гражданите имат право да знаят къде се държат държавните пари. "Аз случайно се натъкнах на тези документи, когато се подготвях за отговора на Орешарски, който ме обвини, че смятам да вадя пари от резерва. А аз имах намерение да го направя прозрачно, с процедура", обясняваше Дянков. Той се закани да изиска подробна информация коя държавна фирма и ведомство в коя банка си държат парите, защото му направило впечатление, че "в миналото парите са държани преимуществено в 3-4 банки". Тази практика обаче щяла да бъде прекратена. До момента това не се е случило.

Думите на Дянков бързо бяха опровергани. Споразумението най-напред бе депозирано в секретното деловодство на парламента, за да могат депутатите да се запознаят с него.
Още от статията на „Сега"

„Неправителственият сектор потъва в "зоната на здрача", съобщава от първата си страница „Дневник", цитирайки доклад на Центъра за изследване на демокрацията
Неправителственият сектор потъва в "зоната на полумрака". Представители на държавата и общините, от една страна, и престъпни групи - от друга,  все повече "завладяват" гражданските организации, които от своя страна се преориентират към обслужване на казионни структури или се заемат със скрита стопанска дейност.

Тези процеси компрометират независимостта на "третия сектор", както и самия статут и мисия на гражданските организации, описвани като "неправителствени". Това са основните изводи в представения в четвъртък доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) "Гражданското общество в България - тенденции и рискове".

Той проследява развитието на гражданския сектор у нас в последните десет години, като заедно с посочване на проблемите авторите му предлагат и законодателни решения, които да осигурят прозрачност на неправителствения сектор и ясна регламентация на участието на държавата и общините в него.

При обсъждането на доклада с представители на други неправителствени структури и на  правосъдното министерство стана ясно, че документът вече е изпратен на парламентарната комисия по медиите и гражданското общество и с констатациите му ще бъдат запознати и експертите в Европейската комисия.

Макар и без да цитират конкретни организации, изследователите от ЦИД посочват като най-сериозната заплаха пред неправителствения сектор "завладяването" му, като това според тях е двустранен процес. От една страна, има засилващ се натиск на държавата за обезличаване на гражданските структури чрез партийно-политическо подчиняване на дейността им и подмяната на гражданския контрол с казионни функции.

Самите НПО в същото време стават инициатори на корупционни схеми, които гарантират преференциални условия при получаване на държавно или европейско финансиране, но са в ущърб на обществения интерес.

Представеният доклад от Тодор Ялъмов, старши експерт в ЦИД, констатира, че политиците и държавниците вече не се задоволяват само да контролират сектора, но и открито влизат в него, като учредяват голям брой нестопански организации с цел усвояването на средства от структурните фондове.
Още от статията на „Дневник"

„Брюксел: Прекратете монопола на операторите на летище София", информира от първата си страница „Класа"
България да осигури недискриминационен достъп на доставчиците до пазара на наземни услуги на летище София. Това искане отправи вчера към България Европейската комисия. В момента на столичното летище се поддържа ситуация на монопол и се налагат прекомерни условия за достъп на наземните оператори, твърдят от Брюксел. Ако в срок от два месеца България не се съобрази с искането, случаят може да бъде отнесен пред Съда на Европейския съюз в Люксембург.

Според комисията страната ни не изпълнява задълженията си по силата на Директива 96/67/ЕО от държавите членки. Тя изисква да се отворят пазарите на наземни услуги, така че всеки доставчик да може да предлага услуги на европейско летище с годишен пътникопоток над 2 млн. души, или годишен товарооборот над 50 000 тона, съобщи европейската информационна служба „Рапид". В България единствено летище София отговаря на тези критерии.

Наземни услуги на столичното летище се предоставят от самия аеропорт и от частния оператор „Суиспорт". Те включват придвижването на багаж, перонно обслужване, товари и пощенски пратки, горива и масла. За същата дейност лиценз през юни получи гръцката компания Goldair Handling, но все още не е започнала работа.

Още през декември 2009 г. заместник-председателят на ЕК Антонио Таяни ни предупреди, че са установени драстични нарушения на европейските директиви. Писмото бе резултат от жалба на недопуснатия тогава до пазара кандидат Goldair Handling.

С вчерашното си становище ЕК констатира, че в крайна сметка не се гарантира свободна и лоялна конкуренция, което води до риска въздушните превозвачи и пътниците да заплащат по-високи такси, отколкото би следвало.
Още от статията на „Класа"

„Борисов обяви: Кризата свършва", информира „Стандарт"
Краят на кризата се вижда. Рецесията свърши. За първи път от началото на финансовия колапс българската икономика бележи ръст спрямо предходното тримесечие, обяви премиерът Бойко Борисов. През април, май и юни брутният вътрешен продукт е с положителен ръст от 0,5%. Това се случва за първи път, след като в края на 2008 г. световната криза засегна и България. Рецесията в страната е приключила, каза и председателят на Националния статистически институт Мариана Коцева. Тези данни показват, че усилията ни са дали резултат, коментира премиерът Бойко Борисов. Той откри конференцията на лидерите на статистическите служби в Евросъюза, която се проведе в София.

Като основна причина за растежа от националната статистика посочват повишението в износа, както и увеличението на брутната добавена стойност в строителството, търговията, хотелиерството, транспорта, образованието и др. сектори на икономиката. Резултатите на статистиката не са достатъчни за гражданите и за нас като управляващи, за да кажем, че животът ни се е променил, заяви премиерът. Той даде пример, че дори при регистриран висок растеж на икономиката доходът на населението не се увеличава със същия темп, не се ограничава неравенството, не намалява симетрично процентът на живеещите под прага на бедността.
Още от статията на „Стандарт"

„Дават магистрала „Хемус" на концесия", съобщава „Монитор"
Магистрала „Хемус" може да бъде завършена чрез отдаване на концесия на частни инвеститори за 25-30 години. Това е последният вариант за построяването на отсечката между Ябланица и Шумен, обясни за „Монитор" министърът по еврофондовете Томислав Дончев.

До момента са изградени участъците от аутобана между Яна и Ябланица и между Варна и Шумен. Шосето обаче не е включено в европейските транспортни коридори, поради което строежът му не може да се финансира по оперативна програма „Транспорт".

„Вариант е магистралата да бъде припозната като такъв коридор. Или да бъде финансирана от кохезиония фонд за регионално развитие, т.е. по оперативна програма „Регионално развитие". Ако бъда съвършено искрен, не може голяма част от средствата за регионално развитие да отидат за тази магистрала. Третият вариант е държавно финансиране. Четвъртият ­ на концесия", обясни министър Дончев. В плана на правителството за 2013 г. обаче магистрала „Хемус" е записана в графата „други източници на финансиране".

При решение аутобанът да бъде завършен на концесия частна фирма ще инвестира в строежа, а след това ще има право да събира такса за преминаването по пътя. След изтичане на 25 или 30 години магистралата ще бъде предадена на държавата.
Още от статията на „Монитор"

„Всеки пети лев приход на банките е от такси", информира „Сега"
Една пета от приходите на българските банки през август т.г. са дошли от таксите, които те взимат за обслужване. Това показва статистиката на БНБ за август. Към края на август печалбата на трезорите е стигнала 462 млн. лв., като само за месец се е увеличила с 61 милиона. Това се случва, въпреки че няма ръст на кредитите, а лошите заеми растат - само през август банките са отписали нови 116 млн. лева като несъбираеми. Както е известно, делът на просрочените и необслужвани задължения на фирми и граждани вече надмина 16%.

Трезорите "кърпят" положението с помощта на лихвите и допълнителните плащания, които събират за услугите си, става ясно от данните на БНБ. Нетният доход на банките от лихви само за август е 247 млн. лева, а приходите от такси и комисиони за месеца са 64 млн. лв. Това означава, че всеки пети лев, влизащ в касите на кредитните институции, идва именно от уж дребните суми, които ни удържат за трансакции, разглеждане на документи, обслужване на сметки, теглене от банкомати и др.

Вчера няколко граждански организации призоваха за бързо създаване на финансов омбудсман, който да помага на гражданите и бизнеса в споровете им с банките за непрозрачни, необосновано високи и растящи лихви, такси и комисиони и за уловките в договорите.

Не е нормално банките да събират такси за преводи към държавния бюджет, които са 2-3 три пъти по-високи от обичайните суми, трябва да е тъкмо обратното, коментира Богомил Николов от асоциация "Активни потребители".
Още от статията на „Сега"

"И заплахата от евроглоби не озаптява лобизма на управляващите", информира „Сега"
Само година бе нужда, за да сменят управляващите позицията си по още едно ключово обещание, с което спечелиха изборите - да бъдат развалени заменките на земи и гори, които тройната коалиция направи на принципа "кон за кокошка". След като месеци наред имитира битка с облажилите се едри бизнесмени, оня ден ГЕРБ тържествено мина в техния отбор. Доказателството за това е приетият от МС нов проект на Закон за горите, който не само не загатва за разваляне на порочните сделки, но директно дава зелена светлина на едрия бизнес да сече и застроява. Занапред мораториумът ще важи само там, където важеше и преди това - в защитените територии и 2 км ивица до морето.

С други думи, сделките хем не се развалят, хем бизнесът получава нови бонуси - строителни площадки и солидно количество дървесина за продан. А страната ни - сигурна глоба от Брюксел за непозволена държавна помощ. И понеже застрояването ще се предшества от поголовна сеч - може би и глоба за това.

По-скандалното е, че решението на кабинета "Борисов" направо бетонира порочните сделки. Защото дори при евентуалното им разваляне държавата да успее да си прибере обратно терена, той вече ще е застроен. Принципно Законът за собствеността казва, че който е собственик на земята, той е собственик и на постройките върху нея. Но чл. 72 от същия закон е категоричен, че частникът има право да поиска обезщетения за "подобренията", които е направил върху държавния терен. Т.е. да съди държавата да му изплати хотела, с който той е увеличил стойността на имота.
Още от статията на „Сега"

„ЕК започна процедура заради липса на конкуренция на летище София", съобщава „Дневник"
България е нарушила европейското законодателство за свободна конкуренция, като е ограничила силно възможността на фирми да предоставят услуги на софийското летище. Това обяви вчера Европейската комисия, която започна наказателна процедура срещу страната заради проблемите.

Засегнати от монопола са фирми, които предоставят наземните услуги - кетъринг, обработка и пренос на багаж  и гориво, обработка на билети. Според Еврокомисията на софийското летище са наложени твърде ограничителни условия за одобрение на доставчиците на такива услуги, което блокира достъпа на повечето фирми.

Процедурите за подбор на компаниите, работещи на летището, са неподходящи, посочи още ЕК. Третият проблем според комисията е, че доставчиците на услуги нямат адекватен достъп до летищната инфраструктура.

Това е създало монопол на фирмите, предоставящи услуги на най-голямото българско летище. Така България нарушава европейската директива, която гарантира, че всяка фирма има право да се конкурира, за да работи на летищата в ЕС, през които преминават над 50 хиляди тона товари и над два милиона пътници годишно. У нас на тези условия отговаря само софийското летище.

По закон конкурсите за наземни оператори на него се правят от главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГВА), която издава и лицензите на фирмите.
Още от статията на „Дневник"

„НЕК удължава срока на договора с "Атомстройекспорт", съобщава „Класа"
Националната електрическа компания е изпратила писмо до Българския енергиен холдинг с искане да се удължи срокът за строежа на АЕЦ „Белене" с „Атомстройекспорт", заявиха вчера оттам. Договорът с руската компания изтече вчера. Преди седмица пред „Класа" изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов заяви, че се водят преговори за подписване на ново допълнение към контракта, но не уточни подробности.

Първоначалният договор за строителството бе подписан с „Атомстройекспорт" през 2006 г. с обещанието двата 1000-мегаватови блока да бъдат завършени до 2013-2014 г. Изграждането на блоковете трябваше да струва 3.997 млрд. евро, а произвежданият ток да се продава на цена от 3,5-3,7 евро/квтч. В момента руската страна претендира за оскъпяването на проекта от 2006 г. досега заради инфлацията.

Закъснението в строежа на реакторите е факт, както и че строителството вече струва по-скъпо. От правителството все още търсят европейски инвеститори в проекта, след като германската Ер Ве Е (RWE) се отказа от участие през миналата година. За да помогне на държавата в избора на нов инвеститор, се очаква да бъде избран и друг финансов консултант по проекта. Той трябваше да е ясен още в началото на миналия месец, но и там има забавяне в процедурата и неясноти кога ще бъде избран. В момента за това се конкурират Ейч Ес Би Си (HSBC) и консорциум начело с Ротшилд банк.

От руската страна вече обясниха, че са подготвили съдебен иск за близо 2 млрд. лв. компенсации заради забавянето в строежа на АЕЦ „Белене".
Още от статията на „Класа"

"Намалете банковите такси, щом спрем кеша", казва в интервю за „Стандарт" изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов
Г-н Стефанов, през лятото направихте стотици проверки на  заведенията край морето. Какви са резултатите?
- По наши изчисления последните проверки, в които участие взех  и аз, са изкарали на светло над 4 млн. лв. оборот. Но това не е всъщност  основният ефект, който целим. Това, което очаквам, е да научим собствениците по  морето, че освен да правят печалби, за да си купят жълто ламборгини например, те  имат и друго важно задължение - да плащат данъци и осигуровки. Не очаквам  фискален ефект, изразен в милиарди левове, а искам с помощта на моите колеги да  направим така, че да се нормализира целият този бизнес, който от години се  опитва да живее на гърба на данъкоплатците. И за да не бъда голословен, аз го  видях на практика. Популярна черноморска дискотека, която беше отчела приходи от  вход от 10 лв. за целия юли, направи оборот от 100 000 лв. само една нощ. Но аз  съм оптимист. Както футболистите и фолк звездите сега декларират истинските си  доходи и плащат данъци и осигуровки върху тях, с малко повече усилия ще успеем и  със заведенията по морето, а и с всички останали браншове. Макар финансовите  интереси да са наистина сериозни. Трябва да кажа, че като пряк ефект от морските  проверки на НАП данъчната основа на облагаемите с ДДС доставки за август се е  увеличила с над 1 млрд. лв. спрямо същия период на 2009 година. Август е  единственият месец през 2010 г., за който основата е по-голяма спрямо 2009 г. И  това без съмнение се дължи на проверките на НАП по Черноморието и превантивния  ефект, който оказват върху търговците.

Много от заведенията крият стотици хиляди лева оборот.  Необходими ли са по-строги санкции, като запечатване на заведението и  конфискуване на цялото му имущество?
- Анализите ни сочат, че над 70% от търговците в България крият  обороти, като годишно загубите на хазната само от малките търговски обекти се  изчисляват на около 20 млн. лв. Според мен, проблемът с укритите приходи може да  се реши само по един начин. Първите стъпки в тази посока вече са направени. От  догодина започва поетапно свързване на касовите апарати с информационната  система на НАП. Имаме подкрепата на правителството и за забраната на кешовите  разплащания. Убеден съм, че с приемането на тези две мерки проблемът с  укриването на приходи ще се реши на 90%. Останалата част от задачата е затягане  на контрола, което вече правим. Затварянето на търговски обекти за системни  данъчни нарушения е много добра мярка, особено в ситуацията на повсеместно  укриване на данъци. Ще я коментираме на политическо ниво съвсем скоро.

Колко луксозни автомобила край морето сте набелязали, за да  проверите собствениците им?
- Колегите са подготвили списък от над 600 луксозни коли, чиито  собственици ще проверим. Все още сме на етап първоначално събиране на  информация, списъкът ще се допълва през следващите седмици. Може също да се  окаже, че част от притежателите на колите вече са попадали под нашето внимание  по някоя от другите ни кампании. За детайли и резултати все още е рано да се  говори. Но трябва да ви припомня, че ревизиите на собствениците на бентли и  други луксозни марки установиха укрити данъци за 16 млн. лв.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Усвоихме 1,3 млрд. лв. от европарите", казва в интервю за „Монитор" министърът министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев 
Министър Дончев, оказа се, че България трябва да плаща глоба заради САПАРД. Как се стигна до това?
­ Европейската комисия налага 13 млн. лв. глоба на България за 2008 г. заради забавяне от предишното правителство при изпълнение на екшън плана за размразяване на парите по програма САПАРД. Причина - нерегистрирани и ненавременно докладвани нередности по проекти от САПАРД. Ключово условие за отблокиране на спрените средства по програма САПАРД през септември 2009 г. бе вписването в книга на длъжниците на 98 фирми с проекти по САПАРД, разследвани от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и Върховната касационна прокуратура (ВКП). В рамките на целия период на прилагане на програма САПАРД са одобрени и подписани договори по 3509 проекта, като общата стойност на одобрената субсидия по тях е в размер на 1 375 603 321,60 лв. От тях към 31 декември 2009 г. по програмата са изплатени всички коректно изпълнени, реализирани в определения срок и отговарящи на заложените изисквания и процедури 2602 проекта. Общо усвоените средства по САПАРД са 877 976 450,76 лв.

Как ще коментирате поредната рокада в кабинета ­ смяната на здравния министър проф. Борисова?
­ Занаятът на политика следва жестоки правила. Няма значение какъв си, какво правиш и мислиш. Имат значение резултатите и доверието. Само това... А за да си силен в действията си политик, не трябва да те е страх от края. Трябва да действаш така, сякаш ще носиш отговорностите за управлението през следващите 20 години, но да си готов да си тръгнеш след минута. Втренчването в рамките на политическия мандат ражда къси и понякога безпринципни решения, стремежът към дълговечна политическа кариера - нерешителност и отстъпчивост. В никакъв случай нямам предвид проф. Борисова.

Според последното изследване на НЦИОМ вие сте най-проспериращият по рейтинг министър - с 8% ръст. Ласкае ли ви това?
­ Най-важно е да има ефект от работата ми, а ефектът не е цифрата на рейтинга. Нито обезателно е цифрата на разплатените пари. За съжаление резултатът от работата ми ще се види чак през 2015 г. При всички случаи обаче обществената подкрепа, която имам, е изключително важна. Не персонално за мен. Тя значи на първо място намаляване на недоверието на българина, че европейските пари значат нещо и че отиват там, където трябва. Щом 8% повече българи са повярвали, че европейските пари се движат, това ме ласкае. Най-важно е каква оценка си поставям вечер, като се погледна в огледалото.

Каква оценка си поставяте най-често?
­ Зависи от деня.
Още от интервюто на „Монитор"