Данните показват, че ръстът в производството, измерен спрямо час, в САЩ е спаднал под нивата на ЕС и Япония. Въпросният спад поражда очаквания, че Федералният Резерв на Щатите няма да може да си позволи да намали лихвените равнища в момент, когато икономиката на САЩ се е забавила.
За 2006 производителността на труда в САЩ е нараснала с 1.4%. Това ниско за американската икономика равнище се съчетава с бързо нарастване на заетостта.
Гейл Фослър, главен икономист на Conference Board, е казала за Financial Times, че спадането на ръста на производителността в САЩ не изглежда циклично или резултат от по-слаби приходи в сферата на услугите. Тя е споделила „притеснения за дългосрочното въздействие на производителността върху информационната и комуникационна технология".
Ако слабият ръст на производителността продължи, това значи че икономиката на САЩ работи близко до капацитета си и възможността на Fed да намали лихвените нива е ограничена.
По-добрите данни за американската икономика от тази година, макар и съчетани с информация за забавяне в икономическия потенциал на САЩ, през последните седмици доведоха до пазарни очаквания за смъкване на лихвата.
Сега обаче намаляване на официалните лихвени нива по време на срещата на Fed през май се преценява само около 10% вероятно.
За последните три години производителността на труда в САЩ неизменно спада и сега е на ниво на половината на това през 2002 и 2003. За сметка на това производителността на труда в Япония се покачва.
За Япония производителността за 2006 е била 2.5%, като факторите са експортни. Засилената търговия с Китай и запазването на повечето от традиционните търговски дестинации дадоха нов импулс в търсенето на японските производителни умения.
Европа значително е подобрила изпълнението по отношение на продуктивността и от 2000 насам това е първата година с по-значителен ръст на производителността на труда в ЕС.
Обаче подобренията в Скандинавските страни и Германия се балансират от продължаващата слабост в Южна Европа. Там ръстът най-често се генерира от по-висока заетост, отколкото от подобряване на ефективността (най-характерно за икономиките на Испания, Италия и Португалия).
От Conference Board са изчислили, че производителността на труда в развиващите се пазари на Китай, Индия и Източна Европа продължава да се увеличава с бързи темпове, насърчавана от фалирането на ниско-ефективните компании и от преместването на големи масиви работна сила от относително неефективното земеделие към производството.
Производителността на труда за 2006 в Китай е 9.5%, в Индия е 6.9%, а в новите 12 членки на ЕС - 4.1%.
Шуменец
на 23.01.2007 в 13:38:29 #4Наистина некоректно написано. Говорим се за ръст в % на призводителност спрямо предходна година, а не производителност 9% ?!? По заглавието човек ще рече, че имаме понижение на производителността на труда. Информацията в статията е обаче ясна - ръста на производителността в САЩ е по-малък от очаквания. Ако бяхме 1987 г. в Работническо дело можеха да измислят и още по страховито заглавие - примерно колапс на американската икономика или нещо свързано с варварската експлоатация на работниците довела до тези трагични данни за загниващата американска икономика. Истината е че хората си гледат интереса, бизнеса и парите и ако видят че има и най-малко забавяне в бързо въртящият се механизъм на икономиката им, веднага бият тревога и вземат мерки. Нормално е. И аз да съм американски богаташ с 5-6 милиарда $ носещи ми месечно примерно по 10 милиона $ чиста печалба, ами и аз ще искам да се вземат мерки ако вместо 11 милиона се очертава да взема 10,5 милиона другия месец...
MITTAG
на 23.01.2007 в 13:38:19 #3някой май го е яд на нещо
ianchefff
на 23.01.2007 в 12:47:11 #2"Производителността на труда за 2006 в Китай е 9.5%, в Индия е 6.9%, а в новите 12 членки на ЕС - 4.1%..." ?????????????? T.e.? Aман от некадърни преводачи, джурналя и прочие, разбираш ли....
infp
на 23.01.2007 в 10:19:26 #1Може ли да предложа да си оправите заглавието: не производителността е спаднала, а нейният ръст. Както сами пишете, производителността се е повишила с 1.4%. Спаднала производителност би било доста лоша новина.