Родината ни, наред с Хърватска и Турция, бе определена като „оазис за хора, приключили трудовата си дейност". Това е определение на германския седмичник Виртшафтсвохе, цитиран от Дойче Веле в обзорен материал на няколко публикации по темата.

От него разбираме не много изненадващия, но заслужаващ внимание факт, че все повече граждани на ЕС купуват имоти и се заселват в България.

Германските пенсионери представляват основна група на инвеститори в недвижими имоти. Причината е проста - изнасянето в България позволява на човек с рязко намалял доход и покупателна способност в родината си да запази нивото си на жизнен стандарт.

Влизането на страната ни в Европейската общност очевидно е оказало необходимия ефект върху административните пречки и начина на възприемане на страната ни. Пример, илюстриращ това твърдение, дава опитът на посредническата фирма Дийче. Докато до преди година в нея са постъпвали едва по две-три запитвания на германци дневно, в момента тя получава до 50 такива.

Германците предпочитат имотите около големите градове край морето. Все още обаче богати немци, заселили се у нас няма - повече от хубавите вили по крайбрежието принадлежат на българи.

Островитяните, били те потенциални инвеститори и посредници, сякаш се съгласяват с оценката на германските пенсионери. Разликата при двете народности е, че островитяните имат предпочитания към вътрешността на страната.

В тази връзка британската агенция за недвижими имоти „Бългериън Дриймс" препоръчва София.

Инвестицията в столицата според агенцията е изключителен избор по няколко причини. Не на последно място естествено е фактът, че цените на недвижимото имущество скачат с до  22 процента годишно. Освен това те посочват, че София се намира само на час път от ски-курортите Пампорово и Банско (което, както знаем,е спорно). Населението на града непрекъснато расте, а безработицата е под два процента, което са допълнителни аргументи за сигурността в столицата.

Въпросът къде остава на нашите съотечественици да отидат при пенсиониране за да запазят жизнен стандарт остава отворен.