"Разнобой между БСП и Чобанов", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Разнобой между БСП и финансовия министър Петър Чобанов се очертава при формирането на бюджета за 2014 г. Като всеки ковчежник Чобанов държи строга дисциплина. БСП отсече, че няма да отстъпи от четири обещания - увеличаване на минималната работна заплата на 340 лв. от 1 януари, с нея да растат майчинските, замразяване с 1 г. на стажа и възрастта за пенсиониране, както и връщане на швейцарското правило за излизане в пенсия. Шефката на социалната комисия в парламента Корнелия Нинова отрече с изявлението си червените да дават сигнал към правителството, нито към партньорите си във властта от ДПС. По повод отказа на Чобанов да отмени данък лихва, станал известен като "налога Дянков", Нинова отбеляза, че БСП остро възрази срещу приемането му, но в предизборната си програма не е поела ангажимент да го отмени. Неведнъж соцлидерът Сергей Станишев обаче е давал обещание, че налогът ще падне. Вчера на заседание на тристранката Чобанов обяви, че финансовото министерство няма да се откаже и от данъка върху лихвите по депозитите. Срещу налога са и синдикатите, и работодателите. "Бюджетът разчита на 90-те млн. лв. приходи от него догодина, които може да бъдат насочени към други сфери като образование", посочи Чобанов. И обясни, че семейното подоходно облагане остава за втората половина от мандата на правителството.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Данък лихва остава и догодина", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Данъкът, с който се облагат доходите от лихви по депозити, няма да бъде отменен през следващата година. Това стана ясно от думите на финансовия министър Петър Чобанов след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество във вторник. От данъка през следващата година се очакват 90 млн. лв. приходи, които според министъра може да се използват за образование.
Семейно подоходно облагане през следващата година също няма да има въпреки настояването на синдикатите. Чобанов обаче остави вратичка, че данъчното облекчение за млади семейства с ипотечни заеми може и да не отпадне, както се предвижда в момента.

"Виждаме, че преференцията за младите семейства има доста голяма подкрепа. Към момента ние сме по-скоро за отмяната й от гледна точка на това, че не смятаме, че тя функционираше оптимално, но като цяло сме отворени в рамките на времето, което остава, да обмислим подобряването й, може би разширяването й по посока на чуждестранни лица", каза министърът.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Махат половината таксита в София. Шофьорите: Излизаме с камъни" е заглавиe от в. "Труд"
Да бъде въведен лимит на броя на такситата в София. Такова предложение за промяна в наредбите на общината ще внесе за обсъждане в градския парламент съветникът Вили Лилков (ДСБ). Според него при дискусиите трябва да участват и представители на браншовите организации.
5641 жълти коли са получили разрешителни за превоз до края на август т. г. Те плащат на общината годишно по 50 лв. за правото да возят пътници. Приходите от таксата през 2012 г. са 225 890 лв. "Излиза, че се плаща за около 4500 автомобила, а ако питате превозвачи, такситата са 7000-8000", коментира Лилков.
Той смята, че жълтите возила трябва да се ограничат по световните стандарти - до 3 промила спрямо броя на населението. Или при 1,2 млн. столичани - 3600 коли. Сега общината няма лимит на броя на такситата и разрешителни се вадят за колкото автомобила поискат фирмите.
Прочети още от в. "Труд"

„БСП: Минималната заплата става 340 лева от 1 януари", пише в. „24 часа"
Продължаваме да държим на нашите социални ангажименти. И ще акцентираме върху точките, заложени в предизборната ни програма. Това заяви соцдепутатката Корнелия Нинова на пресконференция.
„Първата стъпка ще е от 1 януари да се замрази стажът и възрастта за пенсиониране. Въвеждане на швейцарското правило за индексиране на пенсиите - 50% инфлация - 50% ръст на заплатата. Втората стъпка - увеличаване на минималната работна заплата - ангажиментът ни е тя да стане 450 лева до края на мандата. Ние предлагаме това увеличение да стане от 1 януари с първа стъпка - 340 лева", поясни Нинова.
"Ангажиментът на БСП е за увеличение на детските надбавки от 35 лв. на 50 лв., с ревизия на подоходния критерий. Със сигурност ще има увеличение на детските надбавки от 2014 г. от 1 януари. За децата с увреждания, се предвижда да бъдат увеличени средствата така, че плащанията към тях да представляват 70% от минимална работна заплата. От тези социални ангажименти няма да отстъпим, ще водим разговори със синдикати, неформални организации, социален съвет, тристранен съвет", каза още Нинова.
Прочети още от в. „24 часа"

"БСП иска отмяна на забавачката за 5-годишните" е водещo заглавиe на в. "Сега"
БСП лансира вчера поредните идеи в областта на образованието, по част от които има сериозно разминаване между соццентралата и разбиранията на просветния министър проф. Анелия Клисарова. Социалистите ще предложат задължителната предучилищна подготовка за 5- и 6-годишните деца да се провежда само в детските градини, а не и в училищата, каквато възможност се допуска и в момента. Дори стигат по-далеч - в годината, в която изтече гратисният период и двугодишната подготовка преди постъпване в училище, да стане задължителна, БСП ще мисли дали тя да не отпадне за 5-годишните.

Намеренията за промени в областта на образованието вчера обяви шефът на просветната комисия в парламента Ваня Добрева, която представи приоритетите на соцпартията в областта на образованието. "Сегашната законова разпоредба трябва да се преосмисли, тъй като допуска малчуганите да учат с 19-годишни ученици, ако се подготвят в училищата", мотивира нуждата от промяна Добрева. По-късно пред "Сега" тя уточни, че само ще поставят темите на обсъждане и ако се окаже, че сегашната система е работеща, няма да я променят.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"По-тънки сметки за парно тази зима" четем на първа страница във в. "Монитор"
С между 8 и 31% по-ниски сметки за парно трябва да плащат тази зима топлофицираните българи в сравнение с миналата. Тази сметка обаче е вярна само ако абонатите запазят потреблението си като миналогодишното. Както и ако температурите тази зима са съпоставими с тези през миналата.
Председателят на регулатора Анжела Тонева съобщи вчера, че от 1 октомври, когато започва новият отоплителен сезон, цената на парното няма да се променя. Причината е, че на сегашното си ниво от 630 лв. на 1000 куб. м (без ДДС и акциз) се запазва и газовата тарифа, стана ясно на откритото заседание в ДКЕВР по въпроса. Шефът на „Булгаргаз" Димитър Гогов дори допусна, че от началото на 2014 г.
цената на природния газ може да намалее леко но по-реалистично според него е тя да се запази. Това означава, че и от 1 януари до 30 март парно тарифите ще останат непроменени.
Така ще се окаже, че от юли 2012 досега имаме три намаления на цената на топлофикациите - през юли 2012 г., от 1 януари 2013 г. и от началото на април.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Държавата слага таван на цените за поддържане на пътищата", пише в. "Сега"
Драстичните разлики в цените, по които държавата плаща за поддържането на пътищата в различните области, би трябвало да бъдат стопени с новите търгове. В тях пътната агенция ще сложи таван на цените за единичните дейности като ремонт, зимно чистене и др., съобщи вчера регионалният министър Десислава Терзиева.

Търговете ще са в 27 области и ще разпределят средствата за поддържане на 20-те хиляди километра републиканска пътна мрежа. Сегашните договори изтичат през следващата година, а новите ще са четиригодишни и ще важат от 2015 г. Освен това някои дейности по поддържането на пътищата като поставянето на знаци и маркировка ще бъдат отделени от основния търг. Те ще бъдат възложени на шест фирми - по една във всеки от шестте региона в страната, обясни шефът на пътната агенция Стефан Чайков. Така според него ще се осигури достъп и на малки фирми.
Прочети още от в. "Сега"

„Цифровизацията и пощите са топ проблемите в транспорта", пише в. "Капитал Daily"
Проблемите около цифровизацията засенчиха оперативна програма "Транспорт", а "Български пощи" - БДЖ. Така може да бъдат обобщени първите 100 дни на транспортния министър Данаил Папазов, който представи резултатите от старта на управлението си и начерта краткосрочната посока на движение. Или проблемите са все едни и същи, тъй като не се решават веднъж завинаги. Просто тяхната приоритетност се променя.

Смущения в ефира

Министърът съобщи, че до момента са раздадени 114 000 ваучера и над 75 хиляди декодера за цифров сигнал. Аналоговият сигнал спира на 30 септември. Ден по-рано обаче председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков съобщи, че между 350 и 1 млн. българи може да останат без телевизия след тази дата, тъй като лицензите за мултиплекс мрежите на НУРТС предвиждат покритие от 85% и 95% от населението на България. Това са хора, които живеят предимно в крайните гранични зони и планинските местности. "Покритието е доста по-голямо в сравнение с други европейски страни", обясниха от министерството, като след спирането на сигнала ще бъде направен анализ на проблемните места, за да се предложи адекватно решение за излизане от ситуацията.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Наши строители стъпват на пазара в Средна Азия"
, четем във в. "Монитор"
Водят се разговори български фирми да участват в търгове за големи проекти в Казахстан, Таджикистан и други страни от Средна Азия и държавата ще ги подкрепи в навлизането на тези пазари. Това съобщи вчера по време на строителен форум в София вицепремиерът Даниела Бобева.
Според нея основен проблем у нас е неплащането и неиздължаването от държавата,
довело до сериозна криза в строителния бранш
Сред мерките за подобряване на бизнес средата на правителството вицепремиерът открои това, че държавата е започнала да се издължава на фирмите. Бобева посочи, че значителна част от тези плащания са насочени към строителния сектор, особено по средства по обществени поръчки.
Вицепремиерът припомни, че принципът ¬ до 30 дни плащане, е залегнал в програмата на правителството и се опитва да спазва този срок. Тя каза, че ще има промени в Закона за ДДС по отношение на малките фирми и добави, че проектът на закона е на сайта на МФ. Тя изрази надежда тази мярка да намали междуфирмената задлъжнялост и да мотивира малките фирми да излязат от сивия сектор.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Заради мини "Марица-изток" местят шесто село в Тракия", пише в. „24 часа"
До 2018 г. на мястото на днешното радневско с. Бели бряг трябва да копаят въглища роторни багери, а селото да бъде заличено от картата на България. Заради
настъплението на мини "Марица изток" по същия начин досега са изчезнали 5 други села в сърцето на Тракия - Търговище, Овчарци, Голяма и Малка Детелина и Гледачево.
По-нататък в годините до 2050-2060 г. същата съдба очаква и Трояново, Любеново и Рисиманово. България има опит по изселване на селища, но за първи път това трябва да стане в условията на пазарна икономика. През годините на плановата икономика държавата е имала решаващата дума за детайлите по изселването.
"Тогава всичко е ставало с решения на МС, сега няма подобен документ", казва Желязко Желязков, председател на инициативния комитет на хората от Бели бряг, които се борят изселването им да стане при по-приемливи условия.
Желязков показва подписаното от тогавашния премиер Гриша Филипов решение на МС от 17 март 1982 г. за изселването на Гледачево и Овчарци, което трябвало да завърши до 31 декември 1987 г. То ограничава хората да се преместят само в чертите на тогавашните Раднево и Гълъбово, след като имотите им бъдат отчуждени и заплатени.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Връщат патентния данък за такситата", пише в. "Стандарт"
Идеята на таксиметровия бранш да бъде върнат патентният данък за жълтите коли напълно се подкрепя от Министерството на транспорта. Това заяви министърът на транспорта Данаил Папазов по време на отчета на извършеното от екипа му през първите 100 дни управление. Според Папазов идеята е данъкът да бъде различен за отделните общини и да се предплаща за всяко тримесечие. Патентният данък може да изкара таксиметровата дейност от сивата икономика, но за целта трябва да бъде одобрен от финансовото министерство, каза Папазов. Идеята за връщането на патентния данък беше лансирана още през април 2012 г. Сегашната практика е в началото на всяка година нови таксиметрови фирми да влизат с разрешителни, а в края да изчезват, като хазната губи пари. С патентния данък ще спрат опитите за укриване на обороти, а всяко такси ще излезе на улицата, след като си е платило налога. С цел намаляване на корупцията в автомобилния бранш ще се премахнат 8 междинни звена в ИА "Автомобилна администрация" (ИААА), заяви Папазов. Времето за извършването на услугите в ИААА ще се намали, като по подобие на издаването на лични карти се плаща за нормална, бърза и експресна услуга - за 30 дни, 7 дни и няколко часа.
Златната акция на държавата в БТК със сигурност отива в частни ръце, обяви министърът.
Прочети още от в. "Стандарт"