По-агресивната и настъпателна позиция на кандидата на Републиканците за нов президет на САЩ - Ромни доведе до негова победа на провелия се рано тази сутрин първи от трите ТВ дебата с настоящия президент - Обама преди изборите на 6-ти ноември. По този начин Ромни отново се върна в "играта" за надпреварата за Белия Дом.

Моят приоритет е да се създадат повече работни места. Това заяви в първия президентски дебат кандидатът на Републиканската партия Мит Ромни.

Събитието се проведе в зала в университета в Денвър.

Той се зарече неговата данъчна политика да не води до увеличаване на дефицита.

Трябва да подкрепим хората да работят за Америка. Трябва да се прекъсне порочния кръг икономиката да се забавя спрямо миналата година, както това беше през миналата 2011 г. спрямо предходната и т.н. Обама обеща да съкрати дефицита, но го удвои, атакува опонента си Ромни. В своя защита президентът се защити, отбелязвайки че парите са били изхарчени предимно за образование и здравеопазване.

Ромни го контраатакува, че стъпките са довели до фалит на фирми. Повече данъци ще имаме, когато повече хора работят. Работещите плащат данъци, отбеляза Ромни.

Барак Обама упрекна своя републиканския съперник, че отстъпва от плана си за големи намаления на данъците.

Президентът се опита да защити политиката си, припомняйки че той е поел властта в разгара на кризата, но е успял да създаде 5 млн. работни места. Ромни обаче контрира, заявявайки че той ще създаде 12 млн. работни места, ако спечели изборите.

„Преди 18 месеца Ромни се застъпваше за този данъчен план, а сега- пет седмици преди изборите, той твърди, че неговата голяма дръзка идея „не е толкова важна", заяви Обама, след като републиканецът отхвърли твърдението, че неговите планове биха увеличили американския бюджетен дефицит.

Барак Обама призова за "икономически патриотизъм", докато републиканците претендент Мит Ромни каза, че е необходим нов.

"Америка е най-добре, когато средната класа е най-добре", заяви Обама в отговор на първия въпрос, който центрира върху създаването на работни места.

Ромни обаче заяви, че Обама отново вади същите идеи от преди години, и те не са успели да свалят високата безработица.

"Трябва да тръгнем по друг път", каза Ромни.

Анализатори отчитат, че Ромни много по-активно от Обама е търсел контакт с публиката. След като президентът поздрави съпругата си за годишнината от сватбата, то неговият опонент не пропусна да го поздрави за романтичния жест да празнува с републиканец своя семеен празник.

На Обама му липсваше харизмата, смятат анализатори. Ромни не пропускаше да репликира и напада Обама.

По материали на www.News.bg

По-настъпателните действия на Ромни и отбранителната сравнително вяла позиция на настоящия президент Обама определено подействаха като "допинг" за кандидата на Републиканците след първият от трите ТВ дебата между двамата преди президентските избори в САЩ на 6-ти ноември. Според проучване на CNN/ORC веднага след проведеният дебат рано тази сутрин, цели 67% от регистрираните избиратели в САЩ наблюдавали дебата посочват, че Мит Ромни е спечели първия директен сблъсък на мнения и идеи с Обама, като едва 25% от избирателите смятат, че настоящият президент е излязъл победител.

След този първи дебат, във www.Intrade.com сайтът за приемане на залози относно крайният победител в президентската надпревара в САЩ последва рязък спад от над 11% на вероятността за крайна победа на изборите на Обама, като сега тази вероятност се оценява на все още много високите 65.7%, но под 76.5% така вероятност пред този първи дебат между двамата кандидат-президенти. Шансовете Мит Ромни да бъде следващият президент на САЩ пък скочиха с около 30% след дебата и вече се оценяват на около 33.7%.

В официалните допитвания на общественото мнение обаче, Обама все още има прилична преднина с 3% до 6%, като според последни проучвания, 49% биха гласували за настоящия президент спрямо 45% за кандидата на Републиканците - Мит Ромни.

Влизането отново в "играта" за президент на Ромни след като през летните месеци и началото на есента той сякаш вече беше загубил битката с Обама помогна и за известно покачване на фючърсите на трите основни американски фондови индекса (DJIA, S&P500 и Nasdaq100), който сега покачват с 0.35%-0.45%, което изглежда логично с оглед на факт, че все пак Мит е от една от "белите якички" на Wall Street.