3/4 от руските оръжейни лицензи ще отпаднат от българското производство заради моралната си старост. Това съобщи изпълнителният директор на ВМЗ ­ Сопот Иван Иванов, цитиран от бизнес портала на Стара Загора.

Сред тях са лицензите за зенитните ракети и някои зенитно ракетни установки. Връщаме им лицензите и няма за какво да преговаряме с "Рособоронекспорт", каза той.

За останалите лицензи ще се преговаря поединично за всяко изделие как да се плаща правото за производството му и каква да е стойността на таксата или роялти отчисленията, добави Иванов.

В коментар за постоянните претенции към държавата ни по отношение на руските оръжейни лицензи Иванов посочи, че спорове за тези разрешителни има дори в самата Русия и такива претенции са отправяни и към самата "Рособоронекспорт".

Според него е странна претенцията към България за АКМ, която никога не е била усвоявана в българското производство, а не е записана АК-47. Но дори и да беше, АК-47 въобще не патентована, посочва Иванов.

Според него интересна ниша за износ на български боеприпаси е Афганистан. Страната навремето е била оборудвана с произведени в България стрелкови оръжия, които се нуждаят от доставки.

До края на октомври ще бъде създадено съвместно предприятие „Терем океания криейшъм" за производство на композитни материали, съобщи министрът на отбраната Веселин Близнаков.

Подготвя се и споразумение между Терем „Георги Бенковски" и РСК „МиГ" за извършване на ремонт на изтребителите МиГ 29. Стойността на ремонта ще е 10 млн. лева, допълни Близнаков.