„Съкровище на плажа", четем от първата страница на „Стандарт"
Съкровище на тракийски цар бе открито край Синеморец. Воденият от Даниела Агре екип археолози изрови делва с 200 сребърни монети. Тя била скрита в скалите до основите на една от кулите на двореца на владетеля Кортодзунтос.
Специалистите правели разкопки в останките от палата. Там открили гърнето с парите, което било запечатано с олово и закопано в тайник. Имането тежи над 4 кг, а монетите са в много добро състояние и с голям номинал, коментираха археолози. За времето си те са били огромно богатство. Парите били в обращение през III век преди Христа и най-вероятно тогава са били скрити. Новината за находката подлуди иманярите. Те се канят да преровят целия район в местността Голата нива, където се намира древната крепост, научи "Стандарт".
Още от статията на „Стандарт"
„Референдум през пролетта ще реши съдбата на АЕЦ "Белене", съобщава от първата си страница „Сега"
България е на път да проведе първия в историята си референдум, иницииран от гражданите, и той ще е за съдбата на АЕЦ "Белене". Вчера регионалният министър Лиляна Павлова обяви, че проверката на ГРАО е потвърдила валидността на 543 639 от общо около 770 000 подписа. Подписката бе инициирана от БСП, а въпросът, по който левицата настоява за общонародно допитване, е: "Да се развива ли атомна енергетика в България чрез изграждането на ядрена централа на площадката в Белене". По закон Народното събрание е задължено да приеме решение за произвеждане на национално допитване, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, съдържаща подписите на не по-малко от 500 000 български граждани с избирателни права.
От обясненията на Лиляна Павлова стана ясно, че са проверени общо 717 021 подписа. В 137 000 от тях имало сгрешени лични данни, 28 000 души са се подписали повече от един път, 2200 са под 18 години, 1300 не са български граждани, 3000 са лица, които са починали и т.н.
Председателят на парламента Цецка Цачева заяви, че предложението за референдума вече е разпределено на комисиите по правните въпроси и по регионалното развитие. Според предвидената в закона процедура комисиите трябва да излязат със становища в рамките на един месец и да изготвят проекторешение, което ще се представи на парламента. Депутатите ще могат да редактират въпроса, без обаче да променят смисъла му. Три месеца след като предложението е внесено НС трябва да приеме решение по него, а президентът трябва да го насрочи до един месец от обнародването му. Датата не може да е по-рано от два и по-късно от три месеца от обнародването на решението на НС, което означава през април.
Още от статията на „Сега"
„Рестарт на харчовете за "Белене", пише „Труд"
Парламентът и правителството все още не са размразили официално проекта "Белене", но Националната електрическа компания (НЕК) вече даде рестарт на харчовете за централата. Вчера НЕК обяви обществена поръчка за консултант, който трябва да оцени активите и пасивите на проекта, така че да бъдат отделени от дружеството. Потърсени за коментар от НЕК не бяха открити до редакционното приключване на броя.
Конкурсът е обявен два дни след като се появи потенциален частен инвеститор за централата. Сумата, която НЕК смята да плати на оценителя, е 600 000 лв. с ДДС, а срокът за изпълнение е два месеца. Документи за участие се приемат до 29 октомври, като до поръчката ще се допускат само тези кандидати, които имат над 1,5 млн. лева оборот за последните три финансови години.
Междувременно икономическият министър Делян Добрев изпрати в петък писмо до Департамента по енергетика на САЩ (енергийното им министерство), с което иска информация за "Глобал пауър консорциум" - дружеството кандидат за втората АЕЦ. В сряда Добрев заведе представители на консорциума в парламента, където бяха обявени инвестиционните им намерения.
Според събраната досега информация от икономическото министерство "Глобал пауър консорциум" е със седалище в Ню Йорк и главният акционер в него е регистрираната в офшорния щат Делауеър "Куантум груп". Добрев е поискал информация и за това дружество. Както "Труд" писа, досега "Куантум груп" е имала общ бизнес с компанията на шефа на Българския атомен форум Богомил Манчев - "Риск инженеринг". Самият той обяви, че е довел инвеститорите.
Още от статията на „Труд"
„Сканират боклука на софиянци", съобщава от първата си страница „Монитор"
Столичната община ще мери боклука, който изхвърлят жителите на три столични района. Това съобщи заместник-кметът по екологията Мария Бояджийска. Единият от районите ще е с къщи, вторият с жилищни комплекси, а третият - в централната градска част, където има много фирми и административни сгради. Ще се мери не само колко килограма изхвърля всяко домакинство, а и какво точно отива в контейнерите - каква част от отпадъка е биологичен, стъкло, пластмаса, хартия и т. н.
Целта на пилотния проект е да се определи нов начин на определяне на такса смет в столицата. Сега гражданите плащат 1.6 промила върху данъчната оценка на имотите, а фирмите 10 промила върху отчетната стойност. „Юридическите лица внасят 60-70% от общата събирана сума за такса битови отпадъци, а генерират под 30% от сметта. В дългосрочен план трябва да се премине към принципа замърсителят плаща", обясни Бояджийска. Годишно от такса смет в София се събират над 150 млн. лв., които се използват за почистване на столицата.
Пилотният проект за меренето на боклука ще започне през 2014 г. и ще продължи 2 години. През този период няма да се променя начинът на определяне на такса смет, т.е. най-рано това ще стане през 2016 г. „Проектът ще продължи 2 години, защото има месечна и сезонна промяна в количеството и вида на изхвърления отпадък", обясни Мария Бояджийска.
Районите, в които ще се прави пилотният проект, ще бъдат определени от работна група, в която участват експерти от кметството, министерствата на екологията и на финансите, сдружението на общините и външни експерти. Преди началото на експеримента от кметството ще направят разясняване.
Още от статията на „Монитор"
„Ръстът в икономиката е заради по-добрата събираемост на косвените налози", информира от първата си страница „Класа"
Според отчетеният през първото полугодие на тази година 0.5% ръст на БВП се дължи преди всичко на по-добрата събираемост на косвените данъци, а не на по-висока добавена стойност, която по съпоставими цени намалява с 0.2-0.3% на годишна база, съобщиха от камарата след среща с мисията на МВФ у нас в петък. „Реализираният растеж е без дългосрочни ефекти и продължава да е крайно незадоволителен", подчерта изпълнителният председател на камарата Божидар Данев. По същия начин стои и въпросът за инвестициите, и в частност - чуждестранните инвестиции, които драстично намаляват през последните години, а и в качествено отношение не са насочени към иновации и производство, а най-вече към сферата на услугите.
В експозето си Божидар Данев посочи, че България се е придвижила в класацията на Световния икономически форум за конкурентоспособност за 2012 г. от 74-то на 62-ро място, но този положителен тренд се дължи най-вече на макроикономическата стабилност (31-во място), докато внедряването на нови технологии, бизнес средата, качеството на образованието и квалификацията, както и ефективността на институциите все още се оценяват негативно.
Делът на иновациите в износа е едва 6%, а износната ни листа включва основно суровини и продукти с ниска добавена стойност (в т.ч. минерални горива и масла, мед и медни изделия, маслодайни семена и плодове, зърнени храни и др.). Освен това, има трайна тенденция на ръст в потреблението на основни храни от внос. Положителен момент е засиленият интерес към българското електрическо и електронно оборудване, както и към машиностроенето. Сред причините за твърде „неиновационния" износ е липсата на ефективна иновационна политика, вкл. ниски разходи за иновации и едва 2% усвояване на средствата за иновации по ОП „Конкурентоспособност" (към 30.08.2012 г.).
Още от статията на „Класа"
"Всеки четвърти беден, живее с под 273 лв.", информира „24 часа"
Социалното неравенство у нас се увеличава. 22,4 на сто, или 1,683 млн. души от населението, живеят под линията на бедност, която за 2010 г. е изчислена на 273,30 лв. месечно, съобщи вчера Националният статистически институт. Година по-рано при по-висок размер на границата за бедност от 295 лв. българите, които са мизерствали, са били 1,565 млн.
Разликата между доходите на най-бедните и най-богатите 20% от населението се увеличава. При изследването на статистиката през 2010 г. тя е била 5,9 пъти и скача на 6,1 през 2011 г. Влошава се и т.нар. коефициент на Джини, който мери социалното разслоение в доходите. По предварителни данни през 2010 г. 43,6% от хората са живели в материални лишения, като за 2009 г. този дял е бил 35 на сто.
7,7% от българите са работещи бедни. Те са най-много при хората с начално и основно образование. От висшистите само 1,2 на сто работят, но са под линията на бедност. Всеки трети пенсионер разполага с под 273,30 лв. на месец. Рискът от бедност сред работещите жени е по-нисък от този при мъжете.
Още от статията на „24 часа"
"Картофите поскъпват двойно до масата", четем в „Стандарт"
Търговци надуват цената на картофите. Докато стигне от нивата до трапезата, килограмът скача двойно. В момента фермерите продават на 45 ст., за колкото са изкупували стоката им и миналата година. На борсата обаче цената достига 70 ст., а в магазините българското производство се продава за близо лев за кило. Търговците, които купуват директно от производител, без да минават през борсата, продават поне за 90 ст. Това разказа за "Стандарт" шефът на Националната асоциация на производителите на картофи Венцислав Каймаканов. В същото време стопаните отчитат изключително ниски добиви при увеличени разходи за производство. Заради сушата през лятото реколтата на места е намаляла до 70% в сравнение с миналата година. В същото време разходите за обработка на декар нива, засадена с картофи, са между 700 и 900 лв., разказа Каймаканов.
Сумата варира в зависимост от почвата и допълнителните условия като възможност за напояване например. Заради ниските изкупни цени картофопроизводителите очакват да натрупат сериозни загуби през тази година.
Още от статията на „Стандарт"
„Брюксел спря екопроекти, свързвани с депутат на ГЕРБ", разкрива „Сега"
Европейската комисия е спряла временно два проекта по ОП "Околна среда" заради съмнения за обслужване на частни интереси. В епицентъра на скандала отново попада депутатът на ГЕРБ Емил Димитров заради проект на община Етрополе за развъждане на елени и глухари. Комисията разследва и проект на община Сапарева баня, за който се подозира, че цели с обществени средства да обслужи бизнес интереси по прокарване на ски проекта "Паничище - Езерата - връх Кабул", алармираха от коалиция "За да остане природа в България".
За проверките се разбра покрай внесено през юли питане от евродепутата от групата на "зелените" Никос Хрисогелос. Хрисогелос твърди, че двата проекта преследват частни интереси и отпускането на финансиране за тях е в нарушение с правилата на ЕС. "Проектът в Етрополе финансира възстановяването на два вида, които не са предмет на защита в нито една от зоните по Натура 2000 в района - благородния елен, който е извън директивата на ЕС за застрашените видове, и глухаря. В същото време една трета от територията на община Етрополе принадлежи на ловно стопанство "Елен", собственост на заместник-председателя на парламентарната комисия по горите Емил Димитров", пише евродепутатът. Проектът на Сапарева баня пък е породил подозрения заради включени разходи за анализ на капацитета на туристическите зони, за развитие на бизнес план за туризма и екологични оценки. Хрисогелос твърди, че тези анализи са необходими за изготвяне на екологичната оценка и прокарване на проекта за развитие на ски курорта "Паничище - Езерата - връх Кабул", тоест европейските средства просто ще спестят средства на инвеститора.
Още от статията на „Сега"
„Найденов помоли задържането на цените на основните храни да продължи", пише „Труд"
Земеделският министър Мирослав Найденов ще помоли големите търговски вериги да продължат тримесечните си промоции за задържане на цените на основните хранителни продукти, съобщи самият той пред „Дарик". В скоро време той ще се срещне с техни представители, като според него „добрата практика" можела да бъде продължена и в следващите месеци.
Найденов не уточни какъв ще бъде срокът на следващата промоция, договорена от правителството. Според него тя ще е през следващите „най-тежки месеци".
Задържането на едно равнище на цените на определени хранителни продукти от първа необходимост е социална мярка, смята Мирослав Найденов. По думите му ефектът от инициативата, която е към края си, е бил положителен.
Според министъра практиката може да продължи, ако не в същата форма, то в някаква различна „форма на промоции".
Найденов припомни, че става дума за основни хранителни продукти, които най-бедните хора слагат на трапезата си. По думите му за тях това е възможност в тежката криза.
Още от статията на „Труд"
„Баничари и сладкари скочиха срещу вечерния час", съобщава „Монитор"
Баничари, сладкари, собственици на дюнерджийници и заведения за бързо хранене също се разбунтуваха срещу вечерния час в Студентски град. Ограничението на работното време на търговски обекти след 22 ч според тях не засяга само барове и дискотеки, но и много заведения за обществено хранене.
„Ще стане така, че студентите няма да има къде да вечерят, когато огладнеят, откъде да си купят една пица", заяви председателят на Асоциацията на ресторантьорите Атанас Димитров. Според него ограничението в работното време до 22 ч категорично не трябва да важи за заведенията за обществено хранене.
Той каза, че вижда решението на проблемите в Студентски град във въвеждането и спазването на строги мерки в общежитията.„Ако се засили контролът върху пропускателния режим и студентите и те да не могат да се прибират след 22 ч, проблемите ще се решат от само себе си", каза Димитров.
В следващите седмици всички частници, засегнати от драконовите мерки, ще дадат своите предложения за промени в закона, уреждащ реда в академичното градче. От своя страна депутатите от образователната комисия обещаха, че ще обсъдят всяко тяхно предложение, стига да е аргументирано.
„Ще се помисли върху работното време на заведенията за бързо хранене. Проблемът е, че вечер около тях се струпват много хора и се създава шум, който би попречил на студентите, които искат да учат за изпит например", коментира пред „Монитор" депутатът от ДСБ и бивш министър на образованието Веселин Методиев.
Още от статията на „Монитор"
"Всеки сам да плаща щети по колата до 200 лв. при "Каско", съобщава „24 часа"
Всеки собственик на автомобил с "Каско" да си плаща сам, когато щетата е под 100-200 лв. Застрахователят да поема само по-големите ремонти.
Това предлага Румен Георгиев, изпълнителен директор на "Армеец", в интервю за "24 часа".
Той се позовава на практиката в Европа. Там масово застраховките са със самоучастие на клиента. Нормално било и у нас да стане така.
В момента българските застрахователи плащат за най-дребните драскотини, получени от употребата и остаряването на автомобила. Според Георгиев основното предимство за клиента ще е по-ниската премия.
Той предлага още мотоциклетистите да се движат в буслентите.
Още от статията на „24 часа"
"Бизнесклиматът запазва августовските нива", информира „Класа"
През септември 2012 г. общият показател на бизнес климата запазва нивото си от предходния месец, като влошаване на стопанската конюнктура се наблюдава единствено в сектора на услугите. Това става ясно от информацията на Националния статистически институт (НСИ), разпространена в петък.
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността" през септември остава на равнището си от предходния месец. Анкетата регистрира известно подобрение на производствената активност през последните три месеца. Същевременно обаче осигуреността на производството с поръчки намалява, което е съпроводено и с понижени очаквания за дейността на предприятията през следващите три месеца.
Основните фактори, ограничаващи развитието на бизнеса в отрасъла, са несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене от страната и от чужбина, посочени съответно от 52.3, 44.2 и 32.6% от промишлените предприятия.
По отношение на продажните цени очакванията са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.
В сравнение с август съставният показател „бизнес климат в строителството" се повишава с 4.1 пункта. Според НСИ този факт се дължи на по-благоприятните оценки на строителните предприемачи за настоящото бизнес състояние на предприятията. По тяхно мнение настоящата строителна активност се подобрява в сравнение с предходния месец, като прогнозите им за следващите три месеца са дейността да се задържи на същото равнище. Последната анкета отчита увеличение в броя на клиентите със закъснения в плащането.
Несигурната икономическа среда и финансовите проблеми остават основните фактори, затрудняващи дейността на предприятията в отрасъла. През септември в сравнение с август се засилва отрицателното влияние на фактора „конкуренция в бранша" (с 6.2 пункта).
Относно продажните цени в бранша преобладаващите очаквания са те да останат без промяна през следващите три месеца.
Още от статията на „Класа"