Днес, от националната статистическа агенция отчетоха силен ръст на безработицата в най-голямата икономика на Южна Америка, до 8.5 на сто през февруари, спрямо 8.2 на сто през предходния месец.
Според министерството на труда 788 336 регистрирани работници са загубили работата си в страната от ноември насам.
В същото време вчера властите в Бразилия обявиха, че ще инвестират 34 млрд. реала ($15.1 млрд.) за строителство на 1 милион жилища за семейства с ниски доходи.
Финансовият министър Гуидо Мантега зави, че стимулирането на жилищното строителство, което зависи от правителствено субсидирани кредитни линии, ще вкара 60 млрд. реала в икономиката и ще увеличи икономическия ръст с 2 процентни пункта. Планът също така цели да създаде 1.5 млн. нови работни места.
Икономиката на Бразилия се сви с 3.6 на сто през четвъртото тримесечие спрямо предходните три месеца, което е най-голямото му понижение откакто през 1996 година е стартирала сегашната методика за отчитане на показателя.
Това накара анализаторите от много банки, сред които Morgan Stanley и BNP Paribas да прогнозират икономически спад в страната за 2009 година.
А способността на правителството да насърчи икономическия растеж чрез антициклични фискални стимули е ограничена от спада в събираемостта на данъците и политиката на превенция на по-нататъшно покачване на нивата на дълга.
Вчера министърът на планирането Пауло Бернардо казва, че новият план ще струва на държавата 6.5 млрд. реала през тази бюджетна година.
Жилищният пазар в страната е с голям потенциал за растеж, според Мантега, като ипотечните кредити формират само 2% от брутния вътрешен продукт в сравнение с 10% в Мексико и 30% в Испания.
Според плана семейства с доходи под 1 395 реала на месец ще плащат само символични суми от порядъка на 50 реала месечно, като в замяна ще получат собственост върху жилище. Семейства, които получат по-малко от 2 790 реала, пък ще имат право на субсидии за покупка на въпросните жилища.
Централната банка вече наля около 90 млрд. долара в паричните и валутни пазари, за да намали ефекта от глобалната криза.
Управителният съвет на институцията вероятно ще понижи основния лихвен процент за трети пореден път до 10.25% през април, сочат очакванията на 100 икономисти от проучване на самата банка, публикувано на 23 март .
Genov
на 27.03.2009 в 10:31:51 #7Нека първо да изясним употребата на думата "билион". Първо (и най-важно) ти пишеш на БЪЛГАРСКИ език и на български "билион" означава 1 милион милиона. Но нека оставим българския език и всичко българско, от което очевидно си се отрекъл (използвайки трето лице, множествено число за българите). В немскоговорящото, френскоговорящото и испаноговорящото пространство, думата "билион" по случайност съвпада с българското й значение (на портогалски не зная - ти си знаеш там)
. Ако ти слагаш знак за равенство м/у "англосаксонския свят" и "целия свят", тогава съм склонен да се съглася
.
Относно бразилския "оазис на благоденствие" и бразилската "липса на криза", май е време да свалиш розовите очила. Приличаш на някой фен на футболен отбор, който не гледа реално на състоянието на отбора си, а крещи колко са добри и велики. Няма страна, която да не е изолирана и да е останала незасегната от моментната криза (за Северна Корея не съм сигурен, но те там сами са си засегнати). Бразилия се е свила с 3,6% за последното тримесечие! Много интересно как го интерпретираш като "намаляване на растежа"
. Нали се сещаш, че още едно тримесечие на спад се равнява на техническа рецесия? Очевидно ти лично в момента не си засегнат и би видял трезво нещата само, ако останеш без работа (не ти го пожелавам изобщо). Повечето хора са така късогледи и не усещат реалните опасности, докато не спрат собствените им приходи.
critic
на 27.03.2009 в 02:46:09 #6Така и така съм започнал да се заяждам, та да довърша. Милиaрд доколкото знам идва от френски. Освен в България думата се употребява в: Франция, Германия, Италия, Холандия, Румъния, Норвегия, Дания, Швеция, Дания, Полша, Израел, Чехия, и още много страни, за които нямам време да пиша.
critic
на 27.03.2009 в 02:38:04 #5Цитат: "аз живея в тази действителност, нямам нужди от цифри на някой си отвъд океана за да ми каже дали се е влошило или подобрило..." Aуууу... на наш Владимирчо нямало нужда да му казват от други държави какво било в неговата държава. Ама как тъй? Нали той всеки ден ни водни с едни революционни теории за САЩ всякаш всички от САЩ го молим да ни просветли от далечна Бразилия... Не че някой му обръща сериозно внимание но... феноменът си е феномен. Колкото до Бразилия, признавам, не съм запознат. Но мога да цитирам сайтът на Рубини, където пишат, например: Brazil’s current account fell into deficit in 2008 for the first time in six years as the global financial crisis prompted foreigners to repatriate assets, squeezing the country’s trade surplus.The current account deficit, along with a rise in portfolio investment outflows, also hurt the country’s broader balance of payments even as foreign direct investment surged to an all-time high, the data showed. Brazil, Latin America’s largest economy, ran a current account deficit last year of $28.3 billion, reversing a surplus of $1.55 billion in 2007. The last time it posted an annual current account deficit was 2002, the year before President Luiz Inacio Lula da Silva came to power (FT) http://www.rgemonitor.com/component/option,com_content/task,recent/Itemid,113
vladimir
на 27.03.2009 в 00:40:06 #4. Генов, 0,3% бил ОГРОМЕН скок!... аз живея в тази действителност, нямам нужди от цифри на някой си отвъд океана за да ми каже дали се е влошило или подобрило... в бразилия няма никаква криза, а намяване на растежа, което е съвсем разлиЧно заради намаляване на износа за сащ и европа. по тази приЧина има спадане в дейността на фирмите за износ и локализирано увелиЧаване на безработицата, но като цяло икономиЧеският климат е много положителен и оптимистиЧен. -------------------- 1 х 1 милион = 1 милион 1000 х 1 милион = 1 билион 1000 х 1 билион = 1 трилион 1000 х 1 трилион = 1 куатрилион, етс. в целия свят се исползва милион - билион - трилион. само в русия и българия се казва на билиона "милярд", вероятно грешен превод на думата "millar" - произнасяна "миляр" от испански и португалски, ознаЧаваща "хиляда". така, както думата "курва", донесена в българия от българите и руснаците, уЧаствали в гражданската война в испания, идваща от испанската дума "curva", ознаЧаваща "крива", "извивка", "силует", грешно разбрана като "неморална жена" . .
Xa-x@v
на 26.03.2009 в 21:19:21 #3Владо,в циганската Бразилия ли живееш,че си наясно с нещата
Genov
на 26.03.2009 в 20:43:29 #21.) Владимире, 0,3 пункта за 1 месец е ОГРОМЕН скок (това не е увеличение на годишна база, а промяната при 30 дневен период!!!). 2.) Заглавието е точно на място и правилно набляга на задълбочаващите се проблеми с безработицата, защото строителството на нови жилища е следствие на гореспоменатия факт! 3.) Ти ли говореше преди месец, че в Бразилия изобщо няма криза, всичко цъфти и хвърчи в небесата? Нали се сещаш, че това строителство е в такива огромни мащаби, за да стимулира по НЯКАКЪВ начин свиващата се бразилска икономика? 4.) 1 Билион на български и много други езици (немски например) е равно на 1 милион милиона. Предполагам милиард е думата, която ти е убягнала.
vladimir
на 26.03.2009 в 19:33:52 #1. ало, автора! 1) увелиЧаване на безработицата от 8,2 до 8,5 е едно мизерно увелиЧение, да бъде нареЧе "силно" е много пресилено. 2) оставил си на втори план най-важната новина за сторежа на нови жилища - 1 милион къщи с плащане до 30 години, като най-бедните ще бъдат освободени от връщане на заема, а най-високия заем е от 500 000 реала, около 250 000 долара. целият план има стойност около 60 билиона реала, или около 30 билиона долара. .