"Софийски ченгета в ареста за рекет на длъжник от Перник" е заглавиe от в. "Труд"
Двама софийски полицаи и перничанин бяха заловени, след като изнудвали дължинк от Перник. Това съобщиха от прокуратурата.
От обвинението обявиха, че служителите от МВР, заработвали допълнително като мутри. Зад решетките са Красимир Михайлов - полицай от групата за охрана на обществения ред към Шесто столично РПУ и Иво Димитров - служител на "Полицейски сили за охрана" към СДВР. В килията е и цивилният Николай Асенов от Перник.
Във вторник към 15 ч в сградата на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Перник дошъл местен жител и разказал за срещата си с трима непознати мъже. Те му заявили, че са изкупили дълга му от 84 000 лв. и трябва да върне парите на тях. Дали му срок още същата вечер да им наброи половината от сумата, иначе "щели да настъпят неблагоприятни събития за неговото здраве". С други думи - бой с винкели.
Прочети още от в. "Труд"
"Режат детските в семействата без брак", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Помощи за непълнолетни майки - вече само в натура. При съвместно съжителство ще гледат и дохода на бащата.
Семейства без сключен брак вече няма да имат толкова лесен достъп до месечни помощи за деца. Когато двамата родители съжителстват под един покрив при преценката дали детето има право на помощи ще се взимат и доходите на бащата. Това предвиждат промени в Закона за семейните помощи, гласувани на второ четене в парламента. При семействата без брак практиката сега е да се прави подоходен тест само за майката, защото тя кандидатства за подпомагане като самотен родител. Така масово доходите в такива домакинства падат под летвата от 350 лв. месечно на човек и за децата се полагат месечни надбавки - 35 лв. за първо дете, 50 лв. за второ и по 35 лв. за всяко следващо.
Прочети още от в. "Стандарт"
„На алкохолен туризъм във Вулгария", пише в. „24 часа"
Пияният англичанин, който открадна количка с бебе в Слънчев бряг, е много тревожен знак
ВТОРАЧЕНИ в гръцката драмедия (жанр, съчетание между трагедия и комедия) и в родните политически безкрайни безсмислици, медии и общество неглижираха един знаково опасен случай в Слънчев бряг.
Към 22 часа на 8 юли семейство от Костенец разхожда в количка 11-месечното си бебе по централната алея на курорта, пълна с хора.
Изведнъж някакъв мъж издърпва количката от ръцете на майката и побягва с нея по алеята.
Майката пищи от ужас, бащата хуква след крадеца. Той обаче успява да го удари два пъти и да го събори на земята. Намесва се полицейски патрул, както и разхождащи се хора и крадецът е задържан. Бебето е върнато на родителите му невредимо, нараняванията на бащата не са сериозни.
Прочети още от в. „24 часа"
"ЕК постави ултиматум на България за съдебната реформа" е водещo заглавиe на в. "Сега"
В устен доклад, представен на закрито заседание в Брюксел вчера, Европейската комисия застана категорично зад промените в конституцията, предлагани от правосъдния министър Христо Иванов. ЕК стигна и по-далече - обяви, че изменението на основния закон ще е ключов фактор за оценката, която ще даде на управляващите в редовния си доклад в началото на 2016 г., съобщиха източници от Брюксел. По информация на "Сега" силна подкрепа за действията на Иванов са изказали Германия, Франция, Великобритания и Холандия.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Връщаме евтино здравните си права до Коледа" четем на първа страница във в. "Монитор"
Възстановяване по-евтино здравните си права, ако си платим всички вноски към Националната здравноосигурителна каса до Коледа - 25 декември. За целта ще трябва да внесен 604,80 лева, ако сме прекъснали осигуряването си за три и повече години. Дори да сме длъжници на осигурителната институция за десетилетие, ще броим дължимото само за 36 месеца. Ако не сме се осигурявали за по-къс период, ще се издължаваме само за него. Сега месечната вноска е 16.80 лв. и е изчислена върху минималната работна заплата. Това съобщиха от Нацио-налната здравноосигурителна каса. Измененията в Закона за здравното осигуряване вече са публикувани в „Държавен вестник". Според него от 1 януари догодина, ако човек не се е осигурявал години наред, ще трябва да плати минимум за пет години назад, за да бъде лекуван отново безплатно по линия на здравната каса. От там припомниха, че ако работодателят не е осигурявал служителите и работниците си, те се считат за здравноосигурени, тъй като пропуснатите вноски не са по тяхна вина. Хората могат да проверят дали са с действащи или с прекъснати права на страницата на НАП, в която се събират вноските.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Партиите предлагат още промени в пенсионната система", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Часове преди да изтече крайният срок за внасяне на промени в Кодекса за социалното осигуряване (КСО) между първо и второ четене, такива постъпиха в деловодството на Народното събрание от различни парламентарно представени партии. От Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БСП потвърдиха за "Капитал", че са внесли редица промени, които ще бъдат разгледани на социална, а впоследствие и на бюджетна комисия. От ДПС казаха, че няма да внасят промени. Такива няма да има и от страна на ГЕРБ и АБВ, но това е логично, тъй като поправките, които минаха на първо четене в пленарна зала са предложение на социалния министър Ивайло Калфин и на правителството като цяло.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Непълнолетните майки ще получават детски само в натура", пише в. "Сега"
Непълнолетните момичета, които родят, ще получават детски само в натура. Парите, които техните родители пък са получавали, ще се спират. Това решиха депутатите при окончателното приемане на промените в Закона за семейните помощи за деца. Според социалното министерство измененията ще насърчат отговорното родителство. "С приетите промени се дава възможност парите, давани за дете, да бъдат замествани с хранителни продукти. Основният аргумент за това е да няма злоупотреби и семейните помощи да отидат директно към детето, за което са предназначени. Това се случва в случаите, когато семейството трайно не полага грижи за детето и не съдейства на ресорната агенция, а най-новият акцент е свързан със случаите, когато майката е непълнолетна", коментира зам.-министърът на труда Лазар Лазаров.
Прочети още от в. "Сега"
"Любомир Дацов: Ако работиш само за пари, не си предприемач, а потребител" пише в. „Труд"
Ципрас и Варуфакис изградиха благополучието си, разрушавайки системата
- Какво представлява гръцката криза? Бъг на системата ли е това, или симптом за състоянието на цялата европейска икономика, г-н Дацов?
- Това, което се случва в Гърция, е краят на демокрацията, ако мога да иронизирам няколко лауреата на Нобелова награда, които видимо се изложиха с прогнозите си или показаха, че не разбират какво става там. В Гърция "демокрацията" донесе отрицателен резултат, вместо да поведе страната си нагоре.
Прочети още от в. „Труд"
"Сделката с Иран спасява цената на парното тази зима", четем във в. "Монитор"
Постигнатата сделка за ядрената програма на Иран може да спаси парно абонатите у нас от увеличаване на цените на топлоенергията поне до Нова година. Това стана ясно от коментар на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
В резултат на постигнатото споразумение в следващите месеци поетапно ще отпаднат ограниченията за износ и търговия с ирански петрол и природен газ. Така Иран ще се превърне в ключов играч на газовия пазар, което ще помогне за задържането на цените както на суровия петрол, така и на синьото гориво, смята Иван Иванов. Както е известно цената на газа формира над 70% от парно тарифата. От своя страна пък цената на газа за България се формира на база котировките на петрола за девет месеца назад. Единственият проблем е, че Иран няма изградени газопроводи за по-голям износ.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Световната банка: Кризата изяде постиженията на трудовия пазар в България", пише в. „24 часа"
По-високият растеж на производителността в България може да смекчи икономическото влияние на демографските промени. Това се казва в доклада на Световната банка за производителността в страната ни, съобщава БГНЕС.
Растежът на БВП на България от началото на 21 век е един от най-високите в рамките на Европейския съюз. Между 2000 и 2013 г. страната ни е регистрирала среден растеж от 6,1% на БВП изчислен по паритет на покупателната способност /ППС/ на глава от населението. Тези стойности нареждат България на едно от първите места заедно с Румъния и балтийските държави по икономически растеж. Те също така са значително над средните за ЕС, които са 2,4%.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"България охладня към еврото", пише в. "Стандарт"
Преди еврозоната беше ексклузивен клуб, в който цяла Европа искаше да влезе. Сега, в светлината на последната криза в Гърция и твърдия отговор от големите сили на континента, влизането във валутния съюз изглежда все по-малко привлекателно за много от държавите, които до скоро бяха ентусиазирани от идеята за присъединяване към еврото. За Полша, Чехия, Унгария и южните европейски държави България и Румъния влизането в общата валута вече изглежда изпълнено с рискове и разходи, както и свързано със значителен отказ от суверенитет, т.е. ход, който носи повече вреди, отколкото ползи. Високата цена, която Атина плати за оставането си в еврозоната, направи залозите по-ясни, а позициите на държавните лидери срещу членство във валутния съюз - по-силно изразени.
Охладнялото желание за влизане в общата валута повдига въпроси около способността на ЕС да постигне отдавнашната си цел - за още по-голямо сближаване на държавите. Повече от всяка друга политика на ЕС, общата валута бе създадена с намерението да свърже държавите икономически и политически, по този начин да намали шансовете за конфликт. Сега обаче някои от държавите, най-вече по-новите членки на ЕС от централна и източна Европа, имат съмнения, а това поставя под въпрос европейската интеграция като цяло.
Прочети още от в. "Стандарт"