Първа голяма промяна в Telegram след ареста на съоснователя на платформата Павел Дуров във Франция - популярното криптирано чат приложение започва да сътрудничи по-активно на властите.
След промяна в своите Общи условия и Политика за поверителност, компанията вече ще предоставя на властите IP адресите и телефонните номера на закононарушители след "валидно правно искане".
Това е в отговор на обвиненията, че Telegram се е превърнал в любим начин на комуникация на педофили, терористи, наркотрафиканти, екстремисти и други. Приложението криптира "от край до край" комуникацията и освен това до момента на практика не подпомагаше разследващите органи.
Последното стана и причина френските власти да задържат Дуров и да обявят, че не е направил нужното, за да пресече нелегалната употреба на платформата. Той излезе под гаранция от 5 млн. евро, като заяви, че "няма какво да крие" и е "абсурдно да се твърди, че платформата или собственикът ѝ са отговорни за злоупотребите в нея".
Постепенно обаче позицията на Дуров се промени и преди две седмици той призна, че "рязкото увеличение" на броя на потребителите до 950 млн. е довело до проблеми, от които са се възползвали престъпниците.
Така идват и промени в условията за ползване на Telegram. Заедно с тях екип от модератори с помощта на изкуствен интелект са открили и заличили голямо количество публично достъпно незаконно съдържание. Дуров прикани потребителите да докладват проблематичните публикации.
Важно е да се подчертае, че поне официално екипът на Telegram няма достъп до съдържанието на скритите криптирани чатове между потребителите.