Съоснователят и изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров вече не е арестант, но френски съдия разпореди гаранция в размер на 5 милиона евро с условия - два пъти седмично да се явява в полицейски участък и да не напуска страната, съобщават световните агенции.
39-годишният роден в Русия предприемач вече официално е обвиняем по дело, свързано с липсата на контрол върху ставащото в платформата, популярна както сред журналисти и активисти, така и сред терористи, наркодилъри и педофили.
Дуров е посочен от прокуратурата като съучастник в поддържането на онлайн система, позволяваща незаконни транзакции, обмен на детска порнография, наркотрафик и измами, а също така и ще отговаря за отказ от комуникация с властите, пране на пари и предоставяне на криптографски услуги на престъпници.
От държавното обвинение подчертаха, че при различни разследвания на криминални престъпления са срещнали "почти пълна липса на отговор от страна на Telegram" на официалните запитвания. Подобно било положението и при партньорските служби в рамките на "Евроджъст", като това е дало повод за започване на разследване за евентуална наказателна отговорност на ръководството на Telegram.
Според Politico в момента братът на Павел Дуров - Николай, който също е съосновател на Telegram, е с издадена заповед за арест.
Официалният коментар на Telegram за момента е пестелив. Според платформата модерацията на съдържанието "е в рамките на стандарта за индустрията и непрекъснато се подобрява", а Павел Дуров "няма какво да крие и пътува често в Европа". "Абсурдно е да се твърди, че една платформа или нейният собственик са отговорни за злоупотребите с нея", категорични са от Telegram.
Сюжетът има множество политически нотки. Очаквано Русия, от която Дуров избяга през 2014 г., след като под натиск продаде социалната мрежа VK, обяви чрез изказвания на ред близки до Владимир Путин политици, че виждаме натиск върху технологичната компания с цел тя да започне да сътрудничи на западните служби.
Подобни са и коментарите на различни лица от западния крайнодесен спектър. Илон Мъск използва своята социална мрежа X, за да нарече модерацията "цензура", а основателят на Rumble Крис Павловски обяви, че след ареста на Дуров е напуснал Европа.
Френският президент Еманюел Макрон, който е известен Telegram потребител, написа в платформата, че арестът категорично не е политически. Той се е срещал на живо с Дуров, а според близки до него източници на "Ройтерс" предприемачът е получил френски паспорт чрез рядко прилагана процедура.
Така или иначе, действията на френските власти се нуждаят от доста по-сериозна обосновка от тази, която имаме към момента. Най-проблематично е обвинението за предоставяне на криптографски услуги на закононарушители - тъй като никоя платформа не може да знае криминалния статус на всичките си потребители, тази формулировка отваря широко вратата пред де факто забрана на криптирането "от край до край", при което само участниците в даден разговор виждат съдържанието му.
Ироничното в случая е, че Telegram има сериозна слабост в тази област. Пълното криптиране при личните разговори всъщност не е активно по подразбиране и милиони потребители обменят съобщения в Telegram без да знаят това. Алтернативни и също популярни платформи като Signal нямат този проблем.