Българските власти са искали данни за десетки потребители на Telegram в рамките на половин дузина разследвания, става ясно от данни на популярното криптирано чат приложение.

През изминалата 2024-а са били удовлетворени 7 заявки от нашата страна за предоставяне на IP адреси и/или телефонни номера, като "засегнатите потребители" са 40, се посочва от статистиката, цитирана първо от "Дневник".

Подобни данни има за целия свят, като те показват значително разрастване на сътрудничеството между Telegram и властите. Само в САЩ през миналата година са били удовлетворени 900 искания за данни, засягащи 2253 потребители - и то при положение, че до 30 септември 2024 г. са били обработени само 14 такива заявки.

Павел Дуров: Защо Франция арестува боса на Telegram

Павел Дуров: Защо Франция арестува боса на Telegram

Правоохранителните органи обвиняват платформата за разпространение на наркотици, тероризъм и педофилия

Какво се случи през втората половина на 2024-а? На първо място, през август изпълнителният директор на Telegram Павел Дуров беше арестуван във Франция по обвинение, че не е подпомогнал разследване срещу педофили, използващи платформата му.

€5 милиона гаранция за Павел Дуров: Какво знаем за Telegram-гейт

€5 милиона гаранция за Павел Дуров: Какво знаем за Telegram-гейт

Платформата за обмен на съобщения е в центъра на мащабно разследване за педофилия и ред други престъпления

Той излезе под гаранция от 5 млн. евро, като заяви, че "няма какво да крие" и е "абсурдно да се твърди, че платформата или собственикът ѝ са отговорни за злоупотребите в нея". Постепенно обаче позицията му се промени и призна, че "рязкото увеличение" на броя на потребителите до 950 млн. е довело до проблеми, от които са се възползвали престъпниците.

В края на септември дойде и промяна в Общите условия и Политиката за поверителност на Telegram, с помощта на която компанията вече предоставя на властите IP адресите и телефонните номера на закононарушители след "валидно правно искане".

Очевидно тези искания буквално са завалели в седмиците до края на годината.

След ареста на Дуров: Telegram ще сътрудничи на властите

След ареста на Дуров: Telegram ще сътрудничи на властите

Платформата ще предава на органите на реда IP адресите и телефонните номера на закононарушители

Дали новата близост на Telegram до правоохранителните органи е повод за притеснение на потребителите към момента е трудно да се каже. Важно е обаче да отбележим, че пълното криптиране при личните разговори всъщност не е активно по подразбиране и милиони потребители обменят съобщения в Telegram без да знаят това. Алтернативни и също популярни платформи като Signal нямат този проблем.

Впрочем, Русия, от която Дуров избяга през 2014 г., след като под натиск продаде социалната мрежа VK, обяви чрез изказвания на ред близки до Владимир Путин политици, че арестът на предприемача е натиск върху технологичната компания с цел тя да започне да сътрудничи на западните служби. Според собствените данни на Telegram руските служби не са отправили нито едно искане за данни на нейни ползватели.