Съоснователят на платформата за криптирана размяна на съобщения и съдържание Telegram е във френския арест във връзка с предварително разследване на редица онлайн и офлайн престъпления, съобщават световните агенции. Павел Дуров ще бъде държан отговорен за липсата на модерация, която според властите е позволила криминалната дейност.
По информация на телевизия TF1 Дуров, който е роден в Русия, но има и френско гражданство, е бил арестуван след като е кацнал с личния си самолет на летището в Бурже. Заедно с него са били жена и бодигардът му. Преди Париж, те са били в Азербайджан.
Френската служба OFMIN, която се занимава с предотвратяването на насилие срещу малолетни, беше издала заповед за задържането на 39-годишния Дуров във връзка с предварително разследване на редица закононарушения, извършвани с помощта на Telegram - разпространение на педофилско съдържание, измами, наркотрафик, кибертормоз, тероризъм и други. Според властите той не е направил нужното, за да спре престъпната дейност.
"Франс прес" цитира един от разследващите, който е бил искрено изненадан от решението на Дуров да дойде в страната, при положение, че е бил наясно със статута си на издирвано лице. "Дотук с безнаказаността на Telegram", е коментирал още той.
Свързаната с Telegram криптовалута Toncoin се срина с над 15 на сто.
Очаква се в рамките на неделния ден съдия да определи мярката за неотклонение на Дуров.
Платформа (почти) без цензура
Павел Дуров, чието състояние Forbes изчислява на 15 млрд. долара, създава Telegram заедно с брат си през 2013 г. В интервюта разказва, че идеята за криптирана комуникационна платформа идва на фона на натиска от руските власти върху друг негов много популярен в бившият Съветски съюз проект - социалната мрежа VK. Продава я и напуска родина си през 2014 г.
Минава през Берлин, Лондон, Сингапур и Сан Франциско, за да се установи в Дубай - заради "неутралното" законодателство, което предпазва Telegram от западните правила за нелегалното съдържание. Платформата се рекламира като алтернатива на Whatsapp и подобните, които често са обвинявани и за това, че злоупотребяват с потребителските данни с комерсиална цел.
Така Telegram постепенно придоби популярност и извън ОНД, макар в повечето западни страни все още да се възприема по-скоро като "алтернативна" платформа. Тя нашумя допълнително след избухването на войната в Украйна - и двете враждуващи страни я използват за пропаганда.
Наскоро Доналд Тръмп обяви семейната криптоплатформа The DeFiant Ones, която към момента има единствено Telegram канал. Отново там са и много от журналистите и активисти от дясната част на спектъра в американската политика.
Telegram се забърка и в много скандали, свързани именно с предмета на френското разследване - макар да има политики за нелегалното съдържание, компанията на Дуров следва принципа на минимална намеса и това позволява съществуването на огромен брой групи, които обменят непозволено съдържание.
Дуров неотдавна коментира, че някои правителства се опитват да упражнят натиск върху Telegram, който в момента има около 900 млн. активни потребители и който според него трябва да остане "неутрална платформа", а не "играч в геополитиката".
Telegram беше забранен в Русия през 2019 г., след като платформата отказа да даде достъп на властите до потребителските данни. След две години обаче решението се оказа отменено.
Говори Москва
Министерството на външните работи на Русия е изискало информация от френските власти за задържането на Павел Дуров, пише ТАСС. Агенцията цитира и говорителя на ведомството Мария Захарова, която запита дали международните организации ще поискат освобождаването на създателя на Telegram, "или ще си глътнат езиците".
Руският дипломат във Виена Михаил Улянов коментира, че хората с влияние в международното информационно пространство не е безопасно "да ходят в тоталитарни страни", а председателят на руската Лига за безопасен интернет Екатерина Мизулина обяви, че зад ареста стои САЩ.
Илон Мъск, Ким Дотком и Марджъри Тейлър-Грин също осъдиха ареста на бизнесмена.
Spotlight
на 25.08.2024 в 20:20:29 #1Точно руснаците да се обаждат по въпроса е най-големия цинизъм.