Въпросът, около който вероятно ще се фокусират производителите на стомана на браншовата си среща в Ню Йорк следващата седмица, е кога секторът ще преодолее последствията от глобалния икономически спад, предаде Reuters.
Всички се надяват планът на Обама за стимулиране на икономическото развитие на САЩ да спаси сектора и съживи потреблението.
Стоманените заводи в Съединените щати, един от водещите световнитпроизводители на сплавта, работят с 45-50 процента капацитета си.
И въпреки че спадът на цените на най-търгуваните продукти от стомана, като горещо валцуваните намотки (HRC) удари дъно в началото на тази и края н миналата година, понижението със 70% от средата на 2008 г продължава да тежи върху индустрията.
Някои анализатори смятат, че ограничаването на запасите, продължаващо вече 9 месеца е приключило и че поръчките отново ще нараснат, но дори според тях възстановяването ще отнеме време, като, за да е устойчиво то трябва да се увеличи и търсенето сред крайните потребители.
Производство на стомана в Северна Америка е намаляло с повече от 50% през първите четири месеца на годината, според данните от Световната стоманена асоциация.
По рано тази седмица, водещият американски производител на стомана Nucor каза, че очаква спад на търсенето и загуба през второ тримесечие, но по-малки, отколкото през предходните три месеца благодарение на увеличението на поръчките през последните седмици.
Но от гледна точка на крайното потребление, анализаторите все още считат, че възстановяването е далеч и че пътят към него ще е доста неравен.
Крайните пазари за продукти от стомана, като автомобилостроенето и строителството, са сериозно подкопани.
Развиващи се пазари, ще се стабилизират много по-бързо и по-специално Китай, където производството нарасна със 7% през май до почти рекордно високи нива от юни миналата година.