Сценариите на ЦРУ, в частност икономическите, неуловимо са се процедили вече в журналистическите коментари или интернет форумите. Потвърди се правилото, че прогнозите се изгражадт от задълбочаване и процесуализиране на присъщи за днешния ден явления. Кой ли може с думите си да предизвиква събитията? Очакванията на ЦРУ стават един от неделимите и невидими (а често и неосъзнати) компоненти в труда на професионалните анализатори, те се самопредизвикват, търсят опонент.
Светът през 2020 г. обаче ще е по-малко американски - опитват се да убедят американските разузнавателни служби. Може би на първо място това послание е насочено към патриотичните радетели за велика Американска империя вътре в Щатите.
Все пак всеки да си знае мястото. Нито обезсилена Русия, нито обединена Европа могат да се сдобият със статута на главен съперник, дори да бъдат достоен противник: вниманието е към Китай и всичко близко и свързано с Китай (Япония, Корея, Тайванския проток, Африка). Китай е втората Голяма Сила, поне със сигурност през 2020. XXI век ще е век на китайците, както XX век бе на американците, пише ЦРУ.
Индия е винаги в тандем със северния си по-голям братовчед. Двете азиатски мегадържави ще са дом на почти 3 млрд. от 7.8 милиардното население на Земята тогава. Но докато Китай страда от застаряване (400 милиона китайци ще са на възраст над 60 години през 2020) и проекто-комунизъм, Индия е изградила демократични институции и политическите фундаменти за икономиката й са по-трайни. Бразилия, Индонезия и ЮАР също надигат глава.
В един от сценариите си ЦРУ очаква финансова криза (!) през следващите пет години. Забавянето в САЩ вещае опасност от финансова криза и в Пекин, което може да доведе до безредици в Поднебесната. Но все пак изгледите за бъдещето са за сигурност. А сигурността е изграждане на пактове: култура, история, характер и нрав на личности лидери. Така се изгражда и инфраструктура за икономиката.
Къде сме ние? Предполага се в обединена Европа - в една застаряваща уморена Европа, на която даваме нужния й отдушник, икономическа клапа - макар в самия текст на официалния доклад на ЦРУ да получаваме само навеждащите ни към този извод фактори. Трябва също да знаем, че Брюксел сега разполага „само с малка част от структурните фондове, необходими за бързото издигане на източноевропейците до икономическото равнище на другите на континента" - за разлика от времето, когато бяха приемани Португалия и Гърция, Испания и Ирландия.
Самочувствието на стария континент е доста шамаросано от написаното от ЦРУ. Сегашната „държава - майка" не можела да просъществува дълго време и има някаква вероятност ЕС да се разцепи. Като водещ фактор е посочено рестриктивното право на труд в Германия, което според мен е точна забележка, но надали чак толкова съдбовна. Ако нищо не се промени, Европа може още повече да забави икономическия си растеж и несъмнено няма да може да играе международната роля, съответстваща на размерите й.
Трябва тук да отбележим, че някои от икономическите сценарии на ЦРУ не се оказват верни - например това, че понижаването на лихвите за оздравяване на американската икономика ще бъде свързано с поскъпване на долара на валутните пазари. Също така за криза сред банките и масови фалити по ипотеки, които разтърсват САЩ от август досега, сигнали няма. За възможността за навлизане на суверенни инвестиционни фондове от Близкия Изток и Китай в капитала на американските корпорации само се споменава.
Така че четящият европеец има достатъчно основания да не си посипе главата с пепел и да не отиде още вдругиден в банката, за да обърне вложенията си от евро в долари на САЩ. Изглежда блестящият декаданс, с който анализатори като Бодрияр говореха за „ние го пожелахме" да се случи нещо като атентата от 11 септември, е настъпил по болен мазол. Виждаме Съединени Американски Щати, еманципирани от майка-Европа и силно притесняващи се от евентуален съюз ЕС - Китай.
Възможност за по-голямо сближаване с обединена Европа ЦРУ вижда в стряскащата възможност някъде през 2010 г. Европа сама да стане жертва на терористични атаки и „всъщност самите европейци в края на краищата помолиха Америка да втвърди политиката си спрямо терористите". На някой отвъд океана доста би харесало през 2020 г. Турция да стане част от Европейския съюз.
Азия създава най-много грижи на ЦРУ сега - от Далечния до Близкия Изток. Толкова далеч на изток, където слънцето изгрява, САЩ доскоро имаха един верен съюзник, живеещ точно пред леговището на лъва. Но Япония днес не е това, което бе довчера и самите японски политици съзнават нуждата от промяна. Япония би могла да избере да се качи на „пекинския влак" - но все повече гласове се надигат за една „нормална Япония" с интензивна външна политика. Тук ще решава културата.
В американския Среден Изток, който на нас в източна Европа е по-скоро близък, е гнездото на змиите, коренът на непокорството към световния ред. Дипломацията много трудно може да прикрие, че врагът не е регион или правителство „което не спазва човешките права", а религия: няма защо да се търсят обиколни думи за да се каже, че мюсюлманският тероризъм е религиозен фундаментализъм. Какво Америка прави по въпроса, „тя си знае" - все пак в доклада се споменава, че анти-американските настроения в региона могат да ескалират с обвинения към САЩ за присвояване на ресурси.
Ресурсите - темата, която вълнува все по-остро икономическия и политическия елит с всеки долар повече в цената на петрола, е решена еднозначно от ЦРУ: до 2020 година енергийна сигурност ще има. Делът на водорода, вятъра, слънчевите панели и др. ВЕИ в използваната енергия през 2020 г. ще е само 8% - според ЦРУ. За същия период се очаква 50% увеличение на използваната енергия.
Ако тези бегли забележки събудиха любопитството на някой, който не мисли, че знае всичко за световния ред, нека дадем дължимото и на президента на Националния разузнавателен съвет Робърт Хъчингс. Той пише: линейният анализ може да представи гъсеница, претърпяла известна метаморфоза. За да стигнем до пеперудата, трябва да направим решителна крачка - крачката на въображението. Възможни са много „бъдеща" - затова и в представянето на прогнозите си пред широката публика ЦРУ борави с метода на сценариите.
Предложени са четири сценария: глобализиран свят със засилена тежест на Китай („Светът според Давос"), безусловно налагане на военната, икономическа и политическа мощ на САЩ („Пакс Американа") и две нежелани от никой европеид сценария за „Един нов халифат" и „Цикълът на страха".
Относно втория сценарий Пакс Американа, търси се алюзия с Пакс Романа, задържалите се почти две столетия мирни времена в обединената от Вечния град Европа. Тогава между впрочем историческите данни свидетелстват, че днешните български земи са били най-проспериращи. Мирът е полезен за търговията и трупането на богатство.
Проблемът е в това, че богатството започва да търси преразпределение, или казано по-забавно, ценните вещи в едно натрупано съкровище искат да излязат от тъмната стаичка, за да могат да блеснат на дневна светлина. С настоящите темпове на икономически растеж, едно глобално мирно търгуващо общество чисто и просто не е възможно чрез запазване на съществуващия геополитически формат, тъй като ресурсите на планетата са ограничени. Желанието на нововъзникващите икономики за жизнени стандарти ще бъде свързано с интензивна конкуренция за ресурси, последващо поскъпване на тези ресурси, оскъдност, конфликти.
Не е възможно, но при положение че няма Номер Едно - големият презокеански потомък на Европа, най-силният на планетата. В доклада американските автори изтъкват първенството си: „Въпреки все по разпространяващия се антиамериканизъм, повечето големи сили в момента смятат, че евентуални контрамерки (срещу САЩ) не биха имали успех, при положение, че САЩ контролират толкова много лостове на властта". Вижда се - американците са готови да бранят първенството си, внимателно следят изместилата Русия сила Китай и ще продължат да се намесват в мюсюлманския свят.
Засега полицай светът трябва да има и американската военна хегемония има своите моменти. Това, което истински ме притеснява, е американската визия за идеен свят без промяна. Тероризъм, сигурност в енергийните доставки, дисбаланси в търговията - скучна стара песен, сива нощна пеперуда. Освен в Африка, аналитиците на американското разузнаване не са видели раждането на светло отроче на надеждата в някой нов Витлеем. Но те ли са тези, които първи ще го видят?
Heavy_Duty
на 21.01.2008 в 06:30:58 #11Като се абстрахираме от безполезните спорове САЩ - Русия може да се каже, че бялата раса е в период на тотален упадък. И който е бил по Западна Европа, САЩ или Канада може да го види с просто око. Еврейската алчност най-накрая ще погуби света или поне този свят, който познаваме. Моята прогноза е, че след 20-тина години робите и потиснатите ще са белите. Китайците и индийците ще рулират
Podroben
на 02.01.2008 в 17:24:39 #101. Докато Европа не въведе общ език, който услено да се изучава като задължителен 2-ри език в училищата, никакъв Паневропейски прогрес няма да има. Рабира се едва ли такова нещо скоро ще се случи. В момента Европа се управлява от поколенията родени по време на 2-та световна война. Французите са едни от най-шовинистичните дебели глави, които някога съм виждал. Едва ли скоро ще се съгласят на общ език, който не е френски.
А дайте да не се залъгваме: френският е далеч зад английския и няма никакъв шанс да го стигне.
2. Трябва да се изясни какво е да си европеец, или по-скоро какво е общото между всички европейци. В момента всяка европейска държава си мисли, че е най-европейската и се опитва да налага това на останалите, в по-малка или по-голяма степен.
Та скоро не очаквам Европа да се вдигне до нивото предвидено в Лисабонската стратегия.
Shinobi
на 23.12.2007 в 10:01:22 #9Тая книга си я купих и на бързо съжалих за това. Пълен боклук, за такъв дълъг период не могат да се направят дори добре звучащи прогнози, особено в такава динамично развиваща се среда.
kravopietsa
на 23.12.2007 в 02:38:58 #8Аз също мисля,че дори Китай да продължи темп-а си на икономически растеж,именно Европа ще е тази която ще излезе на преден план,тъй като тази еко съобразна политика и насърчителност за нарастване делът на ВЕИ.Все пак в момента Китайците развиват една твърде енергоемка икономика,изпозлваща прекалено големи ресурси.Русия разчита на своите полезни изкопаеми....продава петрол,след него идва ред на природния газ,под него са различни метали,руди и т.н.....но това не е икономика,до момента в който не започне да произвежда нещо реално,руснаците са въздух под налягане.Междодругото,сега Азия се развива,а цяла една Африка ни очаква.Нали знаете че няма да мине много време преди(хайде не всички но една определена група) от африканските държави да се сетят че едно икономическо сътрудничество може да ги изведе на по предни позиции.Държавите от Северна африка са един вид пример....много се надявам бъдещето на ЕС да е толкова розов,тъй или иначе и ние сме в този кюп,и едно светло бъдеще за разнообразие няма да е зле.Все пак 20-я век,си беше национални катастреофи,социални екпсперименти,преходи...
Sonic
на 23.12.2007 в 02:18:07 #7ако китай продължава така ... Света през 2020 г. ще е изцяло китайски ... но ако се сбъднат прогнозите за потопа по случай глобалното затопляне и 2ра ледникова епоха ... през 2020 г. света ще е изцяло нечовешки
24
на 22.12.2007 в 23:08:15 #6Не са чак толкоз лоши васалските държави. Демокрацията е хубаво нещо, но не винаги практично. Особено за страна като Русия, с такива мащаби. Представи си, как в такава страна плуорализмът може да е продуктивен. Ако всички учтиво се изслушват по всеки въпрос, то решение няма и да се взима. Ще тъпчат на едно място и шще се дуят колко са демократични. У нас често става именно така. А в държава с толкова много отдалечени райони това е равносилно на анархия. В щатите положението е някакси подобно. Там всеки може да говори, ама никой не го е.е за нищо, защото системата се е погрижила хората да бачкат и да ядат, а не да мислят и пречат на процесите, на стратегическите планове. Пък съвсем не разбирам какво е това "положителна", колега. Не може да си голям и добричък за всички. Естествено, че личните ти интереси са на първо място.
Vallentin
на 22.12.2007 в 21:52:40 #5Вече се преработва по-лесно тежкия петрол. Казват, че само Венецуела има залежи от тежък петрол за още поне 100 години петролна епоха. Не знам на кой и защо вярва, че петрола бил свършвал. rainbow, Русия е можела да бъде положителна сила по времето на царете преди Ленин. След Ленин Русия е и ще бъде васалска държава, каквато е и САЩ, но това не го пише във вестник Труд.
24
на 22.12.2007 в 20:58:59 #4Империите изгряват и залязват. Процесът е цикличен. Да не говорим, че "конкуренцията" сега е значително по-силна от когато и да било в историята
Капуцин
на 22.12.2007 в 18:01:30 #3Историята е доказала ,че се случва точно обратното на това ,което се очаква - тва е основният и урок междувпрочем!
Г- н
на 22.12.2007 в 15:30:48 #2Димитър Събев е в плен на схемата "гладна кокошка - просо сънува" Подобни панахиди за Америка , в. "Работническо дело" е започнал да прави още преди 40 години. Вестник "Правда" - от преди 5о години. Така че , ако Господ обръщаше внимание на гладните псета , от небето пъстърма щеше да вали!!
Г- н
на 22.12.2007 в 15:29:32 #1Димитър Събев е в плен на схемата "гладна кокошка - просо сънува" Подобни панахиди за Америка , в. "Работническо дело" е започнал да прави още преди 40 години. Вестник "Правда" - от преди 5о години. Така че , ако Господ обръщаше внимание на гладните псета , от небето пъстърма щеше да вали!!