„Можеш, ако опиташ", това е посланието, което организацията UNAIDS към ООН използва за свой лозунг в борбата с HIV вируса. За поредна година тя изнесе свой отчет за състоянието на заразата към момента.

Докладът сам по себе си е дело на епидемиологични експерти. То дава момента картина за това как и защо се пренася вируса в света и защо на някой места той е на изчезване, а в други бушува епидемия. Докладът се съсредоточава в пътеките на разпространение и  обозначава най-рисковите групи (хетеросексуални младежи, хомосексуални мъже, проститутки, и разбира се наркоманите). Докладът на организацията прави оценка на различните здравни мерки, които се взимат и доколко са ефективни.

Колкото и да е „суховат" и научен, той представлява и доста ефективна пропаганда. 1 декември е световният ден за борба със СПИН, като експертите по опазване на здравето се опитват да насочат общественото внимание към най-важните точки от доклада. Тук обаче трябва да се внимава с тона и насочеността на изказванията. Ако всичко звучи прекалено оптимистично, много хора могат да решат, че вече „работата е свършена" и да занемарят предпазливостта си по отношение на навиците си. Прекалено песимистичен поглед на нещата може да доведе до пълно отчаяние и отказ от каквато и да е борба с проблема, тъй като той ще се приеме за нерешим.

Лошата новина, което едва ли е изненада, си остава също толкова лоша, както и през миналите години. Числото на нови случаи на заразени с HIV през последната година се е увеличило с 4.3 млн. в световен мащаб. За същите тези 12 месеца някъде около 2.9 млн. хора са починали от неизлечимата болест. Общият брой на носителите на вируса на СПИН в света се движи в нивата от 34 млн. до 47 млн. Темпът на нарастване на нови случай на заразени в някой изостанали държави е просто потресаващ. Например в Централна Азия и Източна Европа, през изминалата година, новите случай на заразени с HIV вируса са нараснали със 70%.

Добрите новини при тази черна статистика трудно биват асимилирани. Докладът потвърждава предварителните наблюдения за повишаване на нивото на превенция в развитите страни, като дори новите заразени и починали от СПИН в страни като Лесото се задържат в постоянни граници. Най-добре в случая звучи, че все повече слабо информираните групи в страни от Третия свят получават информация за смъртоносната болест и биват насърчаване да взимат предпазни средства. Въпросните групи са от млади хора в африканските страни, където СПИН вече присъства трайно и навсякъде.

Има добри новини и за Азия. Нивото на нови заразени в Южна Индия също се нормализира, въпреки че разпространеността на болестта в Индия е ниско по „африканските стандарти". В азиатската страна живеят вече над 1 млрд. души, което означава, че броя на заразените вече е същия като в Южна Африка. За щастие, правителството в Индия е взело присърце борбата с болестта, като вече се забелязват първите добри резултати. Тайланд и Камбоджа са „отличниците" в Азия, където държавната намеса и превенция вършат отлична работа и процентът на нови случай става все по-малък.

За съжаление друг пример за бърз напредък в борбата със СПИН Уганда, вече не е сред първенците по този показател. Процентът на нови инфектирани граждани на африканската държава отново расте бясно. Това за съжаление е ефектът от загърбване на използването на презервативи при сексуални контакти, което неминуемо води до множество нови случай на заразени.

Тази година, организацията за превенция на СПИН към ООН отново приканва всички хора по света да се предпазват и да внимават изключително много, тъй като все още няма открит лек срещу СПИН-болестта която се очаква да е най-смъртоносна в началото на 21 век.