„Токов удар", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
След като две години подред цената на електроенергията беше задържана от енергийния регулатор заради икономическата криза, този път може да има шоково поскъпване от юли. Ако към него се прибавят и очакваното сериозно поскъпване на природния газ с 13%, то от средата на годината българските потребители ги очаква тежък шок. От "Агрополихим" вече предупредиха, че могат да спрат производството си заради по-високата цена на газа. Няколко компании в тежката индустрия вероятно ще реагират по-същия начин и на шоково поскъпване на електричеството.
Ако регулаторът ДКЕВР одобри исканото увеличение на Националната електрическа комапния (НЕК) от 15%, както и ценовите претенции на електроразпределителните дружества за поскъпване между 3 и 9%, стойността на електроенергията за крайните потребители ще се повиши с около 20%. Към тях обаче трябва да се прибави и поскъпването, което централите и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) ще поискат.
Сегашните искания на ЕРП и НЕК най-вероятно се основават и на това, че през миналата година ДКЕВР значително оряза цените им. Тогава трите ЕРП поискаха между 5 и 14% и в крайна сметка получиха около 2%, а НЕК остана без промяна на цената, въпреки че пожела увеличение от 5%.
Само преди месец от НЕК обявиха, че ще предложат поскъпване от 8.5%, което е двойно по-малко от обявеното вчера. През декември Михаил Андонов (тогава директор на НЕК, а сега мениджър на енергийния холдинг) пък беше коментирал, че искането на компанията ще е за 4.5% поскъпване на електроенергията от юли. В понеделник, вече в новото си качество на директор на БЕХ, заяви, че се надява ДКЕВР да се съобрази с отрицателните кешови потоци на НЕК.
Самите предложения трябва да бъдат внесени до края на март в енергийния регулатор, чиито експерти трябва да пресметнат колко да е увеличението от юли. През март председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев прогнозира поскъпване до 10% на електронергията, което е доста повече от 2-3-те процента годишно, с които токът поскъпваше след 2008 г. И от желанието на участниците на пазара сега.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Пушачите с вечерен час", четем от първата страница на „Стандарт"
Вечерен час може да спаси пушачите от тотална забрана на цигарите. От 1 юни у нас влиза в сила наредба, която не разрешава да се дими на обществени места. Срещу нея обаче освен заклетите пушачи роптаят и собственици на заведения. Те се опасяват, че бизнесът им ще замре, ако гонят клиентите да пафкат навън.
Депутати от ГЕРБ обаче готвят предложение за промяна в наредбата. Идеята е след 22 ч в барове и дискотеки забраната да не важи.
Макар да е пушач, новият здравен министър Десислава Атанасова не е сред инициаторите за готвения компромис. "Аз подкрепям проекта за пълна забрана", коментира пред "Стандарт" Атанасова. Тя обаче допълни, че "ако някой предложи след 22 ч да може да се пуши, ще го обмислим". Очаква се това да стане по време на дебатите в пленарната зала.
Още по темата от „Стандарт"
„Всеки трети мъж си пийва всеки ден" е водещото заглавие на „Труд"
Всеки трети българин и всяка десета жена у нас пият алкохол всеки ден. Те посягат тъй често към чашката заради стреса и трудния начин на живот.
Това показва проучване на Националния център по обществено здраве и анализи, съобщиха вчера от институцията.
Всекидневно бутилката с концентрати надигат цели 12,5% от изследваните нашенци на възраст от 25 до 64 г., като делът на мъжете е три пъти по-висок от този на дамите. Че българинът предпочита ракията и водката, доказва и следната статистика: само 2,7% от представителите на силния пол у нас всеки ден пият вино. Повечето са фенове на "твърдото гориво" за разлика от французите, които си падат по "тънките" питиета.
Разумното количество питиета за седмицата се равнява на 280 мл "абсолютен алкохол" (100-градусов) за мъжете и на 140 мл - за жените. В точно тези граници се оказва, че се движат 78,2% от българите и 86,8% от нашенките. С рискова консумация обаче е всеки десети мъж и всяка 12-а жена. Има се предвид, че те поемат съответно над 350 и над 210 мл "абсолютен алкохол" седмично. Мъжете от тази група масово живеят в селата. А жените, които не могат без чашка, са предимно от градовете.
Центърът за обществено здраве е очертал и коя възрастова група е най-податлива на спиртните напитки. При представителите на силния пол става дума за хората до 54 г., а при дамите - в годините между 45 и 54. Не по-малко шокираща е картината при младото поколение. Всяко пето българче на 16 години задължително се напива по 1 път в месеца.
Още от статията на „Труд"
„Борисов праща Добрев в Москва за АЕЦ "Белене" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Неяснотите около строителството на АЕЦ "Белене" останаха и след проведения вчера телефонен разговор между Бойко Борисов и руския му колега Владимир Путин. От пресслужбата на премиера ни лаконично съобщиха, че двамата са обсъдили икономическите и политическите отношения между двете държави.
След телефонния разговор премиерът отмени планирани посещения в Пирдоп и Видин, където го очакваха интересуващи се от българо-руските преговори журналисти. "24 часа" научи, че в разговора с Путин е участвал и министърът на икономиката Делян Добрев. От ведомството му обаче също отказаха коментар.
Позовавайки се на говорителя на руското правителство Дмитрий Песков, РИА Новости съобщи, че по време на телефонния разговор Путин и Борисов се договорили българският министър на енергетиката скоро да посети Москва, за да бъдат обсъдени съвместни проекти.
През последните дни премиерът ни даде серия от изявления, в които отново заяви, че ако не се намери голям европейски или американски инвеститор за АЕЦ "Белене", той няма да бъде продължен. Готовият руски реактор за централата пък щял да се трансформира в седми блок за АЕЦ "Козлодуй" или да се продаде на трета страна. Миналата седмица от "Росатом" обявиха, че са готови на удължаване на срока на споразумението, което изтича в края на март.
Кой вариант е обсъден с Путин, Борисов щял да информира президента и парламента в удобно за него време, съобщи правителствената пресслужба.
"Смяната на директора на БЕХ - поредно самопрострелване в решаваща фаза на големите проекти. Зорлем ще загубим мача", писа пък бившият министър на икономиката Трайчо Трайков в понеделник в Twitter.
Още от статията на „24 часа"
„Медът под 8 лева за кило - фалшив", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Цената на истинския мед е поне 8 лева за килограм, а сладката стока, която се продава по-евтино, вероятно е фалшива или натъпкана с евтини имитации на лечебната храна. Това съобщи за „Монитор" пчеларят Илия Цонев. Заради свития пазар в кризата цената трудно ще тръгне нагоре, но има опасност от злоупотреби, смята той. След тежката зима половината кошери са пълни с измрели пчели, констатират със съжаление производителите.
В края на април очакваме да отпаднат още 10 - 15 на сто от пчелните семейства, уточни зам.-председателят на националната браншова организация „Български пчеларски съюз" Ефрем Моллов. Според него причините за унищожените насекоми са комплексни. Лошото време не е единственият виновник за тежкото положение, в което изпада бранша, каза той. Студът не убива пчелите, твърди пък Илия Цонев. Според него натровените от пестициди през миналото лято пчели са загубили имунитет и не могат да се справят с допълнителните трудности. През тази пролет медоносните насекоми ще излязат по-късно на паша, като по този начин ще бъде пропуснато събирането на лечебна храна от рапицата и акациите. Медът от акация е един от най-скъпите и полезни продукти. Той остава светъл и кристализира бавно, заради високото съдържание на плодова захар може да се използва и от диабетици.
Захарта, с която работим, има добавки, които я променят и това се отразява на изхранването на пчелите, алармира Моллов. Поставена в кошерите, тя ставала на бледа каша, а за проблема изобщо първи алармирали хората, които си правят ракия, понеже цуйката не ферментирала добре.
През 2012 г. ще закърпим положението при цените и няма да ги повишаваме, каза Моллов, но отрасълът ще се възстановява между 3 и 5 години. Затова тази тема ще се дискутира постоянно. За да няма поскъпване на течната сладост, вероятно ще се наложи от страната да бъде намален износът, а някои големи производители неизбежно ще претърпят загуби, защото трудно ще изпълнят договорите си за експорт, прогнозира експертът.
Още от статията на „Монитор"
„София ще подари кварталните градинки на грижовните граждани", прогнозира от първата си страница „Сега"
Гражданите ще могат да придобиват собственост върху градинките в кварталите и дори да извършват застрояване и рекламна дейност в тях. Това предвижда ревизиран вариант на наредба, изготвена от главния архитект на София Петър Диков. Както "Сега" писа, София е една от малкото общини, които вече работят по изискването на закона за устройство на територията да се уреди режимът за стопанисване на междублоковите пространства в квартали с комплексно застрояване. Такива наредби трябва да приемат всички общини, като законодателят е оставил в техни ръце решението дали прехвърлянето на градинките да става по желание, или да е задължително. София избира първия подход.
Етажните собствености, които поискат да стопанисват прилежащите площи към блока си и ги поддържат 10 години, ще стават собственици на терените. Делът ще се определя според квотите на собственост върху идеалните части от общите части на сградата и от правото на строеж. "Нали основната критика беше, че общината само прехвърля задължения, но не и права - ето даваме права на гражданите", мотивира се главният архитект. Първоначалният проект предвиждаше само задължения за гражданите, включително и разходи по поддръжката на градинки и тротоари, но им връзваше ръцете да правят каквото и да било с тях.
В новия си вариант наредбата е съвсем либерална - няма например условие предназначението на тези терени да не се променя. Така може етажната собственост да реши, че иска след 10 г. да си построи супермаркет. "Това ще се регламентира от подробните устройствени планове на кварталите, които не позволяват да се променя предназначението на тези терени", обясни Диков. Редица квартали обаче в столицата все още нямат действащи ПУП-ове, а и тези планове може да се променят по инициатива на гражданите.
"Всеки решава в каква среда да живее. Ако за 5 лева сме готови да развалим средата си, да си построим супермаркет или свинарник, това си е наш проблем", коментира главният архитект.
Още от статията на „Сега"
„НЕК иска с 15 % по-високи цени на електроенергията от юли", пише на първата си страница „Класа"
Националната електрическа компания (НЕК) ще поиска нейните цени на електроенергията да се повишат с не по-малко от 15 % от началото на юли, обяви вчера новият директор на Българския енергиен холдинг Михаил Андонов пред БНР. Преди да заеме сегашния си пост в края на миналата седмица, той оглавяваше НЕК, която е част от холдинга. Тогава, както в. „Класа" писа, Андонов бе на мнение, че електрическата компания ще поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) 8.5 % по-високи цени на електроенергията за следващия регулаторен период.
Сред аргументите на НЕК да иска 15% поскъпване на продавания от нея ток на електроразпределителните дружества е, че държавният регулатор три пъти вече е повишавал преференциалните цени на произвеждания от топлофикациите ток, който НЕК е длъжна да купува. Така компанията, при по-малко приходи от продажба на своята енергия, трябва да плаща повече на топлофикациите.
Надяваме се ДКЕВР да се съобрази с отрицателните кешови потоци на НЕК, каза Андонов. По думите му при подобна цена държавната електрическа компания ще може да възстанови изоставането в плащанията. НЕК има текущи задължения към свои клиенти, каза шефът на БЕХ, но не уточни на каква стойност са те. Ако ДКЕВР одобри исканото от НЕК увеличение на цената на тока, това ще се отрази и върху повишението, искано от електроразпределителните предприятия.
EVN,CEZ и E.ON вече внесоха свои предложения за промяна на тарифите им съответно с 3.6% , 6.44 % и 9.1 %. Техните сметки обаче са правени при запазване на сегашните цени на НЕК и на електроцентралите. След като стана ясно, че НЕК ще иска 15 %, и самият шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев призна, че ще има повишение и на цените на електроцентралите заради необходимостта да купуват права за замърсяване на въздуха - т. нар. парникови квоти. Последните прогнози на Семерджиев бяха, че крайното повишение на цената на тока за бита няма да надхвърли 10 %.
Още от статията на „Класа"
"Пет авиокомпании напуснаха летище София", съобщава „Капитал Daily"
С обявеното намерение да спре полетите си от и до летище София "Чешките авиолинии" стават петата авиокомпания, която напуска терминалите на столичното летище от началото на 2011 г. През миналата година от полети до София се отказаха швейцарската Swiss, нискотарифният турски превозвач Pegasus Airlines, Cimber Sterling, което лети до Копенхаген, а от скоро и фалиралият унгарски авиопревозвач Malev. Единствената нова от началото на 2011 г. e Qatar Airways, а други не се и очакват, коментираха от бранша. От летище София не успяха да отговорят на въпросите на "Капитал Daily" до редакционното приключване на броя.
Спад на полетите
Изчезването на авиокомпаниите логично се отрази върху статистиката на столичното летище. През февруари общият брой на излетелите и кацналите самолети е 3169 спрямо 3467 за миналата година. "Регистрираният спад е аналогичен на този от месец януари и е резултат от оттеглянето на четири авиокомпании, които изпълняваха директни полети до София през февруари предходната година", съобщиха преди дни от летище София.
През лятото и есента на миналата година полетите си спряха Pegasus, Cimber Sterling и Swiss. Swiss напусна поради преструктуриране на компанията, която е част от групата на Lufthansa, в която са още и Австрийските авиолинии.
"Спирането на полетите е логично, когато другите авиокомпании в групата ти могат да покрият работата ти", коментираха от бранша. Колкото до турския лоукост превозвач, отпадането не е било изненада, тъй като още при влизането му очакванията са били, че няма да се задържи дълго. На 3 февруари 2012 г. полетите си спря Malev заради огромни задължения от 210 млн. евро и невъзможност от страна на местното правителство да продължава да финансира компанията. Сега напускат и "Чешките авиолинии".
Експерти от бизнеса окачествяват решението на "Чешките авиолинии" като изненада. Компанията е една от по-големите загуби за летище София, тъй като има 11 полета на седмица. Към момента около 75% от трафика им от България зарежда трансферите на компанията през Прага. Компанията имала и много карго трафик.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Бирници влизат в хотелите", информира „Стандарт"
Съдия-изпълнители влизат в хотелите край морето преди сезона. Над 30 хотела в курортите са сложени на тезгяха за публична продан заради фалити и невъзможност на собствениците да погасят дълговете си. От Обзор до Синеморец в момента на търг се предлагат 8 луксозни хотела заради лоши банкови кредити. С най-висока цена за продажба е обявен хотел "Клисура" в курорта Слънчев бряг - 6 240 000 лв.
Хотел в Свети Влас с РЗП от 7219 кв. м е обявен за 3,6 млн. лв. От обявените за публична продажба имоти на длъжници с най-ниска цена е семеен хотел от 200 кв. м в Синеморец. За него съдебният изпълнител иска 504 000 лв. Над 20 млн. лв. трябва да плати кандидатът за 4-звездния хотел "Луна" в Златни пясъци. 6-етажната масивна сграда е на 50 метра от морето и в нея могат да се настанят 500 туристи. Първоначалната оферта в търга е с 25% по-ниска от пазарната оценка и е 20,8 млн. лв. с ДДС.
За втори път за публична продан се предлага и хотел "Хоризонт" в курорта. Той е на настоящия затворник и бивш общински съветник във Варна Иван Славков. Този път началната цена от близо 2 млн. лв. е коригирана надолу с 20%. Сградата е на 500 м от брега, но е строена през 1965 г.
Половината хотелиери по морето са решили сами да предлагат имотите си, за да се преборят за по-висока цена или изгодни условия преди намесата на съдия-изпълнителите. Продава се и култовият комплекс "Мартинез" на първа линия в Созопол. Зад българската фирма, която го управлява, стои руски инвеститор. Той иска за комплекса рекордните 15,9 млн. евро. Все още няма мераклия, който да плати тази цена. Купувач срещу 7 млн. лв. почти година се търси и за хотел "Свежест" в центъра на Слънчев бряг. По-евтините семейни хотели по морето също трудно се пласират въпреки скромната цена. 4-етажен хотел в Обзор е обявен за 690 000 евро.
Още от статията на „Стандарт"
"Дунав мост 2 готов наесен", пише „Труд"
"Дунав мост 2 трябва да е готов до края на ноември и мърдане от този срок няма!" , заяви министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Той и транспортният министър Ивайло Московски инспектираха днес строителството на моста при Видин - Калафат.
"Възможно е след крайния срок да останат само довършителни дейности, които зависят от метеорологичните условия", уточни Московски.
"Неприятни изненади не трябва да има. Приятни - може", категоричен бе Дончев. Двамата министри заявиха, че повече оскъпяване на Дунав мост 2 няма да има. До момента изпълнението на проекта е 72%, а на прилежащата инфраструктура е 88%.
Още от статията на „Труд"
"Висш данъчен шеф бе уволнен заради собственика на ГОРУБСО-Мадан", съобщава „Сега"
Напрежението около ГОРУБСО-Мадан доведе до кадрови рокади и в Националната агенция за приходите. С поста си вчера се раздели директорът на ключовата дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители" Стефан Тричков. На негово място е назначена досегашната шефка на "Управление на изпълнението" Галя Димитрова.
Според официалното прессъобщение на НАП Тричков си тръгва заради недостатъчно ефективна работа на структурата. Според източници на "Сега" обаче повод за смяната са именно събитията около Валентин Захариев. Бизнесменът, който бе обявен за данъкоплатец на годината за 2005 година, е останал встрани от всякакви последващи данъчни проверки, твърдят запознати. Обявяването на Захариев за данъкоплатец на годината предизвика шумен скандал, защото се разбра, че той е успял да договори 3-годишна привилегирована отсрочка за внасяне на дължимата сума.
Наред с отстраняването на Тричков в НАП започва преразглеждане на критериите за категоризиране на големите данъкоплатци, защото в групата в момента попадат твърде много компании - 1600. За големи се считат данъкоплатци с над 150 души персонал и над 2.5 млн. лв. внесен или възстановен данък.
След като смени собственикът на ГОРУБСО-Мадан, кабинетът се зае с друг спор за неизплатени възнаграждения - този път в Оловно-цинковия комбинат-Кърджали.
Комбинатът също е собственост на Валентин Захариев, който преди няколко дни се прости с концесията си в ГОРУБСО и бе принуден да продаде маданското предприятие на бизнесмена Николай Вълканов. Вчера около 150 работници от ОЦК-Кърджали блокираха за 30 минути един от изходите на града към Хасково, информира БНР. Според социалния министър Тотю Младенов над 300 работници от ОЦК-Кърджали вече са подали искания за счетоводни извлечения от работните им заплати, които да депозират в съда за издаването на изпълнителни листове. Мениджмънтът засега бави издаването им.
Още от статията на „Сега"
„Одобриха екооценката за тунела под Шипка", съобщава „Монитор"
Висшият експертен екологичен съвет при Министерството на околната среда и водите е одобрил проекта за изграждане на тунел под връх Шипка, съобщиха от Коалицията за устойчиво развитие.
Проектът предвижда още и строителството на югозападен обход на Габрово, който трябва да свърже града със съществуващия път до град Шипка.
Условно трасето е разделено на пет етапа. Обходът на Габрово и тунелът под историческия старопланински връх влязоха за финансиране в оперативната програма "Транспорт".
Обсъдени са варианти за изграждане на пет тунела през Балкана с обща дължина 3460 метра. Строителството на довеждащия път може да започне още до края на годината. Тунелът е част от европейски транспортен коридор №9 и ще се изгражда с европейски пари.
Около 6 млрд. евро са необходими на България за периода 2014-2020 г. за постигане на средноевропейско ниво на пътната мрежа в страната. По-голямата част от шосетата ще се финансират със средства по ОП „Транспорт".
Един от стратегическите приоритети на България е завършването на магистрала „Хемус". Това ще струва около 1,3 млрд. евро.
Още от статията на „Монитор"
"Проверяват Захариев за умишлен фалит на ОЦК-Кърджали", пише „Класа"
Държавата сезира прокуратурата за неизплатени заплати на металурзите в ОЦК, а „Икономическа полиция" ще проверява дали Валентин Захариев не е тласкал дружеството към умишлен фалит. Това съобщи социалният министър Тотю Младенов в Кърджали. Младенов даде пресконференция заедно с областния управител на града Иванка Таушанова.
Пред bTV икономическият министър Делян Добрев каза, че ще говори с банките кредитори за смяна на мениджмънта на ОЦК-Кърджали. "Банките могат да поискат смяна на мениджмънта и да назначат нов, за да се стабилизира дружеството и да започнат да се плащат заплатите", уточни Добрев, като подчерта, че държавата не е страна по спора.
По думите на министъра смяната на ръководството е важна, за да не стане така, че работниците сега да получат пари, а след месец да са в същото положение.
"Дейността на г-н Захариев трябва да се провери внимателно от НАП и другите разследващи органи", допълни Делян Добрев. Той ще отиде в града, за да се запознае на място със ситуацията около протестиращите металурзи.
Работниците от Оловно-цинковия комбинат в Кърджали решиха всеки ден от 9.30 до 10.30 часа да блокират пътя Кърджали-Хасково в участъка пред завода, съобщи Иванка Караколева - председател на КНСБ в област Кърджали, цитирана от БНР. Според синдикатите собственикът на завода Валентин Захариев не може да осигури кредит, за да се разплати с протестиращите и да възстанови производството.
Още от статията на „Класа"