„Тровят крупен оръжеен търговец", пише в. „24 часа"
Емилиян Гебрев на косъм от смъртта. Колегите му подозират руска връзка заради пратка за Украйна
Eмилиян Гебрев - един от най-големите оръжейни търговци в България, е бил отровен преди няколко седмици, научи "24 часа". Според хора от бранша собственикът на "Емко" ЕООД е изпаднал в кома и е бил на косъм от смъртта. Отровен е бил и синът на Гебрев, който обаче е пострадал по-леко.
Отровата е рядка, от типа на бързо разпадащите се Смята се, че е от арсенала на руските тайни служби. Има резон да са руснаци, защото неотдавна Гебрев реализира крупна сделка за износ на специална продукция за Украйна, коментират оръжейници. Те обаче избягват да навлизат в подробности. Само уточняват, че сделката е напълно редовна.
Прочети още от в. „24 часа"
"НАП отписва служебно изтекли по давност дългове" е заглавиe от в. "Труд"
Дълговете на граждани и фирми към държавата и общините, за които е изтекла абсолютната давност от 10 години, ще се отписват служебно. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), публикувани за обществено обсъждане на сайта на Министерството на финансите. Подготвя се и оценка на въздействието, от която ще стане ясно какъв е общият размер на дълговете, които ще бъдат изчистени по служебен път.
В момента, за да се заличи изтекъл по давност борч, длъжниците трябва да подадат писмено възражение до НАП. Това вече няма да е необходимо с изтичането на максималния срок от 10 години, който важи за всякакви задължения към държавата и общините. Искането за отписване на дълговете обаче се запазва за 5-годишната давност за публичните вземания като данъци, осигуровки, такси и глоби, за които не са били предприети мерки за събиране.
Прочети още от в. "Труд"
"Разходите за болнични на НОИ удариха 5-годишен рекорд" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Разходите за болнични на Националния осигурителен институт удариха 5-годишен рекорд. Плащането на първите три дни продължава да товари все по-сериозно и бизнеса, защото броят на болничните листове за сметка на работодателя продължава да расте.
Харчовете на държавата през миналата година вече надминават тези от началото на кризата - през 2009 г., когато бе достигнат предишният връх. Тогава кабинетът въведе като временна и антикризисна мярка работодателят да плаща първите три дни, за да се ограничат злоупотребите. Справка в данните на НОИ обаче показва, че след първоначалния ефект на мярката в първите две години през 2010 и 2011 г. след това харчовете растат устойчиво.
Така се стига до 2014 г., когато НОИ е изплатил над 340.3 млн. лв. само за болничните за общо заболяване (без обезщетенията за гледане на болен член на семейството и др.). Това е най-високият разход от 2009 г. насам. Ако към миналогодишните разходи се добавят и платените обезщетения за гледане на болен член, трудова злополука и др., сумата се повишава на 351.6 млн. лв.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Цариградско" бълва шум от реактивни двигатели" четем на първа страница във в. "Монитор"
Шумът от колите тероризира денонощно софиянци. Задръстванията продължават да са най-големият проблем в града, а най-голямото бучене е на местата около основните пътни артерии. Районите на първа линия около бул."Цариградско шосе" са най-шумните места в столицата, като там нивото на шума може да се сравни с работата на реактивни двигатели на самолет преди старт. Ограничаването на движението в центъра, чрез изграждане на паркинги във входа, както и смяната на павета с асфалт оказват положителен ефект при намаляването на шума. Това са мерките записани в актуализирания план за действие за управление и намаляване на шума, който Столичният общинският съвет прие.
Другият вариант е на глемите булеварди да бъ¬¬дат изградени шумоизолиращи стени
или зелени пояси от дървета и храсти. Друга мярка според еколозите е да се вдигнат двойно данъци за колите над 15 години.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Правителството: Токът за цялата индустрия ще е по-евтин", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Производствените предприятия най-вероятно ще продължат да плащат по-евтин ток. Предложението идва след извънредна среща при Бойко Борисов в неделя, на която са присъствали енергийният и финансовият министър, вицепремиерът по икономическите въпроси и председателят на енергийната комисия в парламента.
Резултатът е, че и малките и средните индустриални фирми, а не само големите производствени предприятия ще плащат по-евтина енергия. Така по-скъпа ще е консумацията само за компании за услуги, офиси, молове.
Изчисления на сектора и управляващите показват, че мярката ще струва около между 140 и 280 млн. лв. годишно. Резерв за сумата може да бъде намерен, смятат в правителството. То се ангажира и най-сетне с орязване на разходите в държавните енергийни фирми.
Спешното заседание беше свикано заради създалото се напрежение с предстоящото увеличение на цената на тока от 1 юли. Според предложението на КЕВР то трябва да бъде средно 1.99% за битовите потребители и между 4 и 20% за стопанските.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Вадят на светло депутати с перки", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Да се извадят на светло политиците, които имат бизнес със "зелен ток". Това предложи шефът на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев заради съмненията за лобистки игри на депутати. Има съмнения, че около 20-30 народни представители притежават слънчеви и вятърни централи, които продават скъп ток на държавата.
"Ще създадем спецкомисия в парламента, както направихме с КТБ, за да стане ясно кои са собствениците на ВЕИ проекти", обясни Добрев. Така ще се разбере кои са депутатите, приели закона за "зелената енергия", и след това са се възползвали, за да печелят на гърба на всички българи.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Fitch потвърди рейтинга на България", пише в. "Капитал Daily"
След като през този месец Moody's и Standard&Poor's запазиха кредитния рейтинг на България, в петък това направи и третата голяма световна агенция - Fitch. Тя потвърди дългосрочната оценка на страната в чуждестранна валута BBB-, което е най-ниското ниво на инвестиционен рейтинг за държавния дълг. Дългосрочният рейтинг в местна валута също остава непроменен - BBB, като и двата показателя са със стабилна перспектива.Fitch отчита по-ниското ниво на вътрешен и външен държавен дълг на България в сравнение с групата страни, оценявани с рейтинг ВВВ (27.6% от БВП в края на миналата година при 42.3% от БВП средно за страните с такава оценка). Последните прогнози на агенцията са, че през 2022-2023 г. държавният дълг ще достигне близо 35% от БВП, което е доста над изходните очаквания през миналата година за 23% от БВП през 2017-2018 г. Експертите определят като достатъчно нивото на международните валутни резерви, което осигурява стабилното функциониране на валутния борд. Тези фактори компенсират структурните слабости на икономиката, които ограничават по-големия икономически растеж, смятат от агенцията.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Работа? Не ме занимавайте, не ме интересува!", пише в. "Сега"
Ако се съберат да живеят на едно място всички млади българи, които нито работят, нито учат, нито търсят работа, ще се роди още един град като Русе. Между 160 и 165 хил. българи до 24 години не правят нищо. Или всеки четвърти младеж безделничи. А от това икономиката ни губи до 2.5 млрд. лв. всяка година по изчисления на социалното министерство. Според друго изследване - на спортното министерство, 67% от българите във възрастовата група 15-29 г. не работят, не учат и не са в образователни курсове - имат свободно време, но не правят нищо. 60% от тях са роми.
Прочети още от в. "Сега"
"Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев: Под заплаха са до 100 000 работни места" пише в. „Труд"
Цената на тока е висока, защото има много кражби
Очакваме да се увеличи цената на хляба, сиренето, месото и облеклото
- Г-н Велев срещу какво всъщност протестира бизнесът - срещу високите цени на тока или срещу начина, по който те се изчисляват?
- Бизнесът се обявява срещу разхищенията и кражбите в енергетиката, вследствие на които са високите цени на тока. Бизнесът се обявява за реформи в енергетиката, които да предотвратят нарастването на цените на електроенергията, защото сме убедени, че това е възможно. Въпросът за реформи в сектора опира до Министерството на енергетиката и до големите енергийни предприятия - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", НЕК, ЕСО и разбира се - БЕХ.
Прочети още от в. „Труд"
"Наливаме 1,44 литра бензин с една надница", четем във в. "Монитор"
С една средна надница у нас можем да заредим едва 1,44 литра бензин, а в Люксембург сипват цели 15,2 литра. Разликата в количествата е десет и половина пъти, показва изследване на специализирания портал globalpetrolprices.com. Според него страната ни е на последно място по количество на бензина, което може да се купи с почасова средна заплата в ЕС. Люксембург пък е на другия край на класацията.
Холандците също не са за съжаление. С една средна надница те могат да си позволят да сипят 12 литра. Подобно е положението с шведите, които зареждат 11,5 литра, датчаните - 11,2 литра, а англичаните - 11,1 литра.
На дъното на класацията заедно с България е и Румъния. Според изследването в северната ни съседка могат да сипят само с няколко капки повече, отколкото у нас, а именно 1,48 литра. Малко по-добре са в Литва с 2,29 литра, които сипват с една надница. За Унгария аналогичното количество е 2,38 литра, а за Латвия - 2,51 л. Средното ниво, изчислено от специализирания сайт за ЕС, е 7,81 литра.
Тук трябва да се отбележи, че холандците и датчаните работят средно по съответно 30,1 часа и 33,5 часа седмично, докато у нас средната продължителност на работната седмица е 40,8 часа.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Заплатите в София с 37% по-високи", пише в. "Стандарт"
Заплатите се повишават три пъти по-бързо от цените дори в годините на кризата. От март 2008 г., когато световната финансова криза още не беше застигнала България, до месец март от настоящата година, заплатите са скочили с 69%, сочат данните на НСИ. За същия период от 7 години инфлацията е само 14,6%. Повечето хора обаче не могат да усетят по джоба си този изпреварващ ръст на заплатите, защото доходът на цялото домакинство се определя освен от възнагражденията за извършен труд, и от суми, които се получават като социални помощи, обезщетения за безработица, пенсии, суми от собствена земеделска продукция и дори получени наеми. А тези доходи не растат със същия темп. Освен това много хора останаха без работа по време на кризата. Оказва се, че във повечето региони на страната заплатите се увеличават с приблизително едно и също темпо. Най-много са нараснали заплатите в Търговище и Разград - съответно със 79% и 77% за 7 години. Бързо се повишават заплати и в Ямбол и Видин - с над 72% за същия период. В София заплатите са скочили със 70%. А най-малко е увеличението в Добрич (+43%), Перник (+50%), Благоевград (+53%), Хасково и Сливен (+55%). Но разликата между възнагражденията в София и останалите градове на страната остава почти без промяна. Жителите на столицата получават средно по 1206 лв. на месец, което е с 37% повече от средната заплата за страната.
Прочети още от в. "Стандарт"