Заради ниските доходи и скъпото електричество страната ни трябва да поиска от ЕС възможност да се приложи "План Маршал", наречен "План Барозу". България трябва да направи това съвместно с Румъния, която се намира в същото положение. Това заяви енергийният експерт проф. Атанас Тасев пред БНР.

"За съжаление, както е известно, ние имаме най-ниската цена от всички страни-членове на Европейския съюз за битови потребители, но през паритета на покупателна способност, което отразява и политиката на доходите. По този начин ние плащаме една доста висока цена, която е над средноевропейската по този показател", каза проф. Тасев. Той потвърди, че в тази цена се включва дори енергия, която не се произвежда - 3% от ТЕЦ "Гълъбово". И понеже има някакъв много сериозен технически проблем в пускането на блоковете на централата ТЕЦ "Марица-Изток"1, то фактически спрямо предвидените срокове тази централа отдавна трябваше да произвежда ток и естествено, че са включени разходите в цената от 1 юли миналата година.

Не е тайна, че от 2013 г. ние като потребители ще трябва да плащаме емисиите от въглероден диоксид, които се излъчват от нашите термоцентрали, особено в комплекса ТЕЦ "Марица-Изток", посочи той. "В момента добавката "зелена енергия" е 3,03 лв., а при различните сценарии тя може да стигне до 29,55 лв. при положение, че АЕЦ "Белене" се построи, и 41 лв. при провал на проекта.

Добавката "кафява енергия" специално за въглероден диоксид от 44,35 лв. ще достигне до 61,50 лв. В момента тази добавка не се плаща, защото ние все още не плащаме тези емисии. Така че като сумираме и необходимите инвестиции, които трябва да бъдат направени, за да може да бъде приета зелената енергия до 2020 г. цената на тока ще нарасне в пъти, предупреди проф. Тасев.

Планът Маршал, известен официално като Програма за възстановяване на Европа, е програма на САЩ за възстановяване на съюзническите страни в Европа след Втората световна война. Инициативата е наречена на името на Джордж Маршал, който по това време е Държавен секретар на САЩ. Планът за възстановяване е разработен на среща на европейски държави през юни 1947 по инициатива на американския президент Хари Труман и генерал Маршал.

На 16 март руснаците излязоха с ултиматум относно строителството на АЕЦ "Белене". Ако до 31 март не бъде подписано поредното 12-то споразумение за изграждане на атомната централа, "Росатом" няма да има никакви юридически основания да продължи работа по проекта.

Анализ на руската страна показва, че вариантът изработеният реактор за АЕЦ "Белене" да бъде платен и инсталиран на площадката на АЕЦ "Козлодуй" би увеличил сроковете за пуск с поне 2-3 години, а цената ще бъде значително по-висока.