Новите промени в закона за енергетиката могат да доведат до преструктуриране във финансите на топлофикациите, което да доведе до увеличение относителния дял на топлинната енергия в тях. Това заяви членът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Евгения Харитонова пред журналисти днес.

В момента "Топлофикация София" (както и други такива дружества) получава само половината от приходите си от продажба на топлинна енергия, а останалите идват от продажба на ток. Сега промените в Закона за енергетиката, които предстои да бъдат гласувани на второ четене в парламента, ограничават изкупуването на част от тази електроенергия, което от своя страна ще намали приходите по това перо.

Така може да се стигне до прилагане на компесаторни механизми, които потенциално да се отразят върху цената на топлинната услуга, допълни Харитонова. Припомняме, че от друга страна се очаква да има понижение в цените на природния газ заради понижението на петролните котировки. Сега "Булгаргаз" поиска цената на синьото гориво да се понижи с 13.3%, докато от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори предлага газът да падне с около 23%.

В тази връзка все още не е ясно какво ще е изменението на топлинната енергия за потребителите.

Харитоновa говори и за предстоящата либерализация на пазара за електрическа енергия, която се очаква да се случи до края на 2015 г, ако се съди по заявените намерение на енергийния министър Теменужка Петкова. Според нея това ще доведе след себе си не само до положително ефекти, но и до отрицателни.

Единият от тях е, че на този етап търговците на електроенергия не са готови да продават ток на отделни малки потребители. Това може да доведе до честа смяна на доставчиците и потребителите в междинния период да трябва да купуват ток от дружествата наречени Доставчици от последна инстанция, които към момента предлагат електроенергия на цена от близо 40-50% над тази на регулирания пазар.

В същото време Харитонова, заяви, че вече познава хора, битови потребители, които вече купуват електроенергия на свободния пазар. Те са едни от първите, допълни членът на ДКЕВР.