Акциите на европейските компании паднаха поради предположения, че високите цени на кредита и поскъпването на петрола ще засегнат печалбите на корпорациите, съобщи Bloomberg. Освен това, глобалната тенденция към по-високи лихви „затяга" икономиката и задържа икономическата активност.

Акциите на търговските вериги паднаха, след като Tesco, най-голям оператор на супермаркети в Британия, предрече трудна година заради покачващите се лихви и нарастващата конкуренция. Акциите на Tesco се сринаха с 6.4%. Акциите на най-големия търговец на дрехи във Великобритания Marks & Spencer загубиха 8.2%.

Самолетните компании Air France-KLM (минус 6.7%) и British Airways, които са най-чувствителни към цените на петрола, доведоха до най-ниски котировки на компаниите в сферата на пътуванията и удоволствието от два месеца. Съответният индекс е паднал с 4.2%. По изследвания на „Кредит Суис", 30% от разходите за самолетните компании са за горива.

„Лихвените нива имат значение, те се вдигат и това вреди. Цените на петрола също натежават върху акциите тази седмица", твърди фондов мениджър.

Протоколите на последното заседание на Bank of England неочаквано са показали, че Мервин Кинг е гласувал за увеличение, както и още трима от деветте членове на борда. Шведските банкери са вдигали лихвата осем пъти за 18 месеца и считат да продължават.

Засилването на пазара на американските бонове поднови притесненията, че в най-голямата икономика в света лихвите ще продължат да се покачват. Десет-годишната облигация, която влияе на цените на ипотеките и корпоративните кредити, на 22 юни се вдигна до 5.20 процента след като на 19 юни бе 5.08. По-рано през месеца засилването на пазара на бонове смъкна индекса Dow Jones Stoxx 600 от висотите, на които се намираше.

Тази седмица пан-европейският индекс Stoxx 600 падна 1.7%, Stoxx 50 също толкова, а пък Euro Stoxx 50, мярка за страните използващи евро, падна с 1.6%.

Индексите на държавите падат във всички страни на Западна Европа освен Исландия и Португалия. Германският DAX загуби 1%, френският CAC 40 1.3%. Британският FTSE 100 пък се смъкна с цели 2.5%.

Много сериозно спаднаха акциите на строителните фирми и търговците с недвижими имоти като Taylor Woodrow (-11%), George Wimpey и Land Securities Group.

За инвеститорите това е емоционално влакче на ужасите, твърди анализатор за Bloomberg. „Пазарът търси посока. Хората се чудят дали икономиката и корпоративните приходи ще могат да се справят с нарастващите лихвени равнища".

На всичкото отгоре, в петък се засилиха подозренията, че хедж-фондовете ще загубят много пари в Bear Stearns и това може да сигнализира за по-сериозни проблеми в капиталовите пазари. Вторият във Великобритания емитент на ипотечни облигации вчера потвърди, че възнамерява да вземе $3,2 млрд. кредит за да предвари възможността кредиторите да конфискуват активите му.