През последните седмици кризата се пренесе извън развитите икономики към страни като Украйна, Исландия, Пакистан - където след отпускането на кредит от $7.6 млрд. от МВФ, курсът на пакистанската рупия се покачи с 1%. Очаква се условията за кредита от $6 млрд. на Исландия да бъдат договорени още през тази седмица.
Заради глобализацията, от МВФ се търсят все повече средства и всичко става все по-бързо, казал е Строс - Кан на пресконференция по време на посещение в Либия.
$ 518 млн. помощ на Сърбия
Днес МВФ се съгласи да отпусне на Сърбия кредитна линия от 518 млн. долара в помощ срещу глобалната финансова криза.
Сключено е 15 месечно стенд-бай споразумение, според което Сърбия може да се възползва от над половин милиард в случай на необходимост. Съглашението е сключено според регулярната процедура и не се е наложило задействането на спешната процедура.
Строс - Кан е казал: глобалната финансова криза започна да се прехвърля върху Сърбия, бързата промяна в международната среда вероятно ще забави кредитните потоци и икономическата активност в региона.
Заради кризата, Сърбия намали прогнозата за икономическия си растеж от 7% на 3% през 2009 г. Дефицитът в Бюджет 2009 на Сърбия е сведен до 1.5%.
Либия - санитар или пациент?
По време на конференция в Триполи Строс - Кан отправи послание към Либия да диверсифицира икономиката си и да засили регулацията във финансовия сектор. „Не е възможно година след година да се поддържа икономика, зависеща на 90% от приходите от петрол".
Едновременно с това Либия се нуждае от повече регулация и надзор във финансовия сектор. Шефът на либийската централна банка Фархат Омар Бин Гидара се е съгласил с шефа на МВФ, че либийската икономика се нуждае от реформи и интегриране с Арабския съюз на Магреба (AMU).
По-рано тази седмица шефът на МВФ заяви, че Фондът ще се нуждае от допълнителни поне $100 млрд. през следващите шест месеца, за да помогне на отделните страни да се измъкнат от проблемите си.
По данни от края на 2007 г., Либия е 18та държава в света по размер на валутните резерви. Страната разполага с чужда валута и злато за $ 69.5 млрд.
Китай иска думата
МВФ се нуждае от ремонт и Китай иска думата - коментира днес китайско бизнес издание. На срещата на Г 20 такова решение не бе взето. Япония обеща да хвърли куп пари във Фонда, което при сегашната икономическа криза е много полезно. Загатна се, че и Китай може да поиска да допринесе с част от необятните си валутни резерви.
„Може би Китай би могъл да може" - но преди да го направи, ще поиска да се отговори на някои въпроси, които остават засега отворени. САЩ не смятат да се отказват от лидерството си навсякъде, включително и в МВФ. Америка държи да има решаващата дума, защото само по този начин може да удържи световния статус на валутата си, позволяващ големи дефицити в националния бюджет.
86% от глобалните валутни транзакции са в USD. В евро са 50% от облигациите и 27% от международните резерви. В долари са 63% от международните резерви и 34% от боновете. Близо 90% от сделките в международната търговия се уреждат в долари. USD вече не е това, което беше преди 20 години, но все още няма видима алтернатива.
Китайски експерти твърдят: по-добре с МВФ, отколкото без МВФ, защото без подобна международна институция финансовата хегемония на САЩ би била още по-безпощадна. Китай осъзнава, че промяната може да бъде само постепенна и трябва да положи усилия, за да бъде чут. Китай също така разбира, че за лидерското място ще се борят ЕС и САЩ ите ще игнорират развиващите се страни в бъдеще.
Съвкупния капитал на МВФ сега е над $300 млрд. От тях 17% са пари на САЩ, а общо Европейският съюз е внесъл 41%. За да се вземе решение в МВФ са нужни 85% от гласовете. Оказва се, че САЩ са единствената страна, която има възможността да наложи вето на решенията на МВФ. Правото на вето на САЩ следва да бъде премахнато, настояват китайски специалисти.
В момента Китай има 4% от гласовете в МВФ. По паритет на покупателната способност Китай държи 11% от международния пазар. Други държави, поставени в сходни условия, са Мексико, Южна Корея и Турция. Правата на глас в МВФ трябва да се коригират според променената икономическа сила в света. Въпреки подновяването на дискусиите на всеки пет години, формулата за разпределение на гласовете в МВФ не се променя.
Китайските икономисти считат, че финансирането на МВФ трябва да включва средства не само от икономическите сили, но и от страните с изобилие от валутни резерви. Това също ще доведе до важни промени в правата на глас.
Китай е склонен на капиталова инжекция в МВФ. Финансовата криза и нуждата от средства е добър повод за Китай да увеличи международната си роля. Сегашните $300 млрд. в разположение на фонда няма да бъдат достатъчни.
За да се включат пълноценно, китайците искат да видят най-важната промяна: основната резервна валута в света да не се базира на кредита на отделна страна. „Трябва да има друг, обективен еталон".
По-рано доларът бе свързан със златото, сега вече не е. Предупреждението, дошло с трусовете в международната финансова система, говори за инфлацията на водещата резервна валута. Нужна е реформа на международната финансова система и ролята на регионалните валути трябва да бъде увеличена - считат китайските финансови мъдреци.