Вятърната енергия - болната aмбиция на аграрния Североизток
29.10.2008 10:13:52
Източник: Die Presse
Ползата от модерните кули е преувеличена
Ползата от модерните вятърни кули е преувеличена многократно най-вече от медиите, коментира за „Народно дело" Тодор Тодоров. Според него те не са подходящи за основни източници на електроенергия, защото са неуправляеми и е невъзможно дори приблизително да се планира какво количество електроенергия ще произведат за определен период от време. Тодоров добави, че въпреки използването на най-съвременни технологии при построяването на пропелерите (перките) и генераторите вече е пресметнато и практически доказано, че в Североизточния регион на България те работят ефективно от 1700 до 2100 часа годишно, или между 70 и 87 дни, и то при по-продължителни и постоянни ветрове. Част от експертите на срещата бяха категорични, че ако в Добруджа дори и за десет години се съсредоточат толкова много кули, ще бъдем санкционирани от Брюксел, защото те ще повлияят отрицателно на прелета на стотиците видове птици през пролетта и есента от Африка към България и обратно. Агрономите са категорични, че вече има регистрирани загуби при производството на зърно в районите на ветрените паркове заради силните и постоянни течения, които се образуват при работата на ветрените кули. През зимата те усилват многократно и ерозията на почвата и тя не може да бъде спряна дори със създаването на нови защитни пояси. Повечето от фирмите, изявили желание да произвеждат електроенергия дори и в плодородните добруджански ниви, имат горещата подкрепа на собствениците на земите, защото им плащат много пари за парцелите.
Триста млн. лева са необходими за реконструкция на преносната мрежа
Около триста милиона лева са необходими за реконструкцията на преносната електрическа мрежа в Североизточния регион, за да поеме тя не 6000 мегавата нови мощности, а дори само 2000. Основно трябва да се преоборудват с нова и скъпа техника всички електрически подстанции. Задължително е построяването на два нови двойни далекопровода с дължина 160 километра за напрежение от 110 000 волта и на един единичен от 59 километра. Най-голямото оскъпяване на преносната мрежа ще дойде от построяването на двоен далекопровод за напрежение от 400 000 волта с дължина от 40 километра, десетина мощни трансформатора и възлова подстанция. Специалистите от НЕК дори не са се опитали да направят точни изчисления колко време е необходимо за построяването на споменатите съоръжения, защото в региона няма дори една трета от необходимите специалисти и квалифицирани работници, които да се заемат със строителството. В момента едва достигат хора за поддържането на електрическите съоръжения през зимните месеци. Икономистите от Националната електрическа компания са изчислили, че тя може да отдели 300 милиона лева за реконструкция в срок най-малко от 10 години. В противен случай трябва да се увеличи паричната тежест върху потребителите. Специалистите предупреждават, че нови 2000 мегавата в енергийната мрежа в региона ще предизвикат сериозни трудности при регулирането на напрежението, особено през зимата.
ЕС ни натиска за 16% ток от възобновяеми източници
Брюксел е планирал през 2020 година 16 процента от електрическата енергия, която ще се произвежда у нас, да е от ветрени генератори. В противен случай страната ни ще плаща солени глоби заради експлоатацията на въглищните топлоелектрически централи. Ако в енергийната система на България дотогава се включи и АЕЦ „Белене",общата мощност на централите у нас ще е около 12 000 мегавата. Специалистите от НЕК са категорични, че за оставащите 11 години е напълно реално да изградим ветрени генератори с обща мощност около 2000 мегавата. Вижда се, че мераците на повечето наши и чужди фирми за струпването на 6080 мегавата вятърни мощности в плодородна Добруджа са нереални и тя не може да бъде голям енергиен център.
Само Левски
на 29.10.2008 в 11:02:32 #3ТОВА Е ПЛАТЕНА СТАТИЯ ОТ ЛОБИТО НА ТЕЦ И АЕЦ. А НИМА ПРИ ВЕЦ-овете дават целогодишно електроенергия и при тях , ако няма в язовира вода пустеят.Но може да се прогнозира какъв обем електричество ще дадат, така е и при Вятърната енергия.НАЙ-ЕВТИНАТА ЕЛКТРОЕНЕРГИЯ В СВЕТОВЕН МАЩАБ. НЕ СЕ ПЛАЩА ЗА ГОРИВО, ЕВТИНА ПОДДРЪЖКА. МИНИМАЛНА ВРЕДА ЗА ПРИРОДАТА. За едни птици реват, но не виждат че ТЕЦ-Марица изток е превърнал Тракийската низина в лунен пейзаж в следствие на открития въгледобив и милионите тонове пушилка.Бъдещето е в Вятъра и Слънцето.Електроенергията добита от Слънце все още не е напълно конкурентна,но цената на вятърната енерггия почти се изравнява с ТЕЦ и АЕЦ.А след няколко години ще е и по-евтина.
Abadbobata
на 29.10.2008 в 10:57:14 #2И още глупости ...., по-точно недомлъвки. НЕК казаха ли колко ще струва включването на 2 реактора по 1 000 мегавата към електропреносната мреже и кой ще плаща за това? Влиза ли това в цената на АЕЦ"белене" или пак тежеста ще се прехвърли на потребителите. Дайте на един кантар всичко да сложим.
Abadbobata
на 29.10.2008 в 10:54:58 #1ЩО ЗА АБСОЛЮТНО ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ ПИШЕ В ТАЗИ СТАТИЯ!! ! ! !! ! "Агрономите са категорични, че вече има регистрирани загуби при производството на зърно в районите на ветрените паркове заради силните и постоянни течения, които се образуват при работата на ветрените кули. През зимата те усилват многократно и ерозията на почвата и тя не може да бъде спряна дори със създаването на нови защитни пояси." АМА МОЛЯ ВИ СЕ НЯКОЙ ХВЪРЛИ ЛИ МАЛКО МИСЪЛ В ТОЗИ АБЗАЦ?!!?!?!?!!? Вятъра ли води ветерните паркове или ветерните паркове водят вятъра, не мога да си обясня?!?!!?!?!?!?!?!?!!?!?!? !!!!! Прочее. "Непредвидимостта" на вятърните ферми не е проблем. И в момента енергетиците им се налага да се справят със подобни проблеми. Следобедния (през лятото) и вечерния (по принцип) пик на ел. потребление са си нормални за ел. преносната мрежа. И колебанията са много по-големи от колкото при няколко хиляди мегавата вятърни мощности. Така, че това не е никакъв проблем до 20% дял на вятъра в енергетиката, че сигурно и за 50%, но няма много държави. Само, че АЕЦ–а не е съвместим с подобни технологии... Енергетиката се променя - ще се адаптираме, който не може да се адаптира гори.