Темата за офшорките, техните собственици и и капитали днес сана една от водещите от трибуната на Народното събрание и неговите кулоари, като в нея се включиха депутати от левицата и министърът на финансите Петър Чобанов
Тя бе подета първо от Янаки Стоилов, който заяви пред депутатите, че и преди е поставял тази тема и се радва, че днес тя е отново на невен ред и че партиите, които подкрепят правителството имат воля да работят по нея. По думите му българското законодателство трябва да ограничи средства да отиват към такива зони.
В предизборната програма на БСП такъв ангажимент е обявен - да не се допусне възможността да участват в приватизацията фирми с такава регистрация, както и да не се допуска възможност в концесионните договори да участват такива фирми. Според Стоилов трябва да се знаят и произхода на средствата, с които се финансират медиите.
Лидерът на БСП Сергей Станишев е категоричен, че "истината трябва да излезе наяве пред обществото и това е решение на ръководството на социалистическата партия", предаде репортер на News.bg.
Тази идея на Станишев идва на фона на излезлите „офшорни атаки" срещу президента Росен Плевнелиев. Вчера червеният партиен шеф призова самият президент да поиска прокуратурата да провери истинността на документите. От своя страна пресслужбата на държавния глава заяви, че всички доходи на президента са публични и че никога Плевнелиев не е участвал в приватизационни сделки и обществени поръчки.
Припомняме че в разпространени в медиите публикации Росен Плевнелиев бе уличен, че е източвал строителнта фирма на която е бил управител Линднер в офшорни сметки. По-късно от самата фирма опровергаха това.
"Първото действие, което ще предприема е да говоря с кипърския министър на финансите", заяви в кулоарите на парламента финансовият министър. "Оттам нататък технически ще предприемем необходимите действия и със съдействието на експертите от министерството да проверим по какъв начин може да се изиска тази информация и имало ли е до момента подобна практика", заяви министърът на финансите Петър Чобанов.
Той изтъкна, че така или иначе това е общоевропейска дискусия и не е нищо различно от насоката, в която ЕС върви по тази линия.
Темата за промените в данъчното законодателство Чобанов обеща да бъде поставена на широка дискусия: „Самият подход на правителството е по такива важни теми и проблеми да бъдат ангажирани заинтересованите страни, обществото, така че да се въведе в тази страна предварителната оценка на въздействието, която без такива дискусии не се получава."
Това е дискусия в Европа, която все още не е разрешена, продължава да се действа по нея и няма да се различаваме от самите европейски практики, обясни още Петър Чобанов.