Надеждата, че Гърция няма да се срине в бездната, си остава само надежда. Спасяването на страната тепърва започва. Само че политиците се държат сякаш не е така. Това е кардиналната грешка на Европа, четем в Ди Цайт.
Въздишка на облекчение в Атина: почти 86 процента от частните кредитори дадоха съгласието си, така че Гърция може да получи желаното частично опрощаване на дълговете.
Германското министерство на финансите приветства успешната сделка за размяна на гръцки държавни облигации, собственост на частни кредитори, писаха медиите тази сутрин. "Това е голяма стъпка по пътя към стабилизирането и укрепването на страната. Гърция получи исторически шанс", заяви пред агенция Франс прес говорител на министерството.
Да, това е една добра новина, но съвсем не и краят на гръцката криза, коментира Ди Цайт. Грешките на изминалите десетилетия няма да бъдат оправени с едно опрощаване на дълговете и няколко години на икономии и реформи. Само че политиката залъгва гражданите, че е тъкмо така.
Спасяването тепърва започва
Какво премълчават политиците
Гърция е една прагова държава, в която икономическата и административната система в продължение на дълги години бяха поддържани живи с евтини кредити. Кризата предизвика края на тази изкуствена конструкция. Германският финансов министър Шойбле не иска да дава никакви гаранции, че спасяването на Гърция няма да струва още повече пари; било твърде рано за спекулации по темата. А Тройката още от сега е на мнение, че между 2015 и 2020, след изтичането на втория спасителен пакет, Атина ще се нуждае от още поне 50 милиарда евро.
Междувременно оргията от икономии тласка страната все по-дълбоко в кризата, пише още Ди Цайт. Само през последното тримесечие на миналата година гръцката икономика се е свила с 7,1 процента. Бюджетната дупка и през текущата година ще се окаже по-голяма от прогнозираната.
За да може през 2020 гръцкият дълг да бъде сведен до 120 процента от БВП, икономиката трябва още през 2014 да дръпне, и то здраво. На фона на задълбочаващата се рецесия, това е една повече от оптимистична прогноза.
Това е известно както на Берлин, така и на Брюксел. Само че там не казват какви ще бъдат последиците. Много по-честно ще бъде да се каже на гражданите, че на Гърция ще трябва да се помага още дълги години. Следващите помощни пакети са програмирани, подчертава Ди Цайт.
Защо не ни казват всичко?
Това е голата истина
Още по-песимистичен е швейцарският икономист Харалд Хау. В интервю за Шпигел той казва, че предстоящото частично опрощаване на дълга не е достатъчно. "Със сигурност ще се стигне до втори, истински банкрут. Ще минат може би девет месеца или три години, но тогава ще се разрази истинска, голяма криза". Професор Хау твърди, че проблемът не е решен, а просто отложен. "Следващия път кризата ще удари само данъкоплатците".
Впрочем Атина има вече с какво да се похвали. Под натиска на кризата страната извърши реформи, които мнозина смятаха за невъзможни. Това трябва да се признае на гърците. Същевременно от гледна точка на ЕС оказваната помощ е напълно по силите на съюза. Що се отнася до приказките, че Гърция трябвало да се откаже от еврото, това не е сериозна алтернатива: разходите както за Европа, така и за Гърция биха били много по-големи от ползата.
Такава е истината за Гърция, заключава Ди Цайт. Но на политиците в Брюксел и Берлин им липсва явно смелост да я кажат на гражданите.
HydroPower
на 12.03.2012 в 10:12:43 #7Всъщност Гърция вече фалира. Престиктуриране на дълг=отписване на част от него...това е истината. Аз честно казано завиждам на Гърция, защото 30 години пиИнИ и ИедИни на чужд гръб....и сега просто дълга се отписва.... Истината е че гръцките политици за големи гяволи, тарикати...откраднали са многоо, но и на народа са си дали много...а нашите само за тях си каквото са могли да докопат това е...за народа един голям...чеп.. какво е в България положението...бачкане бачкане....мизерия, ниски заплати....и накрая...ами който е устискал толкова време кризи и лишения, ще стиска още по-силно...и ще се учи да живее с по-малко и по-малко....
Стаксел
на 11.03.2012 в 21:18:53 #6Защо не ни казват цялата истина за Гърция? -------------------------------- Ама това сериозен въпрос ли е? Ами нали пазарите зависят от очакванията, а очакванията са толкова по-добри, колкото по-добро изглежда сегашното състояние. Това са самосбъдващи се "истини" - ако се каже, че положението не е добро, то наистина може да се влоши защото всички ще действат с това убеждение и в края на краищата то ще се сбъдне. И обратно.
DеrRоteBаrоn
на 10.03.2012 в 22:23:37 #54. t_point | 10.03.2012 20:38 Не сте разбрали май че Меркози иска точно гръцкитте частни кредитори да опростят дълговете, а дойче банк и комерцбанк дългове не са опростявали няма и да опростят никога.. ............. Е,те отписаха голяма 4аст от книжата, кво да опростяват? Банките са си купили държавни книжа от Гърция, които нямат по4ти никаква стойност в момента!!!
t_point
на 10.03.2012 в 20:38:46 #4Не сте разбрали май че Меркози иска точно гръцкитте частни кредитори да опростят дълговете, а дойче банк и комерцбанк дългове не са опростявали няма и да опростят никога..
Miki
на 10.03.2012 в 19:15:22 #3Ами според мен защото в лицето на Гърция и настоящите и проблеми може да се съди за бъдещето на всички държави от ЕС и не само. Както правилно се е изказал швейцареца тези мерки няма да оправят държавата а само ще отложат истинския и фалит във времето. Говорят за опрощаване на дълга на Гърция от страна на частните кредитори. Защо обаче не само гърците но и всички европейски държави мълчат за факта, че между тези частни кредитори има и гръцки олигарси? Ами защото тогава съвсем естествено се налага въпроса: Как така държавата фалира а олигарсите и ако си развържат кесиите могат да я изправят на крака? Това на практика означава, че парите на държавата по капиталистическите закони за печалба и разпределение на благата произведени от хората са буквално изпомпани от оборот в частните сметки на олигарсите. Според законите обаче те като всеки друг гражданин на държавата не са длъжни да плащат държавните дългове с лични средства. Такива са причините поради които не само Гърция, но и всички капиталистически държави ги чакат сериозни сътресения. Световната криза започна и няма да свърши докато не се премахнат капиталистическите производствени отношения.
t_point
на 09.03.2012 в 19:39:02 #2Не знам защо си мислиш че умира след като заради изтриването на някакви имагинерни активи, взети назаем от ФЕД, от балансите на няколко банки, докараха американеца до това да не може да си плаща ипотеката, банките му взеха къщата за без пари, за това че не им връща парите които и без това са на ФЕД сиреч на американеца, и сега започват масово да ги изкупуват чрез дружества в които държат собствеността. Тези дружества твърдят че дългосрочно искат да инвестират в евтини имоти и да ги отдават под наем. Така американеца от собственик се превръща в наемател използвайки собствените му пари. Така ги изработиха че направо не е за вярване понякога...гърците са щастливци пред американците. Е има една малка част които винаги ще си живеят добре, разбира се...
bah
на 09.03.2012 в 16:58:17 #1Това с евтините кредити не е практика на Гърция а на Европа и САЩ.Всеки редови американец над 22 годишна възраст има зад гърба си най-малко 1 банкрупция.Всяко 3то семейство е изоставило къщата си и всяко 5то е изгонено от банката.В САЩ има чудесни условия да живееш и на квартира което е изгодно.Тази финансова система умира бавно и се тресе от безсилна злоба сипейки хули срещу нормалните хора оправдавайки своята некадърност и лъжи