Така наречените "борци" за зелени права се продадоха в рамките буквално на минута за обещани постове. Възвишените морални ценности на "Зеления октопод" бяха на бърза ръка пречупени от телефонно обаждане и подходящите обещания за изкарването на някой лев. Това стана буквално пет минути преди днешната пресконференция в БТА на тема - Законопроектът за управление на отпадъците и обединената инициатива срещу него.

Обединената инициатива обаче бързо се разпадна след телефонното обаждане на определени лица. На предварително обявената пресконференция се явиха само - Костадин Деянов - от партия „Зелените" и Александър Асенов - Гражданска инициатива за отговорно управление на отпадъците. Другите лица, които трябваше да вземат участие в пресконференцията бяха - Иво Георгиев - председател на Гражданска инициатива на търговците на черни и цветни метали и тяхното рециклиране и Петър Кичашки и Виолета Цветанова от същата организация.

Те обаче напуснаха сградата на БТА броени минути преди започването на пресконференцията без да дадат обяснение за своето оттегляне. По информация на Money.bg внезапното тръгване е станало, поради предлагането им на постове в работната група по изработването на законопроекта за управление на отпадъците. До тези места обаче щели да бъдат допуснати, ако не говорят днес пред медиите.

Костадин Деянов и Александър Асенов защитиха своите колеги, като обясниха, че те ще дадат утре пресконференция с участието и на синдикатите. Въпреки това внезапното им тръгване, само броени минути преди започването на пресконференцията е повече от подозрително.

Иначе Костадин Деянов и Александър Асенов се обявиха за въвеждането на повече стимули при рециклирането на отпадъците, както и за въвеждането на така наречения Акт 16 и за продуктите. Той по думите им трябва да представлява оценка за жизнения цикъл на продуктите и без него те да не бъдат допускани на пазара. Този жизнен цикъл ще направи възможно да се определи, кой ще рециклира продукта в последния му етап на ползване.

По време на пресконференцията стана ясно и че гражданите са принудени да плащат по няколко пъти за управлението на отпадъците. Веднъж, като продуктова такса, после, като такса смет, а от държавния бюджет на страната допълнително се дават пари за управлението на отпадъците. Въпреки всичките тези плащания парите предназначени за отпадъците не се използват целево, а предимно отиват за пълненето на бюджетните дупки в общините, заяви Асенов.