Ще бъдат изготвени множество мерки в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, които да спомогнат за париране на рекордно високите цени на електроенергията, които плаща бизнеса на свободния пазар. Това увери на брифинг в Министерството на енергетиката титулярът на ведомството Андрей Живков.
Все пак от няколко седмици цените на електроенергията у нас били на най-ниски нива в сравнение с цяла Европа, изтъкна Живков. Все пак обаче те оставали на непоносими за бизнеса равнища. "Проблемът не е физическият недостиг. Дневното потребление е около 4000 мегавата, а още 2000 мегавата се изнасят", каза министърът.
Не стои като реалистична опция обаче ограничаването на износа на ток. Причината - участието ни в общия свободен енергиен пазар на ЕС. "Такива варианти има при недостиг или застрашаване на сигурността на енергийната ни система", заяви Живков.
"Ситуацията наистина е много драматична, а още не е настъпила зимата. Цените са на шокови нива, като ще са ни нужни няколкостотин милиона евро допълнителни приходи, за да ги компенсиране", започна експозето си представителят на бизнеса Константин Стаменов, който е председател на асоциацията на индустриалните енергийни консуматори.
Въпреки че от началото на текущия месец ценовите нива на родната борса били най-ниски в Европа индустрията не е никак спокойна заради волатилността на пазара, добави той.
Все пак енергиен дефицит не се очаква, въпреки спирането заради планов ремонт на втория блок на АЕЦ Козлодуй, отговори на въпрос на News.bg началникът на енергийното ведомство. Създаденият недостиг на ел. енергия заради спирането на атомната мощност щял да бъде компенсиран от включването на 2 нови блока на държавната ТЕЦ "Марица-Изток" 2.
И макар да няма конкретни мерки или просто такива не биват анонсирани специално - инструментите за спирането на шоковото покачване на тока щели да бъдат задействани "съвсем скоро", увери неколкократно министър Живков.
Припомняме, вчера Асоциацията на индустриалните консуматори изразиха силно притеснение от значително покачване на цените на електроенергията и природния газ както у нас, така и на европейските пазари.
Преди месец на пазара на електроенергия при ценови равнища в сегмента "ден напред" от 335,51 лв./MWh. редица структуроопределящи енергоинтензивни предприятия временно преустановиха или намалиха дейността си.
Припомняме, в средата на август месец работодателите поискаха оставки на ръководството на БЕХ и на министерството на енергетиката заради скъпия ток за бизнеса, след като миналата седмица обявиха, че спират мощности, принудени от високите цени.
Шефът на АИКБ Васил Велев разкритикува плахостта на служебния министър Андрей Живков и неговия неуспешен опит да смени ръководството на БЕХ. Което пък ръководство обжалва в съда отстраняването си. От БЕХ категорично отричат да имат правото да регулират по някакъв начин цените и да се намесват на пазара.
Два месеца преди това енергетици от ТЕЦ "Марица Изток 2" предупредиха, че при ограничение на централата може да се стигне до режим на тока. През август месец обаче блокове от централата бяха включени със закъснение и след протест именно на индустрията.
КЕВР обяви, че започва проверка по случая, от която резултати до този момент не са известни, а темата стана обект на обсъждане както в комисия, така и в пленарна зала.
Проблемът във ВиК сектора:
По-късно от "Български ВиК Холдинг" съобщиха, че е постигната договореност с КЕВР за съвместни действия по оказване на методическа помощ на ВиК дружествата, които също изпитват затруднения с повишаващите се цени на електроенергията.
В резултат на значителното нарастване на цените, както на българската, така и на европейските енергийни борси, разходите на ВиК дружествата са се увеличили многократно, а същевременно те доставят ВиК услуги на потребителите по регулирани от КЕВР цени за 2021 г. Обсъждат се идеи за евентуални стъпки за организирано доставяне на електроенергия за ВиК дружествата от групата на Холдинга. Разработват се и мерки за подпомагането на търговските дружества в сегашната трудна за ВиК сектора ситуация. "Български ВиК Холдинг" ЕАД ще осигури методическа подкрепа на ВиК дружествата от групата на холдинга по отношение на прогнозирането на разходите за електроенергия, както и във връзка с всички останали компоненти на бизнес плановете.
На срещата са обсъдени и възможностите за промени в регулаторните правила при последващи изменения и/или преразглеждане на одобрените цени на ВиК услуги през периода 2022-2026 г. Постигнато е и общо съгласие, след като приключи процедурата по одобряване на новите 5-годишни бизнес планове, да бъде предложено изменение в тази част на подзаконовата нормативна уредба към Закона за регулиране на ВиК услугите.
baggio82
на 20.09.2021 в 08:52:30 #12Гумен Смрадев нарочно го прави тва с тока и всичките там други високи цени. Така ми рекоха в един чат Севи, Каскета и Бойко група. Нарочно искал да съсипе БГ, като зъл комунист. Мечтата му била да закусва бебета като Путлер. Смрадев имал и друга мечта да вземат две сибирски мечки , да ги яхнат с Путин и да отидат на Бузлуджа и Шипка и да реват, да покажат кой е господаря. Да се върнели старите времена на Хрушчовките и Жигулитата. Да се наблегнело на мурзилки и Ну погоди, а не на някви Декстър Лборатори и Кау енд Чикън. Маша и мечока можело, нищо, че било съвременно капиталистическо, разграждащо морала анимационно. Тва му била мечтата. И да имало отново бананов дефицит.
dddddd
на 17.09.2021 в 22:43:37 #11GolaVoda на 17.09.2021 в 21:49:26 #7 "Толкова ли си тъп умнико, та да не знаеш че слънце има през деня и през лятото.." Ами още е лято и цяло лято си беше лято, а токът скочи в средата на лятото. Обясни, че явно хич не си тъп.
dddddd
на 17.09.2021 в 22:24:21 #10"Всъщнос за цената това търсете сметка от Бойко Борисов и измисления български бизнес, който не се осмели да лобилра за защита на българския интерес." С това съм съгласен.
dddddd
на 17.09.2021 в 22:04:20 #9GolaVoda на 17.09.2021 в 21:49:26 Участието на фотоволтаиците в системата е минимално. Основно са АЕЦ. ТЕЦ и ВЕЦ. Питам съвсем спокойно, защо е тази ярост? И именно ако е реална борса прекупвачите ще имат минимална надценка. Но когато прекупвачите са наши другари, цената я определят те, а не борсата или пазарът. Посочих и имена. Сега ти кажи, кое не ти е ясно? Как се краде ток? Как се изнася евтиния ток, а тук се плаща скъпия - от ТЕЦ (над 50% от сметката за ток) и ВЕЦ?
dddddd
на 17.09.2021 в 21:59:10 #8GolaVoda на 17.09.2021 в 21:46:02 Не, не знам как влияе енергийната борса и не виждам как може да влияе. Това, което знам е, че от много години евтиният ток от АЕЦ (точно 2 МВ) се изнася за да се пълнят джобовете на определени семейства, а скъпия ток го плащаме тук (ТЕЦ, ВЕИ...). Ако се види енергийният микс на сметката за ток, ще се види, че участието на АЕЦ е около 15%. Защо? За да може едни фирми да прибират милиони с един подпис и да ни се хилят от телевизията - като Антон Кутев (сега при Радев) или Георги Кадиев. Това знам. Но моля, хвърли повече светлина за тази енергийна борса и обясни как точно влияе по този начин. Ако беше истинска борса цените трябваше да падат. И да, Борисов е виновен, че за разбиването на тази мафия не направи нищо. И сега тя съвсем се развихри.
GolaVoda
на 17.09.2021 в 21:50:20 #7Плащайте защото не заслужавате електричество.. това е.
GolaVoda
на 17.09.2021 в 21:49:26 #6Толкова ли си тъп умнико, та да не знаеш че слънце има през деня и през лятото.. и че електроните не са картофи, които се съхраняват на склад. и че прекупвачите печелят повече от производителите... Бойко наистине е виновен но не чак много защото той е мутра, в края на краищата, а безнесмените ни носят основната отговорност, че не лобираха и не се защитаваха...
GolaVoda
на 17.09.2021 в 21:46:02 #5Енергийната борса я наложи Бойко Борисов по заповед от Брюксел. а германците не го направиха... защо? А ти наистина ли не знаеш как влияе енергийната борса?? Всъщнос за цената това търсете сметка от Бойко Борисов и измисления български бизнес, който не се осмели да лобилра за защита на българския интерес..
dddddd
на 17.09.2021 в 21:02:57 #4GolaVoda на 17.09.2021 в 20:54:06 А как точно влияе енергийната борса? България може да произведе ток два пъти повече отколкото потребява и изнася. Би трябвало цената на тока да е надолу, а не да скача. Колко е мътна работата и защо се мълчи? Къде са специалистите, дето не слизаха от екран когато се спореше за Белене? Няма правителство, няма регулатори. Има един тупан, с вдигнат юмрук и мафиотски улични партии. Ще плащаме и по-високи сметки за радост на другаря Радев и бандата лумпени.
GolaVoda
на 17.09.2021 в 20:54:21 #3Енергийната борса!!
GolaVoda
на 17.09.2021 в 20:54:06 #2Енергийната борса!!
dddddd
на 17.09.2021 в 20:48:13 #1"Проблемът не е физическият недостиг. Дневното потребление е около 4000 мегавата, а още 2000 мегавата се изнасят", каза министърът. А кой и колко произвежда защо не се споменава? В доклада на КЕВР от март 2018 г. се посочват инсталирани общо 12 070 MW мощности през 2017 г. В доклада на КЕВР от март 2019 г. се посочват инсталирани общо 12 493 MW мощности през 2018 г. Батнаско, при инсталирани 12 МВ, от които се ползват 6, защо са ти още 2 от АЕЦ "Белене"? При мощности от 12 МВ харчим 4 МВ и изнасяме 2 МВ. Нещо половината се губят... Какво се случва в енергетиката?