Потенциално опасни електрически кабели все по-често се влагат в инсталациите на даже нови сгради у нас, тъй като вносът им е на практика безконтролен. За това предупреждават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ).

Изделията от Турция, Северна Македония, Китай и Босна и Херцеговина не само конкурират нелоялно продукцията на български компании със стотици служители, но и създават риск от повреди, пожари, материални щети и жертви.

Как е по света и как не е у нас

"За да бъде допуснат кабел за внос, в по-голямата част от страните на ЕС се изисква задължителна сертификация на кабела в съответната държава, доказващ пълното му съответствие с националния стандарт и стандарта за производство. (...) Тази практика спира вноса на нестандартни стоки, фалшификати с лошо качество, и предпазва местните потребители от некачествена и опасна продукция", пишат от БАСЕЛ в писмо до зам.-министъра на икономиката и индустрията Давид Сукалински.

Италианската компания за кабели TSCC откри завод в Шумен

Нов италиански завод заработи в Шумен

Той произвежда специализирани кабели, партнира си с друго местно предприятие

У нас, оказва се, липсва нормативна база за контрол на вноса на кабелни изделия и контролните органи не извършват проверки за качеството и съответствието с изискванията на стандарта, пишат още от браншовата организация.

Резултатът: "Кабелите-"менте" обаче не се отличават външно по нищо от "истинските". Строители, проектанти и потребители няма как да разберат кои са с риск от причиняване на аварии и опасност за здравето".

Къде е държавата?

В отговор на въпрос на Money.bg от БАСЕЛ признават, че нямат статистика каква част от предлаганите на пазара кабели са некачествени: "Това е задължение на контролните органи - ДАМТН като орган за надзор на пазара, който от своя страна е с вързани ръце защото не разполага с акредитирана държавна лаборатория за тези проверки".

Именно за такава лаборатория настояват от асоциацията, в която членуват 106 компании с общо над 10 000 служители и годишен оборот от около 1 млрд. лева. Заедно с нейното създаване те искат да се въведе задължителна сертификация на кабелите, продавани у нас и редовни проверки на вноса от трети страни.

Петрол, газ, въглища: Напук на санкциите, вносът от Русия към България процъфтява

Напук на санкциите, вносът от Русия към България процъфтява

Използва ли България европейски "вратички" за търговия с Русия

От бранша предлагат през лабораторията да минава и произведеното в България. Нашата страна има три големи кабелни завода - "Гамакабел" АД в Смолян, "Емка" АД в Севлиево и "Елкабел" АД в Бургас. В писмото си до зам.-министъра от БАСЕЛ отбелязват, че продукцията на кабелните заводи се изнася в Германия, Франция, Великобритания, Австрия, Италия и т.н., като тя е покрила българските и международните стандарти.

"В тези компании общо работят над 900 човека и реализират годишен оборот над 500 млн.лв. Това са над 900 семейства, които разчитат на този бизнес за осигуряване на прехраната си", отбелязват от асоциацията, като подчертават, че всеки от заводите "е определящ икономически и социален фактор в съответния регион".

От БАСЕЛ са категорични, че въвеждането на контрол върху вноса на кабели ще повиши сигурността на потребителите, но и отбелязват, че неведнъж са обсъждали темата с икономическото министерство, като "до момента няма предприети никакви конкретни мерки".