Две трети от професиите ще станат автоматизирани в следващите пет години и това ще се отрази директно върху заетостта и необходимостта хората, ангажирани с тези професии да придобият нови дигитални умения или да се насочат към друга работа. Това показва ново проучване на Българската стопанска камара.

Според проведеното изследване, едва 16% от предприятията разполагат с дългосрочни стратегии и ресурсно обезпечени програми за дигитален преход. 60% от изследваните предприятия са на ниско и умерено ниско ниво на дигитализация. За 84 на сто от работодателите техните предприятия имат други неотложни приоритети. Обръща се повече внимание на технологиите, но не и на хората.

"За да се избегне изключването от трудовия пазар на стотици хиляди заети и рязкото увеличаване на безработицата заради автоматизацията и дигитализацията, са необходими общите усилия на публичните институции, социалните партньори, предприятията и работещите", коментира Добри Митрев - председател на БСК.

Как дигитализация, иновации и устойчивост променят начина ни на живот и работа

Как дигитализация, иновации и устойчивост променят начина ни на живот и работа

Дигиталните технологии помагат за по-ефективното използване на ресурси като енергия

Според проучването на БСК внедряването на дигиталните технологии категорично променя не само производствените и бизнес процеси, но и работните места.

"Наблюдаваме действително дигитални разслоения в работната сила. Около една трета от работната сила е застрашена да изпадне от пазара на труда", заяви Томчо Томов - ръководител на Националния център за оценка на компетенциите в Камарата.

Необходимостта от дигитализация на предприятията е факт, обусловен както от бързото развитие и разпространение на цифровите технологии, така и от възможностите, които те създават за увеличаване на конкурентните предимства на компаниите. Особеност на сектора в България е, че освен малките и средни предприятия, той е в представен от големи предприятия с европейски и глобални операции, обясняват от Българската стопанска камара.

Кои компании ще спечелят (или загубят) от въвеждането на изкуствен интелект?

Кои компании ще спечелят (или загубят) от въвеждането на изкуствен интелект?

А какво е положението при доставчици на "облачни" AI услуги